BIOS güncellemesinden sonra sistem 10-15 dk sonra kapanıyor

warlox0

Femtopat
Herkese merhaba. Sabah bilgisayarı açtım film izledim sonra aklıma BIOS versiyonunun güncel olmadığı geldi. ASUS'un sitesinden 4601 versiyonunu indirdim herhangi bir flash bellek kullanmadan ASUS EZ Flash Utility 2 ile güncelledim. Güncelleme esnasında hiçbir sorun çıkmadı. Bilgisayarda BIOS güncelleme işim bittikten sonra gezinmeye başladım bilgisayar sanki elektrik gitmiş gibi aniden kapandı ve yeniden başladı yani Windows açılıyor hiçbir problem yok. Fakat ne zaman yeniden başlayacağı belli olmuyor. Konuyu yazarken bile yeniden başlayabilir gerekli bilgiler aşağıdadır.
Anakart: ASUS P8H61-M LX.
Güncellemeden önceki versiyon: 0208.
Güncellediğim versiyon: 4601.
anakart linki buradadır.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba. Sabah bilgisayarı açtım film izledim sonra aklıma BIOS versiyonunun güncel olmadığı geldi. ASUS'un sitesinden 4601 versiyonunu indirdim herhangi bir flash bellek kullanmadan ASUS EZ Flash Utility 2 ile güncelledim. Güncelleme esnasında hiçbir sorun çıkmadı. Bilgisayarda BIOS güncelleme işim bittikten sonra gezinmeye başladım bilgisayar sanki elektrik gitmiş gibi aniden kapandı ve yeniden başladı yani Windows açılıyor hiçbir problem yok. Fakat ne zaman yeniden başlayacağı belli olmuyor. Konuyu yazarken bile yeniden başlayabilir gerekli bilgiler aşağıdadır.
anakart linki buradadır.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Sürüm düşürün. Her BIOS sürümü tam kararlılıkla çalışır diye bir şey yok.

Herkese merhaba. Sabah bilgisayarı açtım film izledim sonra aklıma BIOS versiyonunun güncel olmadığı geldi. ASUS'un sitesinden 4601 versiyonunu indirdim herhangi bir flash bellek kullanmadan ASUS EZ Flash Utility 2 ile güncelledim. Güncelleme esnasında hiçbir sorun çıkmadı. Bilgisayarda BIOS güncelleme işim bittikten sonra gezinmeye başladım bilgisayar sanki elektrik gitmiş gibi aniden kapandı ve yeniden başladı yani Windows açılıyor hiçbir problem yok. Konuyu yazarken bile yeniden başlayabilir gerekli bilgiler aşağıdadır.
anakart linki buradadır.
Yaardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sürüm düşürün. Her BIOS sürümü tam kararlılıkla çalışır diye bir şey yok.

Denediğim ilk şey o oldu ASUS EZ Flash Utility'de 0208 ROM dosyasını seçtiğimde outdate image hatası veriyor. Şimdi denedim bütün sürümlerinde dosyayı seçtiğimde aynı hatayı veriyor. Downgrade için bir kaynağınız var mı acaba?

Denediğim ilk şey o oldu ASUS EZ Flash Utility'de 0208 ROM dosyasını seçtiğimde outdate image hatası veriyor. Şimdi denedim bütün sürümlerinde dosyayı seçtiğimde aynı hatayı veriyor.

USB belleğe son sürümü atın ve güncelleyin ya da düşürün bir sorun çıkmaması gerekiyor.

@warlox0 Merhaba,

Evet biraz hızlı bir güncelleme yapmışsınız. En alt sürümden en üste güncellemişsiniz. Ama tüm BIOS'ların güncelleme notlarına baktığımda şu sürümden önce şu sürümü yükleyin gibi bir ön koşul yok.

Ancak önemli bir detay var. Sadece sürüm 3605'te şunu gördüm:

msedge_hHqS6z5sHG.png

Önceki BIOS sürümünden güncelliyorsanız BIOS'u iki kez güncelleyin denmiş. Buradaki mantığı anlayamadım.

Ancak asıl önemli olan cümlenin sonundaki "CLRTC".

CLRTC = Clear real-time clock. Asus anakartlardaki CMOS sıfırlama pinleri/jumper'ı. Yani bir nevi BIOS ayarlarını sıfırlama. BIOS güncellemesinden sonra bunu yapın diye özellikle not düşmüşler.

Bunu BIOS'a girip "Load Defaults" yaparak da gerçekleştirebilirsiniz ama garanti olsun diyorsanız adımları paylaşayım:

• PC'yi kapatıp fişini çekin.
  • Normalde jumper soldaki iki pinde olur. Jumper'ı çıkartıp sağdaki iki pine takın.
  • Yani 1-2 konumundan 2-3 konumuna alacaksınız.
  • Bu konumda 5-10 saniye kadar bekletin. Kısa devre yaptırmış oluyoruz.
  • 5-10 saniye geçince jumper'ı tekrar eski konumuna yani 1 ile 2'nin arasına alın.
  • Fişi takın, PC'yi açın.
  • DEL tuşuna basın ve BIOS'a girin, ayarlarınızı yapın.

CLRTC jumperi ise anakartınızın altındaki şurada bulunan mavi renkli jumper:

P8H61-M LX.png

Tam sizin anakartınız değil ama yakından da şöyle görünüyor. İlk hali 1-2 şeklinde. Kısa devre için 2-3'e takılacak bu jumper.

1685889634553.png

Anakartınızın kullanım kılavuzundan da bir görsel:

msedge_ESxQip3tYa.png

@warlox0 merhaba,

Evet biraz hızlı bir güncelleme yapmışsınız. En alt sürümden en üste güncellemişsiniz. Ama tüm BIOS'ların güncelleme notlarına baktığımda şu sürümden önce şu sürümü yükleyin gibi bir ön koşul yok.

Eki Görüntüle 1806864

Önceki BIOS sürümünden güncelliyorsanız BIOS'u iki kez güncelleyin denmiş. Buradaki mantığı anlayamadım.

Ancak asıl önemli olan cümlenin sonundaki "clrtc".

Clrtc = clear real-time clock. ASUS anakartlardaki CMOS sıfırlama pinleri/jumper'ı. yani bir nevi BIOS ayarlarını sıfırlama. BIOS güncellemesinden sonra bunu yapın diye özellikle not düşmüşler.

Bunu BIOS'a girip "load defaults" yaparak da gerçekleştirebilirsiniz ama garanti olsun diyorsanız adımları paylaşayım:

• Normalde jumper soldaki iki pinde olur. Jumper'ı çıkartıp sağdaki iki pine takın.
  • 5-10 saniye geçince Jumper'ı tekrar eski konumuna yani 1 ile 2'nin arasına alın.
  • Del tuşuna basın ve BIOS'a girin, ayarlarınızı yapın.

Clrtc jumperi işe anakartınızın altındaki şurada bulunan mavi renkli jumper:

Eki Görüntüle 1806875

Çok teşekkür ederim bu kadar yardımcı olduğunuz için. Jumperle sıfırlama gerçekleştirdim. Fakat sorun çözüldü gibi CPUID limiti kapattım epu Power saving modu kapattım şimdilik kapanma yok. Güncellemeyi yaptıktan sonra menüleri kontrol etmemiştim stok olarak CPU kullanımı %100 olduğunda sistem kapanıyordu sanırım şu an tam 1 saat oldu kapanmadı.

@warlox0 merhaba,

Eki Görüntüle 1806864

Ancak asıl önemli olan cümlenin sonundaki "clrtc".

Clrtc = clear real-time clock. ASUS anakartlardaki CMOS sıfırlama pinleri/jumper'ı. yani bir nevi BIOS ayarlarını sıfırlama. BIOS güncellemesinden sonra bunu yapın diye özellikle not düşmüşler.

Bunu BIOS'a girip "load defaults" yaparak da gerçekleştirebilirsiniz ama garanti olsun diyorsanız adımları paylaşayım:

• 5-10 saniye geçince Jumper'ı tekrar eski konumuna yani 1 ile 2'nin arasına alın.
  • Del tuşuna basın ve BIOS'a girin, ayarlarınızı yapın.

Clrtc jumperi ise anakartınızın altındaki şurada bulunan mavi renkli jumper:

Eki Görüntüle 1806875

Tam sizin anakartınız değil ama yakından da şöyle görünüyor. İlk hali 1-2 şeklinde. Kısa devre için 2-3'e takılacak bu jumper.

Eki Görüntüle 1806883

Anakartınızın kullanım kılavuzundan da bir görsel:

Eki Görüntüle 1806888

Ayarlardan kaynaklı değilmiş şimdi tekrar restart attı.

Son düzenleme:
Update BIOS twice dediği BIOS'u iki kez yükleyin konusu acaba sizin yüklediğiniz son sürüm için de geçerli mi? Son sürümün üstüne yine aynı sürümü kurma konusu mesela. Ama bundan mı kaynaklanıyor, bu işlem neye yarar orası meçhul.

Çok teşekkür ederim bu kadar yardımcı olduğunuz için. Jumperle sıfırlama gerçekleştirdim. Fakat sorun çözüldü gibi CPUID limiti kapattım epu Power saving modu kapattım şimdilik kapanma yok. Güncellemeyi yaptıktan sonra menüleri kontrol etmemiştim stok olarak CPU kullanımı %100 olduğunda sistem kapanıyordu sanırım şu an tam 1 saat oldu kapanmadı.

Dediğiniz gibi jumper ile resetledikten sonra tekrar 4601 versiyonunu yükledim yükleyebildiğim tek versiyon o olduğu için başka bir versiyon yüklemeye çalıştığımda outdated image hatası alıyorum. Şu an için kapanma yok olursa yazacağım.

Update BIOS twice dediği BIOS'u iki kez yükleyin konusu acaba sizin yüklediğiniz son sürüm için de geçerli mi? Son sürümün üstüne yine aynı sürümü kurma konusu mesela. Ama bundan mı kaynaklanıyor, bu işlem neye yarar orası meçhul.

Şimdi ikinci kere yükledim son sürümü açık bıraktım bilgisayarı bakalım ne olacak.

Yine kapandı biraz zorlamak için RDR2 açtım başlangıç ekranı gelmeden kapandı.

İşlemci sıcaklığı ile alakalı olabilir 60 dereceden sonra kapandı bu BIOS'ta nereden ayarlayabilirim?

Anladığım kadarıyla güncelleme sonrası işlemci ısınıyor. Şu an sadece BIOS'ta 54 derece normal midir?

Son düzenleme:
BIOS'ta 54 derece pek normal değil. Daha önce nasıldı ki, BIOS'ta hatırlıyor musunuz sıcaklığı?

En son toz temizliği ve termal macun yenilemesini ne zaman yaptınız?

İşlemci veya anakartın köprülerinden biri çok ısınınca anakart kendini korumaya alıyor olabilir.

Veya yeni güncelleme ile BIOS'a gelen yeni bir ayar var, o ayarda bir oynama yapılması gerekiyor olabilir ama öyle bir ayar varsa hangisi? Onu bulmak da ayrı bir olay.

Yeni konular

Geri
Yukarı