BIOS güncellemesinden sonra sistem 10-15 dk sonra kapanıyor

warlox0

Femtopat
Herkese merhaba. Sabah bilgisayarı açtım film izledim sonra aklıma BIOS versiyonunun güncel olmadığı geldi. ASUS'un sitesinden 4601 versiyonunu indirdim herhangi bir flash bellek kullanmadan ASUS EZ Flash Utility 2 ile güncelledim. Güncelleme esnasında hiçbir sorun çıkmadı. Bilgisayarda BIOS güncelleme işim bittikten sonra gezinmeye başladım bilgisayar sanki elektrik gitmiş gibi aniden kapandı ve yeniden başladı yani Windows açılıyor hiçbir problem yok. Fakat ne zaman yeniden başlayacağı belli olmuyor. Konuyu yazarken bile yeniden başlayabilir gerekli bilgiler aşağıdadır.
Anakart: ASUS P8H61-M LX.
Güncellemeden önceki versiyon: 0208.
Güncellediğim versiyon: 4601.
anakart linki buradadır.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
54 dereceden düşüktü tam sayıyı hatırlayamıyorum 2 hafta önce yeniledim termal macunu temizledim de önceki sürüme nasıl döneceğim yüklemek istediğimde outdated image hatası veriyor mod arkadaşlar konu çözülmedi.

Herkese merhaba. Sabah bilgisayarı açtım film izledim sonra aklıma BIOS versiyonunun güncel olmadığı geldi. ASUS'un sitesinden 4601 versiyonunu indirdim herhangi bir flash bellek kullanmadan ASUS EZ Flash Utility 2 ile güncelledim. Güncelleme esnasında hiçbir sorun çıkmadı. Bilgisayarda BIOS güncelleme işim bittikten sonra gezinmeye başladım bilgisayar sanki elektrik gitmiş gibi aniden kapandı ve yeniden başladı yani Windows açılıyor hiçbir problem yok. Fakat ne zaman yeniden başlayacağı belli olmuyor. Konuyu yazarken bile yeniden başlayabilir gerekli bilgiler aşağıdadır.
Anakart: ASUS P8H61-M LX.
Güncellemeden önceki versiyon: 0208.
Güncellediğim versiyon: 4601.
anakart linki buradadır.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sorun hala devam etmekte sorun BIOS yok mu sürümü düşürmenin yolunu bilen.

Son düzenleme:
Sorun hala devam etmekte yok mu sürümü düşürmenin yolunu bilen.
CH341A (harici cihaz) ile BIOS yazdırmayı deneyebilirsiniz.

Veya işinin ehli, bu tarz BIOS çökmeleri/BIOS sürüm düşürme gibi konularda uzman bir bilgisayarcı var o da halledebilir. Etrafınızdaki bilgisayarcılara böyle bir şey yapabiliyorlar mı diye bir sorun.

Çok teşekkürler bugün tamirciye verdim bakalım ne haber gelecek işinin ehli değilse artık N11 gibi bir yerden kendim alıp flashlayacağım BIOS'u.

Çok teşekkürler bugün tamirciye verdim bakalım ne haber gelecek işinin ehli değilse artık N11 gibi bir yerden kendim alıp flashlayacağım BIOS'u.

Verdiğim tamirci sadece parça söküp takmayı bilen bir yermiş onu anladım.

Çözüm olarak BIOS sürümünü düşürdüm nasıl yaptığımı şöyle açıklıyayim.
Rufus ile flash diskimi FreeDOS ve FAT32 olacak şekilde formatladım ardından afudos programını ve yüklemek istediğim BIOS dosyasını flash belleğime attım flash bellek ile bilgisayarı boot ettim. Çok ayrıntılı anlatmıyorum afudosun kullanımını ve indirme linkini her yerde bulabilirsiniz bana düşen tek şey son çare olarak afudos gibi bir harici flashlama programı kullanın BIOS flashlarken sıkıntı çıkarsa çip okuyucuya muhtaç olursunuz. Not: Eğer bütün donanımlarınız sisteminizle sıkıntısız çalışıyorsa BIOS güncellemeyin her sürüm sisteminizde stabil ve kararlı çalışmaz.

Geri
Yukarı