BIOS güncellemesini yapmazsak ne olur?

UPS yakın zamanda zor gibi ama aklımın bir köşesinde dursun.
İkinci dediğiniz şeyi bilgim az olduğu için tam anlamadım ama sanırım elektrik kesilirse servise göndermeme gerek yok gibi bişey inşallah öyle bişey olmaz ama olursa bir konu açıp sizi etiketlerim hocam yardımınız için teşekkürler.

Sen sadece Bios güncellenirken elektrik giderse sorun olursa korkuyorum demişsin de ama genel anlamda PC çalışır vaziyetteyken oyun anında falan elektriklerin kesilmesi de sorunlar yaratabilir o yüzden UPS önerildi sanıyorum.

Üste @196444 dediği UPS olayı çok doğru, o kadar özenip ağır pahalı kurduğumuz PC sistemlerini (hatta laptop'ları bile) koruma amaçlı mutlaka para ayırıp UPS alınmalı. Anakart hdd/ssd diskler özellikle etkilenebilir bozulabilir diye söylenir, işte watt/voltaj değerlerinin aşırı düşmesi-yükselmesi yada elektrik kesilmesi anında o an PC'yi 3-5dk 10dk açık tutar sen kendin kapatman için zaman tanır UPS olayı budur.

Evin elektriğinde bir sorun olmamasına rağmen (3 yıldır kullandığım) UPS kendi kendine PC'yi kapatıp-açmaya başladı saçma şekilde garipleşti, bazen sistem boştayken bazen de tam full Oyun anında PC tam çalışır durumdayken böyle yapması içime dert stres oldu yeni UPS aldım şimdi gayet rahatım. PC'ye gelen elektrik değerini aniden watt/voltaj değerlerinin düşmesini-yükselmesini üstündeki ekranından görüyorum en azından sistemi kapatıp açmıyor rahat ettim, elektrik kesilmesi olduğunda da sağlam çalıştı alet.

Tabii ki hemen git bunu al masraf yap demiyorum da yani genel PC sistemi anakart Hdd/Sdd sağlığı koruma amaçlı bir öneri olsun diye UPS olayını araştırırsın diye yazdım.

Son düzenleme:
...Evin elektriğinde bir sorun olmamasına rağmen (3 yıldır kullandığım) UPS kendi kendine PC'yi kapatıp-açmaya başladı saçma şekilde garipleşti, bazen sistem boştayken bazen de tam full Oyun anında PC tam çalışır durumdayken böyle yapması içime dert stres oldu yeni UPS aldım şimdi gayet rahatım...
Muhtemelen bataryaların ömrü bitmiştir ve onların değiştirilmesi yeterli olur ama asıl para eden kısım da onlar zaten UPS'lerde. Nerdeyse aynı paraya 2 yıl garantili UPS mantıklı seçim 👍

Geri
Yukarı