Çözüldü BIOS güncellenirken "BIOS is write protected" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Baxsy01

Hectopat
Daha fazla  
Xeon destekli BIOS güncelerken "BIOS is write protected" hatası alıyorum.

Dosya Ekleri

• a.PNG
    a.PNG
    21,8 KB · Görüntüleme: 113
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dosyayı AMIBOOT.ROM olarak yeniden adlandırın, arka USB bağlantı noktasına bir USB bellek takın ve PC açılırken CTRL-HOME düğmelerini basılı tutun. HP logosu görünene/kaybolana kadar bu tuşa basın ve sonunda BIOS'u güncelleyecek olan AMI önyükleme bloğu kurtarma işlemini başlatılacak. Bu sayede BIOS güncellemesi yapabilmeniz lazım.

Bu arada PC açılırken Ctrl + F10 ve Ctrl + F11 tuşlarına art arda basarsanız BIOS'ta gelişmiş seçenekler açılıyor.
BIOS yazma koruması ya BIOS'ın kendi içindeki bir ayarla ya da anakartın üzerindeki bir Jumper ile belirlenir.

BIOS'a girin ve bakın, burada BIOS Write Protect ayarı varsa Disabled yapın.

Anakartın üzerinde 2 jumper bulunmakta. Biri BIOS sıfırlıyor diğerinin işlemini bilmiyorum ama güncellerken 2 jumperi de çıkarıp denedim işe yaramadı. Dediğiniz gibi BIOS ayarlarından da "BIOS Write Protect" ayarını göremedim.

Dosyayı AMIBOOT.ROM olarak yeniden adlandırın, arka USB bağlantı noktasına bir USB bellek takın ve PC açılırken CTRL-HOME düğmelerini basılı tutun. HP logosu görünene/kaybolana kadar bu tuşa basın ve sonunda BIOS'u güncelleyecek olan AMI önyükleme bloğu kurtarma işlemini başlatılacak. Bu sayede BIOS güncellemesi yapabilmeniz lazım.

Bu arada PC açılırken Ctrl + F10 ve Ctrl + F11 tuşlarına art arda basarsanız BIOS'ta gelişmiş seçenekler açılıyor.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı