BIOS güncellerken elektrik gitti

Şu an PC açılmıyor. Ne yapmam lazım? Şu an elim titriyor korkudan, anakart komple gitmiş midir? BIOS pilini çıkardım ama işe yaramadı şimdiden herkese teşekkürler.
Orta düzey bir anakarta sahip olduğunuz için çift bios olma ihtimali çok yüksek. Bios piliniz ve PSU fişiniz sökülü vaziyette iken bir kaç defa bilgisayarınızı yeni açıyormuş gibi power tuşuna bas çek bas çek yapın. Bunu yapmamızın nedeni, motherboard üzerindeki tüm enerji yükünü boşaltmaktır. Yeniden ilk önce bios pilinizi ve PSU fişinizi takıp yolunuza devam edebilirsiniz.
Aksi taktirde ikinci defa da bios güncellemesi yaparken enerjiniz yine kesilirse bios entegreniz çöp olur haberiniz olsun. Saygılarımı sunarak kolaylıklar dilerim...

@haikoloji Guc tuşuna bas çek yapinca statik elektrik mı boşalmış oluyor? Laptoplarda bazen statik elektrik birikince ekran karti kod43 hatasi veriyo ve bir dk boyunca guc tuşuna basinca duzeliyor. Masaustu icin de boyle bi yontem var mi bilmiyorum da o isleme benzettim. Enerji yuku dediginiz statik elektrik mi acaba?

@haikoloji Guc tuşuna bas çek yapinca statik elektrik mı boşalmış oluyor? Laptoplarda bazen statik elektrik birikince ekran karti kod43 hatasi veriyo ve bir dk boyunca guc tuşuna basinca duzeliyor. Masaustu icin de boyle bi yontem var mi bilmiyorum da o isleme benzettim. Enerji yuku dediginiz statik elektrik mi acaba?
Şebekeden PSU üzerine AC olarak düşüp, motherboard üzerine DC olarak düşen gerilimi kastetmiştim.
Motherboard üzerine düşen DC voltaj, ilk olarak motherboard üzerindeki besleme devre leri üzerindeki kapasitörler (kondansatörler) üzerinde belli voltajlar ve bu voltajlara paralel olarak değişen akımlar ile depo ediliyor. Power tuşuna çek yaparak biz bu kapasitörleri boşaltmış oluruz. (Bios pili sökülü olmak şartıyla)

Geri
Yukarı