BIOS için birçok güncelleme var

burakdurdag

Kilopat
Yer
ERZURUM
Daha fazla  
Meslek
Kimya Mühendisi
Uzun süredir bakmıyordum bakınca da 4 tane güncelleme dosyası var BIOS için hepsini ayrı ayrı indirip kurmam mı lazım yoksa en son güncellemeyi yapmam yeterli mi tüm geçmiş güncellemelerin uygulanmış olması için? Teşekkürler.

Aynı soruna bir zamanlar bende takmıştım anakart ile alakalı bir durum fakat bana göre her zaman sağlam yol sıra sıradır. Ondan önce hiçbir şey yokken durduk yere BIOS güncellemek riskli ve gereksizdir bilgisayarda bir sorun yok sorunsuz çalışıyorsa bence kalmalı uğraşmayın.

Aynı soruna bir zamanlar bende takmıştım anakart ile alakalı bir durum fakat bana göre her zaman sağlam yol sıra sıradır.
BIOS'u sıra sıra güncellemek zaman kaybından başka bir şey olmaz.
Ondan önce hiçbir şey yokken durduk yere BIOS güncellemek riskli ve gereksizdir bilgisayarda bir sorun yok sorunsuz çalışıyorsa bence kalmalı uğraşmayın.
Yanlış bir düşünce. BIOS update sadece sorunları çözmez, sistemin kararlılığınıda arttırır.

Uzun süredir bakmıyordum bakınca da 4 tane güncelleme dosyası var BIOS için hepsini ayrı ayrı indirip kurmam mı lazım yoksa en son güncellemeyi yapmam yeterli mi tüm geçmiş güncellemelerin uygulanmış olması için? Teşekkürler.
Son güncellemeyi yapmanız yeterlidir.

Öncekiler gerekiyorsa zaten uyarı olarak yazıyorlar. Örnek olarak 3.sürümü yüklemeden önce 2 yüklenmeli gibi.

Nasıl yani? Sistemin kararlılığı derken kastettiğiniz şey nedir?
Mesela B450M-DRAGON'u ele alalım. 2202 sürümünde bazı kararlılık güncellemelerinin geldiğini görüyoruz. Güncellemeler:
  • Sistem performansının iyileştirilmesi.
  • DRAM kararlılığının iyileştirilmesi.
  • Sistem kararlılığının iyileştirilmesi.
  • Sistem uyumluluğunun geliştirilmesi.
Birçok anakarta bunlar gibi güncelleştirmeler geliyor. Kararlılıktan kastım bunlardı :)

Kaynak:

Mesela B450M-Dragon'u ele alalım. 2202 sürümünde bazı kararlılık güncellemelerinin geldiğini görüyoruz. Güncellemeler:
  • Sistem performansının iyileştirilmesi.
  • DRAM kararlılığının iyileştirilmesi.
  • Sistem kararlılığının iyileştirilmesi.
  • Sistem uyumluluğunun geliştirilmesi.
Birçok anakarta bunlar gibi güncelleştirmeler geliyor. Kararlılıktan kastım bunlardı :)

Kaynak:

Bir şeyin her zaman yenisi iyi değildir örneğin tüplü bir TV ile dev ekran TV'nin sağlamlığı gibi tüplü TV'ye sert 1 tokat atın öyle hemen çat diye kırılmaz dev ekran kırılır. Bilgisayarda işine yaramayan şeyleri yüklemeyeceksin, örneğin: Windows 10'da milyonlarca özellik var. Ben ne paint 3D ne mağaza kullanıyorum. Windows 8.1'de mağaza denen şey yine var. Windows 10 daha iyi o zaman daha yeni daha güncel yüklersem benim sistem kaldırmaz.

Sadece yavaşlar, bilgisayarda sadece işine yarayan hızlandıracak şeylere bakacaksın. Örneğin: Ben işlemci değiştiricektim, bilgisayarda Celeron 430 vardı, Core 2 Duo E7300 takacaktım. Anakartın sayfasında BIOS güncellemesi öneriyordu, ben BIOS güncellemesi daha ne bilmiyordum. O yüzden bu konuya takmıştım sonra işlemciyi taktım sıkıntısız çalıştı. BIOS güncellemesine gerek kalmadı şimdi çalışmasaydı belki o zaman yapabilirdim. Çünkü lazım bir şey ama çalıştı. Ne gerek var?

Geri
Yukarı