BIOS Pili Ve Sıvı Soğutma Arızası

MehmetEminMercan

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarı açtığımda görüntü gelmedi ve klavye ile fareye de gücün gitmediğini fark ettim. İnternet'te bu sorun üzerine biraz araştırma yaptıktan sonra bu sorunun birden fazla bilgisayar bileşeninden meydana gelebileceğini ve sorunu tam olarak belirlemek için temel bilgisayar bileşenleri tek tek kontrol edilmesi gerektiğini öğrendim.

İlk yaptığım iş BIOS pilini çıkartıp bilgisayarı açmayı denemek oldu. BIOS pilini çıkarttığım hali ile bilgisayarı açtığımda ekrana görüntü geldi ve klavye ile fareye de güç gelerek normal bir şekilde çalışmaya başladı. Fakat tüm bunlardan önce sorunun çözümü için bilgisayarımı götürdüğüm bilgisayar tamircisine bu sorunun RAM'lerden kaynaklanabileceğini söylemiştim. Kendisi de benim söylemim üzerine kontrol ettikten sonra sorunun tam olarak hangi parçadan kaynaklandığını bulamadığını ancak soruna sebep olan parçanın RAM'ler olmadığını söyledi. Ayrıca sıvı soğutmada da arıza olduğunu söyledi.

Şimdi aklımda iki şey var; birincisi yeni bir BIOS pili almalı mıyım, ikincisi ise sıvı soğutma arızası nasıl tamir edilebilir? Ya da termal macun etkinliğini yitirmiş olabilir mi? Şu an bilgisayar boştayken (sadece internet tarayıcısı açık) dört çekirdekli Intel i5 6600K işlemcisi anlık sıcaklık değerleri 45-50 derece bandında gidip gelirken yine boştaki halinde maksimum sıcaklığı 65-70 dereceleri görüyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

Ayrıca bilgisayar ile ilgili bilgi verecek olursam:

2016/Ocak ayında aldım.
  • Anakart: MSI Z170 Gaming M3 1151 ATX
  • İşlemci: Intel Core i5 6600K 3.5 GHz
  • RAM: Kingston 8GB (8x1) HyperX Fury DDR4 2666 MHz CL15
  • Ekran Kartı: Asus GTX 970 ROG STRIX GDDR5 4 GB 256 bit
  • Soğutma: Cooler Master SEidon 120V Sıvı Soğutma
  • Depolama: Seagate 3.5" 1 TB Barracuda Sata 3.0 7200 Rpm
  • Kasa: Corsair Carbide 80 plus 650W CHAMP/SPEC-02
  • İşletim Sistemi: Windows 10

Son düzenleyen: Moderatör:
Macunla alakalı olarak sıcaklık değerleri artmış olabilir tabi, gerçi o kadar yükselmemesi lazım. Sistemin açılmamasıyla bir alakası olamaz. Soğutucu hiç takmasan dahi sistemi açabilirsin. Sistemde OC denemiş miydin? Bunu yapmaya çalışırken BIOS'da bir hata oluşmuş olabilir ve pili çıkardığında ayarlar sıfırlandığı için sistem açılmış olabilir. Ramlerde sorun olsa bıos pilini çıkarsan da o sorun düzelmezdi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı