Çözüldü BIOS pilini çıkarıp takınca BIOS Update silinir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

M.Arda Solmaz

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
İşlemcime OC yapmak konusunda bu ara sıkıntı yaşıyorum, eskiden yapmıştım çok stabil bir şekilde 2-3 hafta kullandım. Fakat sonra stok değerlere geçtim. Bu sıralar tekrar yapmaya çalıştığımda OC olmuyor, tersine ben 4.2'ye çekmeme rağmen stok değerlerden bile düşük bir frekans alıyorum. Da forumda bir arkadaş BIOS Update etmemi söyledi Update ettim, eski OC ayarlarımı tekrar yapınca yine stabil çalışmaya başladı, bütün testlere soktum, ne sıcaklıktan ne performanstan yana sıkıntı yaşadım. 2-3 saat oyun oynadım, sonrasında işim çıktı bir yere gittim geldim bilgisayarı açtım bir de ne göreyim. Tekrar aynı olmuş. Şimdi bir çözüm olarak da BIOS pilini çıkarsam 1 gece bekleyip tekrar taksam BIOS bir kendine gelse nasıl olur? Yüklediğim BIOS Update silinir mi?

Çözüm
BIOS sıfırlama ile CMOS sıfırlama aynı şeydir. CMOS zaten BIOS verisinin saklandığı çiptir.

BIOS sıfırlamak BIOS güncellemesini silmez. Ayrıca sıfırlamak için pili çıkartıp 1 saat beklemenize de gerek yok. Cihazı fişten çekip ya da arkadan PSU şalterini kapatıp, pili söküp 5dk bekleyerek sıfırlayabilirsiniz. Modern sistemlerde buna gerek yok tabi, Jumper var:

BIOS pilini çıkartıp geri takmak BIOS'u sıfırlıyor diye biliyorum. Zamanında topladığım bilgisayara BIOS güncellemesi yaparken elime yüzüme bulaştırmıştım. BIOS pilini çıkartıp 5dk bekleyip geri takınca sıfırlanmıştı.

BIOS sıfırlama ile CMOS sıfırlama aynı şeydir. CMOS zaten BIOS verisinin saklandığı çiptir.

BIOS sıfırlamak BIOS güncellemesini silmez. Ayrıca sıfırlamak için pili çıkartıp 1 saat beklemenize de gerek yok. Cihazı fişten çekip ya da arkadan PSU şalterini kapatıp, pili söküp 5dk bekleyerek sıfırlayabilirsiniz. Modern sistemlerde buna gerek yok tabi, Jumper var:

Çözüm
BIOS çipi ile CMOS çipi farklı. BIOS güncellemesi yaptığımızda BIOS çipini, kalıcı EEPROM, etkilemiş oluruz. Eğer BIOS'ta bir değişiklik yaparsak mesela frekansı arttırırsak bu CMOS'a gider, CMOS da bataryayla çalışan bir hafıza. Biz BIOS'u sıfırlamakla CMOS'u sıfırlarız, BIOS çipini sıfırlarsak ortada firmware kalmaz, hiçbir şey çalışmaz:)
BIOS'u sıfırlamak ile CMOS sıfırlamak aynı şey dediğiniz gibi dilde ama olayı burada karmaşıklaştırıyor. Update'i silmemesini açıklamanın en güzel yolu bu bence, ama yine yanlış anlaşıldı.

Yeni konular

Geri
Yukarı