BIOS sıfırlamadan PC boot etmiyor

Nssng

Femtopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
Corsair vengeance lpx 2x8gb
SSD veya HDD modeli
Apacher 480gb m2
Ekran kartı
Gainward Ghost 3060ti
Anakart
MSI Z590 A Pro
İşlemci
Intel i5 11400f
Merhaba arkadaşlar, benim bir sorunum var ama çözemiyorum. Sistemim stabil şekilde çalışıyor şu an. Ama 4-5 günde bir bilgisayarı açtığımda direk BIOS'a atıyor Windows'u boot etmiyor. BIOS'a attığında ise Windows'un kurulu olduğu SSD'yi görmüyor. BIOS'u default ayarlara alınca düzeliyor sonra kendi ayarlarımı yapıp kullanmaya devam ediyorum. Fakat 4-5 gün sonra tekrar ediyor bu durum. SSD olarak apacher 480GB M.2 SSD kullanıyorum. Sorun anakart ya da RAM kaynaklı değil? Yeni değiştirdim onları değiştirmeden önce de vardı bu sorun.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce SATA kablonu kontrol et derim. Bir temassızlık oluyorsa veya yerinden oynuyorsa bu yüzden meydana geliyor olabilir.
Yapma şansın varsa eğer Windows'u farklı bir sisteme kurup dene derim. Böylelikle SSD de sorun olup olmadığını görmüş olursun.

Ayrıca buradan anakartına uygun olan BIOS güncellemesini yapıp deneyebilirsin.

Önce SATA kablonu kontrol et derim. Bir temassızlık oluyorsa veya yerinden oynuyorsa bu yüzden meydana geliyor olabilir.
Yapma şansın varsa eğer Windows'u farklı bir sisteme kurup dene derim. Böylelikle SSD de sorun olup olmadığını görmüş olursun.

Ayrıca buradan anakartına uygun olan BIOS güncellemesini yapıp deneyebilirsin.
M2 ssd kullanıyorum hocam sata kablosu yok biosum güncel sürekli zaten kontrol eder güncellerim bütün sürücüler dahil başka bir sürücüye sistem kurabilme ihtşmalim şuan yok fakat işlemci hariç bütün donanım değişti ve sıfır olarak sorun öncedende vardı şimdide var

M.2 SSD kullanıyorum hocam SATA kablosu yok BIOS'um güncel sürekli zaten kontrol eder güncellerim bütün sürücüler dahil başka bir sürücüye sistem kurabilme ihtşmalim şu an yok fakat işlemci hariç bütün donanım değişti ve sıfır olarak sorun önceden de vardı şimdi de var.

Pardon hocam, M.2 detayına dikkat etmemişim. Acaba 4-5 gün arayla olmasının sebebi ne? Bunu bulursan çözümü daha rahat olur.

Geri
Yukarı