H81H3-M4 BIOS Boot etmiyor

cant

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba.
Bilgisayarım her açılışta BIOS'a giriyor. Advanced SATA Config'den baktım SATA portların hepsi “not present”
USB'den Windows medya girişi yapmak istiyorum ancak USB de boot etmiyor doğrudan BIOS'a atıyor.
HDD bozuldu desem USB neden bootlanmıyor? Anakart bozuldu desem diğer şeyleri düzgün gösterebiliyor.
USB'ler enabled, ve çalışıyorlar.
Sistem H81H3-M4 i7 4770 anakartımda RAM ve CPU bilgileri doğru kasada düzgün çalışıyor fakat bir türlü boot edemiyorum. HDD bağlantılarını defalarca kontrol ettim, USB de USB girişleri de çalışmakta. Boot sıralamasında HDD veya USB isimleri çıkmıyor sadece hard disk ve USB flash yazıyor, görüyor mu görmüyor mu onu da anlamış değilim.

Merhaba.
Bilgisayarım her açılışta BIOS'a giriyor. Advanced SATA Config'den baktım SATA portların hepsi “not present”
USB'den Windows medya girişi yapmak istiyorum ancak USB de boot etmiyor doğrudan BIOS'a atıyor.
HDD bozuldu desem USB neden bootlanmıyor? Anakart bozuldu desem diğer şeyleri düzgün gösterebiliyor.
USB'ler enabled, ve çalışıyorlar.
Sistem H81H3-M4 i7 4770 anakartımda RAM ve CPU bilgileri doğru kasada düzgün çalışıyor fakat bir türlü boot edemiyorum. HDD bağlantılarını defalarca kontrol ettim, USB de USB girişleri de çalışmakta. Boot sıralamasında HDD veya USB isimleri çıkmıyor sadece hard disk ve USB flash yazıyor, görüyor mu görmüyor mu onu da anlamış değilim.
Not present dediğine göre, disklere elektrik gidiyor mu gitmiyor mu kontrol et. Disk bağlantılarını kontrol et. SATA kablosu değiştirebilirsin.

Denemek için, disk kablolarını çıkar direk USB bağla sadece, boot menüden USB'yi seç başlat.

SATA kablosunu ve güç kablosunu çıkarttım. USB taktım PC'yi açtım fakat aynı BIOS'a atıyor.
Benim anlamadığım çok sayıda video izledim herkesin boot seçeneklerinde HDD veya SSD isimleriyle var bende sadece hard disk yazıyor. Bilgisizim belki böyledir.

Not present dediğine göre, disklere elektrik gidiyor mu gitmiyor mu kontrol et. Disk bağlantılarını kontrol et. SATA kablosu değiştirebilirsin.

Denemek için, disk kablolarını çıkar direk USB bağla sadece, boot menüden USB'yi seç başla.
HDD'den periodik şekilde bir ses geliyor. Çalışıyorum ben diyor sanki. Galiba bir SATA kablosu daha alınıp deneme yapılacak, peki anakart problemi olma ihtimali nedir? BIOS da CPU ve RAM'ler gözüküyor. USB girişleri diğer her şey için kullanabiliyorum telefon kablosu gibi. Ancak boot konusunda kesinlikle bir şey kabul görmüyor gibi.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    128,8 KB · Görüntüleme: 67
Son düzenleme:
SATA kablosunu ve güç kablosunu çıkarttım. USB taktım PC'yi açtım fakat aynı BIOS'a atıyor.
Benim anlamadığım çok sayıda video izledim herkesin boot seçeneklerinde HDD veya SSD isimleriyle var bende sadece hard disk yazıyor. Bilgisizim belki böyledir.

HDD'den periodik şekilde bir ses geliyor. Çalışıyorum ben diyor sanki. Galiba bir SATA kablosu daha alınıp deneme yapılacak, peki anakart problemi olma ihtimali nedir? BIOS da CPU ve RAM'ler gözüküyor. USB girişleri diğer her şey için kullanabiliyorum telefon kablosu gibi. Ancak boot konusunda kesinlikle bir şey kabul görmüyor gibi.
HDD'nin sesini duymazsın normalde kolay kolay, cırrrrrrrrrrrrrt veya tak tak sesi geliyorsa HDD iptal.

USB'd ne var? UEFI BIOS ayarı yapmadıysan boot etmeyebilir.

HDD'nin sesini duymazsın normalde kolay kolay, cırrrrrrrrrrrrrt veya tak tak sesi geliyorsa HDD iptal.

USB'D ne var? UEFI BIOS ayarı yapmadıysan boot etmeyebilir.

USB de Windows için yükleme medyası diye bir şey yükledik Microsoft'un tavsiyesi ile. Ama dediğim gibi boot edebildiğim bir şey yok.
BIOS'tan yapmadığım ne kaldı bilmiyorum ama senin varsa bir tavsiyen denerim. Eski nesil bir anakart öyle dolu dolu bir ayar sunmuyor açıkçası. H81H3-M4

USB de Windows için yükleme medyası diye bir şey yükledik Microsoft'un tavsiyesi ile. Ama dediğim gibi boot edebildiğim bir şey yok.
BIOS'tan yapmadığım ne kaldı bilmiyorum ama senin varsa bir tavsiyen denerim. Eski nesil bir anakart öyle dolu dolu bir ayar sunmuyor açıkçası. H81H3-M4
H81 çok da eski sayılmaz bence. :D UEFI var en azından.
Yani ne yaptın da böyle oldu onu da bilmek lazım. Durduk yere olduysa sistemde bir donanım hatası oluşmuş olabilir, disk meselesini söylemiştim zaten, en kötü BIOS sıfırlarsın belki düzelir, genelde TAB tuşuyla POST ekranına geçiyorsun, orayı da kontrol etmek lazım herhangi bir hata mevcut mu, Quick Boot seçeneğini kapat, POST ekranını etkinleştir, bir kontrol et.

USB'ye gelince, ISO yazdırırken UEFI veya Legacy BIOS ayarı var. Legacy yaptıysan çalışmayabilir.

Şu fotoğrafta da USB FLASH değil, USB HDD'yi seçeceksin.

H81 çok da eski sayılmaz bence. :D UEFI var en azından.
Yani ne yaptın da böyle oldu onu dabilmek lazım. Durduk yere olduysa sistemde bir donanım hatası oluşmuş olabilir, disk meselesini söylemiştim zaten, en kötü BIOS sıfırlarsın belki düzelir, genelde Tab tuşuyla post ekranına geçiyorsun, orayı da kontrol etmek lazım herhangi bir hata mevcut mu, quick boot seçeneğini kapat, post ekranını etkinleştir, bir kontrol et.

USB'ye gelince, ISO yazdırırken UEFI veya legacy BIOS ayarı var. Legacy yaptıysan çalışmayabilir.

Şu fotoğrafta da USB flash değil, USB HDD'yi seçeceksin.

Günaydın. Birazdan başlıyorum tekrar denemelere.
Açıkçası bilgisayarı açıp içini temizledim sadece ondan sonra oldu. Önce bir enerji almadı kabloları kontrol ettikten sonra düzeldi. Ama boot edemiyor.
HDD'den de ara sıra periodik bir ses geliyor bir spin sesi ve Click geliyor 4-5 kez sonra kesiliyor. Sonra tekrar ediyor.
PC kapalıyken USB'yi takıyorum BIOS'tan USB hard disk ve flash ı seçtim teker teker sonuç aynı.
USB ISO dosyası olmasına rağmen boot etmiyor. Anlamadım gerçekten.

Son düzenleme:
Günaydın. Birazdan başlıyorum tekrar denemelere.
Açıkçası bilgisayarı açıp içini temizledim sadece ondan sonra oldu. Önce bir enerji almadı kabloları kontrol ettikten sonra düzeldi. Ama boot edemiyor.
HDD'den de ara sıra periodik bir ses geliyor bir spin sesi ve Click geliyor 4-5 kez sonra kesiliyor. Sonra tekrar ediyor.
PC kapalıyken USB'yi takıyorum BIOS'tan USB hard disk ve flash ı seçtim teker teker sonuç aynı.
USB ISO dosyası olmasına rağmen boot etmiyor. Anlamadım gerçekten.

Bilgisayarı aç, her şeyi sök, teker teker dikkatlice, kontrol ede ede tekrar tak. Kablolara falan da dikkat et. Hala boot etmediğine göre donanımsal bir eksiklik falan var.

Geri
Yukarı