BIOS şifresi nedeniyle OS kurulamıyor

Kaan Bey 0101

Hectopat
Merhaba, çok karmaşık bir sorunun içindeyim. Sorun şu ki, Dell ınsprion 3542 model cihazıma kurulu Windows 10 işletim sistemini oyun oynamadığımdan ve öğrenciliğime adamak istediğimden Parrot Os'a (Linux dagitimi) geçmek istedim ve. ISO indirip bunu flash diskime yazdırdım ardından F12 ile boot settingsten Linux'u kuracakken "load failure [26] Security violation" hatası ile karşılaştım ve sorunun aslında admin şifresini unuttuğum ve BIOS'ta hala enable olan Secure Boot ayarından kaynaklandığını anladım. Bu yüzdendir ki ilk amacım BIOS şifresini kaldırmaya yönelik metodlar denemek oldu. Backdoor için BIOS Master Password Generator for Laptops denedim hiçbiri olmadı. CMOS de-animator gibi OS üzerinden etki edebilecek yazılımları denedim hiçbir işe yaramadı son çare olarak, cihazı söküp BIOS pilini çıkardım (o süreçte güç akışı hiç olmadı) yarım saat beklememin ardından geri taktım ve daha sonra BIOS'a işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek için giriş yaptım. Ancak yine işe yaramadı ve hala admin şifresi locked olarak gözüküyor. Ek olarak, jumper seçeneği kartta maalesef yok. Sanırım en son çare artık anakart üzerinde olan EEPROM denilen şeyi kırmak olacak ama bu beni fazlasıyla aşıyor. Önerileriniz var mı? Ne yapmalıyım? Cihazıma temiz bir fortmat atmam ve FreeDOS haline getirmem halinde Linux yazdırdığım disk ile sıfırdan kurulum yapabilir miyim? Ek olarak Secure Boot seçeneğini bypass etmenin yolu var mı yoksa illaki BIOS şifresini kaldırmak mı gerekiyor? BIOS sürümü A16 saygılarımla.
Not: Garantisi 2016 yılında bitti ve servis kısmı ile ilgilenmek istemiyorum şu anda.

Son düzenleme:
Merhaba, çok karmaşık bir sorunun içindeyim. Sorun şu ki, Dell ınsprion 3542 model cihazıma kurulu Windows 10 işletim sistemini oyun oynamadığımdan ve öğrenciliğime adamak istediğimden Ubuntu'ya geçmek istedim ve. ISO indirip bunu flash diskime yazdırdım ardından F12 ile boot settingsten Linux'u kuracakken "load failure [26] Security violation" hatası ile karşılaştım ve sorunun aslında admin şifresini unuttuğum ve BIOS'ta hala enable olan Secure Boot ayarından kaynaklandığını anladım. Bu yüzdendir ki ilk amacım BIOS şifresini kaldırmaya yönelik metodlar denemek oldu. Backdoor için BIOS Master Password Generator for Laptops denedim hiçbiri olmadı. CMOS de-animator gibi OS üzerinden etki edebilecek yazılımları denedim hiçbir işe yaramadı son çare olarak, cihazı söküp BIOS pilini çıkardım (o süreçte güç akışı hiç olmadı) yarım saat beklememin ardından geri taktım ve daha sonra BIOS'a işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek için giriş yaptım. Ancak yine işe yaramadı ve hala admin şifresi locked olarak gözüküyor. Ek olarak, jumper seçeneği kartta maalesef yok. Sanırım en son çare artık anakart üzerinde olan EEPROM denilen şeyi kırmak olacak ama bu beni fazlasıyla aşıyor. Önerileriniz var mı? Ne yapmalıyım? Cihazıma temiz bir fortmat atmam ve FreeDOS haline getirmem halinde Linux yazdırdığım disk ile sıfırdan kurulum yapabilir miyim? Ek olarak Secure Boot seçeneğini bypass etmenin yolu var mı yoksa illaki BIOS şifresini kaldırmak mı gerekiyor? BIOS sürümü A16 saygılarımla.
Not: Garantisi 2016 yılında bitti ve servis kısmı ile ilgilenmek istemiyorum şu anda.
Bios'u sıfırlamak için şifre istiyor mu?

Nasıl yani? BIOS'a girdiğimde BIOS şifresini bilmediğimden hiçbir ayarı değiştiremiyorum Linux ile boot atarken mi acaba demek istediniz emin olamadım ama o zaman BIOS şifresi istemiyor ama hata veriyor o da sanırım Secure Boot ayarının açık olması işe ilgili. Ki, ben kaldı ki hiçbir ayarı değiştiremiyorum.

Cogu bussines tipi laptopta BIOS sifresini ne yaparsaniz yapin kaldiramazssiniz ve Inspiron serisi ThinkPad ve Latitude'den sonra en cok kullanilan bussines laptoplarindan biri, CMOS reset falan sokmez hic. Muhtemelen EEPROM programlayici ile BIOS'u bastan yazmaktan baska careniz yok.

Su tur masali programlayicilar cok daha iyi olur cipi sokmenize hic gerek kalmaz.

Nasıl yani? BIOS'a girdiğimde BIOS şifresini bilmediğimden hiçbir ayarı değiştiremiyorum Linux ile boot atarken mi acaba demek istediniz emin olamadım ama o zaman BIOS şifresi istemiyor ama hata veriyor o da sanırım Secure Boot ayarının açık olması işe ilgili. Ki, ben kaldı ki hiçbir ayarı değiştiremiyorum.
Dell Bilgisayarlarda BIOS veya UEFI'yi (Sistem Kurulumu) Varsayılan Fabrika Ayarlarına Geri Yükleme | Dell Turkey
Yardımcı olur umarim şifre isteyebilir onun dışında yapacak bir şey yok gibi.

Cogu bussines tipi laptopta BIOS sifresini ne yaparsaniz yapin kaldiramazssiniz ve Inspiron serisi ThinkPad ve Latitude'den sonra en cok kullanilan bussines laptoplarindan biri, CMOS reset falan sokmez hic. Muhtemelen EEPROM programlayici ile BIOS'u bastan yazmaktan baska careniz yok.
Bunun için OS üzerinden müdahale edebileceğim doğrudan bir yazılım var mı?

Bunun için OS üzerinden müdahale edebileceğim doğrudan bir yazılım var mı?
Benim bildigim yok oyle bir sey. BIOS update olarak flashlayabilirsiniz en falza ki muhtemelen bu durumda da sifre kalmaya devam eder hatta muhtemelen flashlamaniza izin vermez bile.

Ubuntu Secure Boot destekliyor, hangi Linux dağılımını indirdin USB'ye Rufus ile yazdırmayı dene emin değilim ama Rufus yazdırırken 2 seçenek sunuyor dd yansıma yazdır seçeneğini de dene.

Ubuntu Secure Boot destekliyor, hangi Linux dağılımını indirdin USB'ye Rufus ile yazdırmayı dene emin değilim ama Rufus yazdırırken 2 seçenek sunuyor dd yansıma yazdır seçeneğini de dene.
Ubuntu değil Parrot Os yanlış olmuş ama hani her ikisi de linux dağıtımı yazdırırken bir hata mı oldu diye sha256 değerlerine de baktım hata yok konuda belirttiğim hatayı veriyor rufus ile yazdırdım zaten 😭

Ubuntu değil Parrot Os yanlış olmuş ama hani her ikisi de linux dağıtımı yazdırırken bir hata mı oldu diye sha256 değerlerine de baktım hata yok konuda belirttiğim hatayı veriyor rufus ile yazdırdım zaten 😭
Ikisi de debian based sorun degil tabii ki de ancak BIOS sifresi varsa eger Secure Boot ayarini da degistiremiyor olmaniz lazim degil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı