BIOS kilitli OS bulunamadı

Kayra Sarı

Centipat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar benim eski Laptop'un BIOS şifresi var ve kimse hatırlamıyor.
Bugün bilgisayarcıya götürdük dedi ki yok benim elimde kalır BIOS piline ulaşması çok zor. (Ama gerçekten zor anakartın hepsini sökmesi lazım altında bulunuyor pil. Ben kendim de açıp baktım.)
Jumper pinleri de yok CMOS için.
Neyse bu dün sabah operating System not found hatası aldım. BIOS'da kilitli Boot önceliğini değiştiremiyorum. BIOS'a girmeden F9 yapıp Boot menüsünü açmaya çalışıyorum ama yine BIOS'a atıyor.
Şifreyi 2 kere girince gelen hatayı şu siteye girme yöntemi falan her şeyi denedik ama hata kodu vermiyor ki.
Hard diski başka PC'ye takıp yükleyelim desek yine olmaz çünkü başka güvenebileceğimiz PC yok. (Anca iş PC'si var)
Bu Windows'u tekrar nasıl kuracağım, BIOS'u nasıl sıfırlayacağım?
Yoksa ruhuna el fatiha mı diyeceğim bilemedim.
Zaten eylül'de imzamdaki laptopu alacaklar ama daha çok var telefonum da yok o eski laptopu düzeltmem lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aklıma absürt bir şey geldi içindeki HDD veya SSD'yi çıkar sadece flash disk kalsin BIOS ne ile bootlayacagini seçemez diye tahmin ediyorum ve mecburen flash ile bootlanır (bu benim tahminin gerçeklikle hiçbir alakası yok) şayet bootlandı sen Windows kurma ekranına geldin SSD veya HDD'yi geri tak ve yenile butonuna bas (bu arada yeni aygıtı bilgisayar calısırken taktigın için bozulabilir ) orada gormeli ama bu dediklerimi uygularsan ve PC ne zarar gelir ise sorumluluk kabul etmıyorum.

Aklıma absürt bir şey geldi içindeki HDD veya SSD'yi çıkar sadece flash disk kalsin BIOS ne ile bootlayacagini seçemez diye tahmin ediyorum ve mecburen flash ile bootlanır (bu benim tahminin gerçeklikle hiçbir alakası yok) şayet bootlandı sen Windows kurma ekranına geldin SSD veya HDD'yi geri tak ve yenile butonuna bas (bu arada yeni aygıtı bilgisayar calısırken taktigın için bozulabilir ) orada gormeli ama bu dediklerimi uygularsan ve PC ne zarar gelir ise sorumluluk kabul etmiyorum.
Bu yöntemle algılamaz çünkü ilk açılışta BIOS'a depolama ekranı takılı olmadığı bildirildi. Bilmediğiniz deneysel şeyleri önermeyin.
Hayır işte OS not found diyor.
BIOS şifresini girmeden dahi Boot edebiliyorsun sanırım HDD içi dolu mu? İçinde işletim sistemi yoksa hata normal bir tane USB bellek ile format atın. Şayet doluysa verilerinizin yedeklerini alın işyeri bilgisayarınız masaüstü sanırım depolama birimini ona takın yedekleri aldıktan sonra içini komple bir boşaltın içinde Windows yüklü olmadığı için Boot sırası otomatik olarak flash belleğe düşer flash bellek boot ederse bir ihtimal kurulum yaparsınız.
(KONU HORTLANDIĞI İÇİN YENİ KONU SANDIM FARK EDEMEDİM KUSURA BAKMAYIN.)

Bu yöntemle algılamaz çünkü ilk açılışta BIOS'a depolama ekranı takılı olmadığı bildirildi. Bilmediğiniz deneysel şeyleri önermeyin.

BIOS şifresini girmeden dahi Boot edebiliyorsun sanırım HDD içi dolu mu? İçinde işletim sistemi yoksa hata normal bir tane USB bellek ile format atın. Şayet doluysa verilerinizin yedeklerini alın iş yeri bilgisayarınız masaüstü sanırım depolama birimini ona takın yedekleri aldıktan sonra içini komple bir boşaltın içinde Windows yüklü olmadığı için Boot sırası otomatik olarak flash belleğe düşer flash bellek Boot ederse bir ihtimal kurulum yaparsınız.
(Konu hortlandığı için yeni konu sandım fark edemedim kusura bakmayın.)

Kardeşim kusura bakma bir daha deneysel birşeyleer önermem bu arada senin dediğin gibi oluyor Technopat da bilgisayara macOS kurma videosunda diyordu cihazda işletim sistemi yok ise flash diskden Boot edecektir.

Geri
Yukarı