BIOS süreniz ve bilgisayar açılışınız kaç saniye sürüyor?

BIOS sürümünüz güncel ve UEFI aktif mi? Full Screen Logo seçeneğini de BIOS'tan kapatmanizi ve Boot Mode olarak CSM yerine UEFI yapmanızı öneririm. AMD'nin AGESA yazılımından deniyor ama bilmiyorum. Genelde de MSI anakartlarda gördüm bu durumu, belki diğerlerinde de olmuştur, çünkü ilk çıktığı zamanlar BIOS stabil değildi. Tomahawk Max ve Ryzen 3600'le test ettim 14 saniye falan BIOS süresi vardı.

BIOS yazılımınızı mutlaka güncel tutun derim. Eskiyse güncelleyin.

Bilgilendirme için çok teşekkürler.

yavaş_3.PNG

Bios sürümüm günceldi ve UEFI aktifti ancak sizin dediğiniz gibi Full Screen Logo'yu kapatıp Boot Mode'u da UEFI yaptım. Gözle görülür bir hızlanma oldu. Sanıyorum maksimum çıkabileceği seviye bu. Laptop'dan geçince açılış süresine fazla takıldım. Belki de çok normal 20 sn içinde masasüstünde herşey kullanılabilir şekilde hazır oluyor sonuçta.

Bilgilendirme için çok teşekkürler.

Eki Görüntüle 511255

Bios sürümüm günceldi ve UEFI aktifti ancak sizin dediğiniz gibi Full Screen Logo'yu kapatıp Boot Mode'u da UEFI yaptım. Gözle görülür bir hızlanma oldu. Sanıyorum maksimum çıkabileceği seviye bu. Laptop'dan geçince açılış süresine fazla takıldım. Belki de çok normal 20 sn içinde masasüstünde herşey kullanılabilir şekilde hazır oluyor sonuçta.

Rica ederim, çözdüğünüze sevindim. Birkaç düzenleme daha yapılabilir ama bu sürenin altı zor, bir de sanırım Tomahawk'da Fast Boot seçeneğini kaldırmıştı MSI. Gelecek BIOS güncellemeleri ile iyileştirmeler olabilir ama şu hali de tamamen normal diyebiliriz. SSD'de varsa 15-20 saniyede masaüstüne geliyordur sisteminiz, daha ne olsun :)

Bilgisayarınıza bağladığınız her donanımın(ekstra HDD, SSD, PCI Express kartları, USB aygıtları vb) açılış sürenize etkisi var. Bu da aklınızda olsun.

Son düzenleme:
BIOS güncellemesi yaptınız mı? R5 3600 ve Tomahawk Max'de genelde 12-13 saniye sürüyor. Eğer BIOS eski sürümdeyse böyle olabilir. Ek olarak BIOS'tan Full Screen Logo gibi özellikleri kapatıp, CSM yerine UEFI'ı açmanızı öneririm.
Ayarları o şekilde de yapmıştım fark eden bir şey olmadı bios güncel.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı