Çözüldü BIOS Update sonrası RAM'in bozulması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MertDogan94

Kilopat
Yer
Kocaeli
Bilgisayarım hep açık uzaktan bağlanıp proje dosyasını yollayıp render alıyorum bütün yaz böyle geçirdim. Bugün eve geldim.
Baktım ekran kartı, chipset, BIOS güncellemeleri var yapayım dedim. Tek tek yaptım, BIOS Update bittikten sonra PC restart attı, DRAM ışığı yandı bekledim açılmadı bilgisayar ve ışık sönmedi. Kapattım komple. Tornavida ile manuel BIOS sıfırladım 3-5 tekrar, olmadı. BIOS bir önceki sürümü yükledim değişmedi. RAM'lerden birini çıkardım başka slota taktım çalışıyor Windows açıldı. Diğerini taktım çalışmıyor :) elimde 2 tane başka RAM daha var yedek PC'den söküp denedim slotların hepsi çalışıyor. Zaten çalışıyordu RAM'ler BIOS Update öncesi.
Bozuk RAM'i tek slot yedek bilgisayara taktım orada da açılmadı tepki yok. Durduk yere bu yaşadığım nedir acaba ben bir açıklama getiremiyorum.

Anakart ROG STRIX X570-F Gaming.
RAM: 2x32 GB GeIL EVO II AMD Edition.

Çözüm
@MertDogan94 Güncellediğin BIOS sürümünü söyleyebilir misin? En azından insanlara önermeyelim.
ROG STRIX X570-F GAMING BIOS 4802 :)

Konuyu hortlatayım, Sinerji ile hala görüşüyorum. GeiL Global ile görüşmelerinin devam ettiklerini söylediler. Şu an ne olacağına dair net bir bilgi yok (iade mi alınacak, tek bir tane RAM mi gönderilecek)
bu hafta içi belli olur çok uzun sürmez dediler ama bekliyorum.

Bugün Sinerji'den mail geldi. RAM'leri kutusunda güzelce kargolayıp markanın test merkezine göndermemi istediler. (kargo ücreti ödeyerek. Sinerjinin şu kargo bedeli sinir bozucu) Ben de RAM'lerin 1 tanesinin bozuk, diğerinin çalışır olduğunu, iade alınacaksa ikisi birden alınacak doğru mudur? ona göre başka RAM alacağım dediğimde "Test yapmadan direkt rapor veremiyoruz maalesef" yanıtını aldım. Neyse kargolayıp yollayacağım. İkisini de iade alırlarsa sıfır sipariş edeceğim. :)

Güncelleme; RAM'leri iade aldılar. Yeni RAM alacağım. Satış sonrası destek gerçekten önemli. GeiL Markasını herkese tavsiye ederim bundan sonra. :)
BIOS'tan XMP açıksa kapatın ve RAM'lerinizin hızını default'a çekmeyi deneyin. Daha önce böyle bir sorun yaşamıştım. ERP Ready ve Fast Bootu da kapatmanızı tavsiye ederim. Sistem açılışta fazla güç harcamasın.

Anlamadım? BIOS update sonrası her şey default oluyor zaten ne XMP'si?
Okuduğuna emin misin? Update bitti ve RAM'in biri çalışmıyor. Tek RAM ile açılıyor Windows.
2 ve 4. slotlara mı taktınız ramleri? Ayrıca demek istediğim ramleri fabrikanın size gönderdiği şekilde default hıza almanızdan bahsediyorum. Deneyin.

2 ve 4. slotlara mı taktınız ramleri? Ayrıca demek istediğim ramleri fabrikanın size gönderdiği şekilde default hıza almanızdan bahsediyorum. Deneyin.
Ya Melih kardeşim. Neyi deneyeyim? Zaten BIOS'un bir önceki sürümüne geri döndüm bütün slotları denedim diyorum. Çalışmayan RAM'i zaten makine görmüyor boot etmiyor DRAM ışığı yanıyor sen default hıza al diyorsun bana :D Update öncesi bu RAM'ler çalışıyordu. Update bitti olan oldu. Bu kadar.

Ya Melih kardeşim. Neyi deneyeyim? Zaten BIOS'un bir önceki sürümüne geri döndüm bütün slotları denedim diyorum. Çalışmayan RAM'i zaten makine görmüyor boot etmiyor DRAM ışığı yanıyor sen default hıza al diyorsun bana :D Update öncesi bu RAM'ler çalışıyordu. Update bitti olan oldu. Bu kadar.
RAM'in pinlerini kontrol edin. Yamulma vs. var mı? Ayrıca RAM'i başka bilgisayara da takmışsınız açılmamış. Ram bozuk yani bunun başka açıklaması var mı ? 🥴

Artı -1 Eksi
Hocam zaten her yolu denemişsin, bende kasayı temizledikten sonra bilgisayar açılmamıştı gece gece arkadaşın eve götürdüm kasayı elinde benim anakarta uyan işlemci ve RAM'ler vardı sabaha kadar her yolu denedik çalışmadı.
Teknik servise verdim anakartı yanlış hatırlamıyorsam güney köprüsü arızalanmıştı.
Geçmiş olsun bazen böyle alakasız arızalar oluyor demek ki.

Hocam zaten her yolu denemişsin, bende kasayı temizledikten sonra bilgisayar açılmamıştı gece gece arkadaşın eve götürdüm kasayı elinde benim anakarta uyan işlemci ve RAM'ler vardı sabaha kadar her yolu denedik çalışmadı.
Teknik servise verdim anakartı yanlış hatırlamıyorsam güney köprüsü arızalanmıştı.
Geçmiş olsun bazen böyle alakasız arızalar oluyor demek ki.
Zaten ben bir açıklama getiremedim olan oldu diyorum. Sadece böyle bir şey yaşanabiliyormuş ve hazırlıklı olsun insanlar diye paylaşayım dedim. :) Çok enteresan gerçekten.

Yorumlarda gereksiz konuşmalar mevcut.
Ram başka sistemde de çalışmıyorsa bozuktur.
Başka konulara girmeye yada şundandır bundandır demeye gerek yok.
Bios Update ile Ram neden bozulur enteresan bu arada.
Bence arkadaş kendiyle çelişiyor ki ramin bozuk olduğunu da söylemiş . Bozuk RAM diğer PC'de de açmamış sistemi.

Artı -2 Eksi

Geri
Yukarı