BIOS Update sonrası sistemde takılmalar olması

• Konuyu başlatan balp
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 27
  • Görüntüleme 1B

balp

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık bir hafta önce bir sorunla karşılaşmam nedeniyle BIOS Update yaptım. Update sonrası bilgisayarımda zaman zaman donmalar olduğunu fark ettim. İlk başta sadece oyunlarda oluyor diye düşünüyordum ama Google'da gezinirken bile olduğunu fark ettim. Sorunun kaynağı aşağıda bıraktığım görsel sanırım. Yabancı forumları gezdim fTPM kapatmayı önerenler vardı. Kapatıp denedim fakat sorun devam ediyor. TPM'yi kapatıp tekrardan deneyeceğim. Yardımcı olabilir misiniz?

1697495299680.png

1697495754860.png

Son düzenleyen: Moderatör:
"Bir sorunla karşılaşmam nedeniyle bios update yaptım." diyip o sorundan bahsetmemişsin. Belki de update yapmasaydın da bu takılmalar olacaktı? Net bir şekilde herhangi donanımsal ve ya yazılımsal bir şey yapıp yapmadığını söylersen sorun tespit edilebilir. Çünkü bir bios güncellemesiyle bu sorunlar olmaz.

"Bir sorunla karşılaşmam nedeniyle BIOS Update yaptım." deyip o sorundan bahsetmemişsin. Belki de Update yapmasaydın da bu takılmalar olacaktı? Net bir şekilde herhangi donanımsal veya yazılımsal bir şey yapıp yapmadığını söylersen sorun tespit edilebilir. Çünkü bir BIOS güncellemesiyle bu sorunlar olmaz.

Merhaba sorun XMP açık olmasına rağmen RAM'ler 3200MHz de çalışıyordu. XMP profili kapatıp yeniden açtığım zaman bilgisayar boot etmeyip ya kendini resetliyor ya da görüntü vermiyordu.

Sorun güç kaynağından olabilir diyecektim ki, FurMark testini gördüm. FurMark değerlerin gayet stabil ve kartın TDP'sini karşılıyor.
Genelde gerek yoksa BIOS Update tavsiye edilmez. Çünkü performansa en ufak etkisi yoktur. Genelde uyumluluk için mikrokodlar eklerler.
Eski sürümleri denedin mi? Fazla eskiye gitmeden stabil bir sürüm bulursan onda kalmasını tavsiye edebilirim.
Çok eski anakartımda da buna benzer bir sorun yaşamıştım ve RAM'in birini çıkarıp denemiştim görüntü alabilmiştim. Bunu da deneyebilirsin ilk olarak.

Merhaba görüntü alabiliyorum. Şu an tek sorunum gerek masaüstünde gerek oyunlarda takılmalar mevcut bunu çözmek istiyorum.

Daha önceden kullandigim BIOS versiyonuna dönüp deneyeceğim. Ama artık sorunun BIOS ile alakalı olduğunu düşünmüyorum, cünkü birçok farklı sürüm denedim hepsinde donmalar mevcut.

Önceden kullandığım sürüm buymuş sitelerinde bu sürüme ait link bulamadım. Herhangi bir şekilde bu sürümün linkini bulabilme ihtimalim var mı?

Dosya Ekleri

• A1.PNG
    A1.PNG
    618,5 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Merhaba, yaklaşık bir hafta önce bir sorunla karşılaşmam nedeniyle BIOS Update yaptım. Update sonrası bilgisayarımda zaman zaman donmalar olduğunu fark ettim. İlk başta sadece oyunlarda oluyor diye düşünüyordum ama Google'da gezinirken bile olduğunu fark ettim. Sorunun kaynağı aşağıda bıraktığım görsel sanırım. Yabancı forumları gezdim fTPM kapatmayı önerenler vardı. Kapatıp denedim fakat sorun devam ediyor. TPM'yi kapatıp tekrardan deneyeceğim. Yardımcı olabilir misiniz?

Eki Görüntüle 1980230

Eki Görüntüle 1980234

İlk sorun birdenbire mi oluştu? Yoksa herhangi bir donanım mı söktün taktın? Ayrıca anakart garanti devam ediyor mu?

Merhaba sorun XMP açık olmasına rağmen RAM'ler 3200MHz de çalışıyordu. XMP profili kapatıp yeniden açtığım zaman bilgisayar boot etmeyip ya kendini resetliyor ya da görüntü vermiyordu.

Merhaba görüntü alabiliyorum. Şu an tek sorunum gerek masaüstünde gerek oyunlarda takılmalar mevcut bunu çözmek istiyorum.

Daha önceden kullandigim BIOS versiyonuna dönüp deneyeceğim. Ama artık sorunun BIOS ile alakalı olduğunu düşünmüyorum, cünkü birçok farklı sürüm denedim hepsinde donmalar mevcut.

Önceden kullandığım sürüm buymuş sitelerinde bu sürüme ait link bulamadım. Herhangi bir şekilde bu sürümün linkini bulabilme ihtimalim var mı?
Sen eski bir önceki kullandığın sürüme de dönsen sorun devam edecek dostum. Çünkü bu yazılımsal bir sorun değil. Kuvvetle muhtemel bios güncellemesinden önce bir şeyler yapmışsın ve donanımsal bir sorun oluşmuş. İlk olarak farklı ramlerle denemen gerekecek. Sorun devam ederse Sonrasında anakartta problem olabilir. Kendi bileşenlerini farklı anakartta test etmen de gerekecek. İşlemciye kadar her parçada sorun olmuş olabilir.

İlk sorun birdenbire mi oluştu? Yoksa herhangi bir donanım mı söktün taktın? Ayrıca anakart garanti devam ediyor mu?

Merhaba sorun tam olarak birdenbire mi oluştu söylemem zor çünkü ilk başta siyah ekran aldığımda 2 - 3 gün boyunca evde bulunmadığım için bilgisayar yattı. Ondan sonra eve geldiğim zaman siyah ekran sorunun çözüp ekran aldığım gün oyunumda takılmalar oldu. Ben internet kablom bayağı yıpranmış diye ayağım kabloya değince bağlantı kopuyor sanmıştım, yeni kablo aldım fakat sorun devam ettiğini üstelik masaüstünde bile bilgisayarın donduğunu fark edince BIOS ile alakalı olabileceğini düşündüm. Ve evet tüm parçaların garantisi devam ediyor.

Sen eski bir önceki kullandığın sürüme de dönsen sorun devam edecek dostum. Çünkü bu yazılımsal bir sorun değil. Kuvvetle muhtemel BIOS güncellemesinden önce bir şeyler yapmışsın ve donanımsal bir sorun oluşmuş. İlk olarak farklı RAM'lerle denemen gerekecek. Sorun devam ederse sonrasında anakartta problem olabilir. Kendi bileşenlerini farklı anakartta test etmen de gerekecek. İşlemciye kadar her parçada sorun olmuş olabilir.

Büyük ihtimalle dediğiniz gibi tüm donanımları tek tek test etmem gerekecek. Keşke bir uygulama olsa da hangi parçada sorun olduğunu söylese. Böylelikle işim çok daha kolaylaşır.

Ve yazmayı unutmuşum RAM'leri ve ekran kartını çıkartıp taktım birkaç defa. Tabii bunu yapmadan önce üstümdeki statik elektirği boşalttım.

Dostum sen eksik eksik anlatıyorsun. Siyah ekran vs birçok şeyin habercisi olabilir. Bulunduğun konumda güvenilir bir bilgisayarcı bul ve git. Ürünlerin hepsinin garantisi devam ediyor. Sorunlu parçayı test edelim ben sana tespit ücreti vereyim de. Sonrasında garantiye yollarsın hangisi sorunluysa.

Dostum sen eksik eksik anlatıyorsun. Siyah ekran vs birçok şeyin habercisi olabilir. Bulunduğun konumda güvenilir bir bilgisayarcı bul ve git. Ürünlerin hepsinin garantisi devam ediyor. Sorunlu parçayı test edelim ben sana tespit ücreti vereyim de. Sonrasında garantiye yollarsın hangisi sorunluysa.

Tamamdır.

Genelde gerek yoksa BIOS update tavsiye edilmez. Çünkü performansa en ufak etkisi yoktur. Genelde uyumluluk için mikrokodlar eklerler.
Yanlış biliyorsun. Konu sahibi anakart değişimi yada farklı ve uygun bir anakart ile test et.

Yeni konular

Geri
Yukarı