BIOS Update'i sonrası Aorus 5 SE4 FPS düşmesi

stalhauzn

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam.

Aorus 5 SE4 laptopum var. i7 12700H RTX3070 var içinde. Gelen bir BIOS updateinden sonra oyunlarda anlamsız FPS düşmeleri oldu. Detayına inip baktığımda GPU VE CPU kullanımlarının düştüğünü gördüm. Laptop Turbo modunda bile CPU kullanımında %40'ın üzerine çıkmıyor. Valorant'ta önceden en yüksek ayarlarda 300-350 FPS alırken şu an 150'yi zor görüyorum ve işin komik yanı bunu görürken laptop kendini zorlamıyor bile. (İlgili görselleri bırakıyorum).

Ekran kartı driverım güncel.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-09-09 114209.png
    Ekran görüntüsü 2022-09-09 114209.png
    62,6 KB · Görüntüleme: 71
  • Ekran görüntüsü 2022-09-09 115317.png
    Ekran görüntüsü 2022-09-09 115317.png
    52,7 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleyen: Moderatör:
Sendeki sorunu araştırdım fakat sıkıntılı bir durum gibi gözüküyor. Aşağıdaki konuya bakabilirsin.

Birisi bataryayı çıkarınca düzeldiğini söylemiş, birisi VRM'lerin ısındığını söylemiş... Net olarak sorunun ne olduğunu çözemedim maalesef. Belki modlu bir BIOS yüklemek sorunu çözebilir fakat o tür işlerle pek alakam yok.

Hocam bir arkadaşla kafa yorduk Control Center'de pil ayarı var customize getirip 80 yapınca adaptörden çekiyor gücü sanırım o zaman düşme vs. olmuyor ama 20 dakikada %5 pil gidiyor.

Birde VRM nedir?

Hocam bir arkadaşla kafa yorduk Control Center'de pil ayarı var customize getirip 80 yapınca adaptörden çekiyor gücü sanırım o zaman düşme vs. olmuyor ama 20 dakikada %5 pil gidiyor.

Birde VRM nedir?
Dediğim gibi maalesef, tam bilemiyorum sorunu.

VRM, voltaj regülatör modülü olarak geçer. İşlemci voltajını ayarlayan bileşen.

Aynı sorunu yaşayıp BIOS sürümünü FB05'e düşüren bir kullanıcı sorunun düzeldiğini ifade etmiş.
Reddit

Laptopun sayfasında sadece FB07 sürümü gözükmekte. Fakat indirme linkinde birkaç oynama yaparak FB05 dosyasına ulaşabiliyoruz.

ZIP'in içerisindeki .exe dosyasını çıkarıp çalıştırman yeterli. Güncelleme esnasında herhangi bir eylem gerçekleştirme. Laptopun gücünü de kesme. İşlemi yaparken şarjı %20'den fazla olsun en az. En son olarak da bu güncelleme işlemini yaparken sorumluluğun tamamen sende olduğunu belirtmek istiyorum.
Hocam selam,

Geç cevap verdiğim için kusura bakmayın lütfen. Dediğiniz gibi FB05 sürümüne geri döndüm ancak bende değişen bir şey olmadı. Şimdi Gigabyte Control Center üzerinden baktığımda 'Power Manangement' açıklamalı yeni bir bios sürümünün geldiğini görüyorum. Sizce sorun çözülmüş müdür geçiş yapmalı mıyım ?

Hocam selam,

Geç cevap verdiğim için kusura bakmayın lütfen. Dediğiniz gibi FB05 sürümüne geri döndüm ancak bende değişen bir şey olmadı. Şimdi Gigabyte Control Center üzerinden baktığımda 'Power Manangement' açıklamalı yeni bir bios sürümünün geldiğini görüyorum. Sizce sorun çözülmüş müdür geçiş yapmalı mıyım ?
Açıkçası bilmiyorum. Sürüm notları varsa okumak lazım veya güncelleyip denemek lazım.

Arkadaşlar selam.

Aorus 5 SE4 laptopum var. i7 12700H RTX3070 var içinde. Gelen bir BIOS updateinden sonra oyunlarda anlamsız FPS düşmeleri oldu. Detayına inip baktığımda GPU VE CPU kullanımlarının düştüğünü gördüm. Laptop Turbo modunda bile CPU kullanımında %40'ın üzerine çıkmıyor. Valorant'ta önceden en yüksek ayarlarda 300-350 FPS alırken şu an 150'yi zor görüyorum ve işin komik yanı bunu görürken laptop kendini zorlamıyor bile. (İlgili görselleri bırakıyorum).

Ekran kartı driverım güncel.
merhaba,ben de bu konuda sorun yaşıyorum.aynı laptopa sahibim.bios u FBO5 e geçttinmi,sonuc ne oldu yada daha iyi bir çözüm bulabildin mi acaba?

Birde VRM nedir?
merhaba,bu laptopla ilgili pil ayarı dışında yeni bir çözüm bulabildiniz mi acaba?Pili %80 e costimize etmek tam bir çözüm oldu mu acaba.teşekkürler.

Merhaba, ben de bu konuda sorun yaşıyorum. Aynı laptopa sahibim. BIOS'u fbo5'e geçttinmi, sonuç ne oldu ya da daha iyi bir çözüm bulabildin mi acaba?

Merhaba, bu laptopla ilgili pil ayarı dışında yeni bir çözüm bulabildiniz mi acaba? Pili %80'e costimize etmek tam bir çözüm oldu mu acaba? Teşekkürler.

Tam çözüm olmadı. Bazen düşme oluyor bazen olmuyor. Bendeki sorun sizinkinden biraz daha farklı hocam. Ama size söyleyeyim yeni aldıysanız direkt garantiye verin, değişim ısrar edin yapmazlarsa en azından sorununuzu düzeltirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı