Çözüldü BIOS'a girmeye çalışırken ekranın siyah oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

588094

Centipat
RAM
16GB
Ekran kartı
Amd radeon rx 570
BIOS açmam gerekti girdim fakat hata tarzı bir şey aldım önemsemeyip yes dedim System reboot gibi bir şey yazıyordu yes dedikten sonra hiçbir şekilde ekran gelmedi. Tekrar girmeye çalıştım çok kez ama nafile ekran siyahta kalıyor kasadan kapatınca fiş çekmiş gibi saniyede kapanıyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yani dediğim gibi sorun hangi donanımdan kaynaklı onu bulabilmek için farklı parçalarla tek tek denemek lazım. Sizde mevcut değilse olan birinden veya bir bilgisayarcıdan yardım isteyin. Mesela ekran kartınızı alıp başka bir bilgisayara takın, görüntü alabiliyor musunuz bir bakın. Alabiliyorsanız başka bir anakarta yeniden kurun sisteminizi anakartı test edin. Vs. vs. Sorunun hangi donanımdan olduğu anlaşıldıktan sonra daha kolay ilerlenilebilir. Şu an için herhangi bir donanımdan ötürü olabilir. Ama BIOS'ta yaptığınız değişiklikten ötürü olsaydı BIOS pilini söküp biraz bekleyip taktıktan sonra düzelmesi gerekirdi. Sorun daha derin bence.

Hocam olay aslında çok daha basitmiş 😁. HDMI kablosunun bağlantı çıkışını ekran kartındaki çıkış ile değiştirdim ve problem çözüldü. Yani bu olay total'de bana kasayı açıp, temizleyip bir de macunlarını yenilememe, kısacası bakımını yapmama vesile oldu. Tabii bir de boş yere stres yaptırtmaya 😁. Hocam sana da çok teşekkür ediyorum bana vakit ayırıp yardımcı olmaya çalıştığın için. İyi akşamlar, iyi forumlar.
BIOS açmam gerekti girdim fakat hata tarzı bir şey aldım önemsemeyip yes dedim System reboot gibi bir şey yazıyordu yes dedikten sonra hiçbir şekilde ekran gelmedi. Tekrar girmeye çalıştım çok kez ama nafile ekran siyahta kalıyor kasadan kapatınca fiş çekmiş gibi saniyede kapanıyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim?

BIOS pilini çıkartıp, 15-20 saniye bekleyip geri tak. Öyle açmayı dene. BIOS ayarlarını varsayılana geri getirecektir bu.

Hocam bu zahmetli bir iş bu sorun neden oldu asıl soru bu? Pili çıkartıp taktık illaki düzelecek daha kolay bir yolu yok mu?

Sorunun neden olduğunu bu şekilde bilemem bir sürü ihtimal olabilir. Herhangi bir donanım düzgün çalışmasa görüntü vermez ve birçok donanım var. Zaten görüntü alamadığınız herhangi bir yazılımsal bir ayar yapmanız da mümkün değil. Dolayısıyla yapabileceğiniz tek seçenek BIOS pilini çıkartıp takmak gibi görünüyor bana. O kadar gözünüzde büyütmeyin. Ekran kartının altında kalmıyorsa hele BIOS pili daha da kolay, ekran kartını sökmeniz gerekmeyecek.

Sorunun neden olduğunu bu şekilde bilemem bir sürü ihtimal olabilir. Herhangi bir donanım düzgün çalışmasa görüntü vermez ve birçok donanım var. Zaten görüntü alamadığınız herhangi bir yazılımsal bir ayar yapmanız da mümkün değil. Dolayısıyla yapabileceğiniz tek seçenek BIOS pilini çıkartıp takmak gibi görünüyor bana. O kadar gözünüzde büyütmeyin. Ekran kartının altında kalmıyorsa hele BIOS pili daha da kolay, ekran kartını sökmeniz gerekmeyecek.
Ekran kartının altında diye hatırlıyorum sorun sadece bir uyarıya yes demem ile oldu okumayarak aptallık ettim sadece system reboot hatırlıyorum 2satırlık bir yazıydı

Ekran kartının altında diye hatırlıyorum sorun sadece bir uyarıya yes demem ile oldu okumayarak aptallık ettim sadece System reboot hatırlıyorum 2satırlık bir yazıydı

Hocam "System reboot" bilgisayarı yeniden başlatma demek. Görüntü vermemesine sebep olmaması gerek. Yani farklı bir monitör deneyebilirsiniz, monitörü farklı bir ekran kartı çıkışından bağlamayı deneyebilirsiniz ama sonucu değiştireceğini sanmıyorum. Bilgisayarı açın ve siyah ekranda bir süre açık kalsın. Belki arkada bir şey yapıyordur bilmiyorum. Eğer işlemcinizin ekran modülü var ise monitörü anakarttaki görüntü çıkışına bağlayın.

Eğer BIOS pilini sökemeyeceğinizi düşünüyorsanız anlayan birine yaptırın. Sökerken ekran kartına veya başka bir donanıma zarar gelmesin.

Hocam "System reboot" bilgisayarı yeniden başlatma demek. Görüntü vermemesine sebep olmaması gerek. Yani farklı bir monitör deneyebilirsiniz, monitörü farklı bir ekran kartı çıkışından bağlamayı deneyebilirsiniz ama sonucu değiştireceğini sanmıyorum. Bilgisayarı açın ve siyah ekranda bir süre açık kalsın. Belki arkada bir şey yapıyordur bilmiyorum. Eğer işlemcinizin ekran modülü var ise monitörü anakarttaki görüntü çıkışına bağlayın.

Eğer BIOS pilini sökemeyeceğinizi düşünüyorsanız anlayan birine yaptırın. Sökerken ekran kartına veya başka bir donanıma zarar gelmesin.

Hocam şimdi ekran kartını söküp alttaki BIOS pilini tak çıkar yaptım ekran kartını geri takıp bilgisayara çalıştırdım fakat eski durumu ile arasında hiçbir fark olmadı maalesef. İşlemcinin ekran modülünü görmedim.

Hocam şimdi ekran kartını söküp alttaki BIOS pilini tak çıkar yaptım ekran kartını geri takıp bilgisayara çalıştırdım fakat eski durumu ile arasında hiçbir fark olmadı maalesef.

BIOS'u varsayılan ayarlara döndürünce çözülmediyse donanımsal bir sorun var gibi gözüküyor. Monitörü başka bir sisteme bağlayıp çalışıp çalışmadığını kontrol eder misin?

Bilgisayarı açtığın zaman fanlar dönüyor mu? Ekran kartı fanları veya var ise RGB'leri çalışıyor mu?

BIOS'u varsayılan ayarlara döndürünce çözülmediyse donanımsal bir sorun var gibi gözüküyor. Monitörü başka bir sisteme bağlayıp çalışıp çalışmadığını kontrol eder misin?

Bilgisayarı açtığın zaman fanlar dönüyor mu? Ekran kartı fanları veya var ise RGB'leri çalışıyor mu?

Her şey çalışıyor tıkırında tek sorun ekranın siyah olması ekranı kendi Power tuşundan aç kapa yaptığımda marka yazısı beliriyor fakat sonradan tekrar siyaha dönüyor yani ekran bozuk falan da değil. Bu arada şu an farklı bir monitör ile deneme şansım ne yazık ki yok. Şu an bilgisayarı dediğin gibi arkada bir şey yapıyor düşüncesi ile çalışır halde tutuyorum fakat bununda çözüm olacağından emin değilim.

Her şey çalışıyor tıkırında tek sorun ekranın siyah olması ekranı kendi Power tuşundan aç kapa yaptığımda marka yazısı beliriyor fakat sonradan tekrar siyaha dönüyor yani ekran bozuk falan da değil. Bu arada şu an farklı bir monitör ile deneme şansım ne yazık ki yok

Monitörde sorun yok gibi o zaman. Bilgisayar açılışında del tuşuna arka arkaya basınca BIOS'u da açmıyor değil mi?

Ekran kartı veya anakarttan şüphe ediyorum. Parçaları tek tek, çalıştığına emin olunanlarla değiştirip görüntü almaya çalışmak lazım. Sorun hangi donanımda anlayabilmek için. İşlemcinin modeli nedir? Kendi görüntü birimi var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı