BIOS'a virüs bulaşabilir mi?

Merhaba, yaklaşık 1-2 ay önce bilgisayarıma oyun yüklerken Defender'den trojan uyarısı geldi ve sonra bende virüsü sildim fakat içim rahat etmediği için bilgisayarı sıfırladım. Sonra virüslerin sistemde kalıntı bıraktığını öğrendikten sonra bilgisayara USB ile format attım yine de içim rahat etmiyordu. ESET ile UEFI'yi yani BIOS'u tarattığımda bir şey çıkmadı. Ve BIOS virüsleri genellikle BIOS Update'lerden bulaşıyormuş. Sizce bilgisayarımın BIOS'una zararlı yazılım girmiş midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır. Nedeni ise bu tür virüsleri isteseniz dahi internetten bulamazsınız desem yeridir. Genellikle bir kişiyi hedef alarak ona bu virüs bulaşması sağlanır. Yani genellikle kurbana özel olarak kodlanan bir virüs denebilir. Bu konuda sorun olmaz içiniz rahat olsun.

Son düzenleme:
Trojan bulasmasi daha kolay fakat BIOS virusu oyle kolay bulasan bir virus degil.

Hayır. Nedeni ise bu tür virüsleri isteseniz dahi internetten bulamazsınız desem yeridir. Genellikle bir kişiyi hedef alarak ona bu virüs bulaşması sağlanır. Yani kişiye özel bir virüs denebilir.
Aslında oyunu YouTube den City Car Driving diye bilgisayar oyunu görmüştüm ve bi Video da nasıl indirildiği gözüküyordu bende Adamın açıklamada verdiği linke tıkladım indirdikten sonra Bilgisayarıma trojan girdi

Merhaba, yaklaşık 1-2 ay önce bilgisayarıma oyun yüklerken Defender'den trojan uyarısı geldi ve sonra bende virüsü sildim fakat içim rahat etmediği için bilgisayarı sıfırladım. Sonra virüslerin sistemde kalıntı bıraktığını öğrendikten sonra bilgisayara USB ile format attım yine de içim rahat etmiyordu. ESET ile UEFI'yi yani BIOS'u tarattığımda bir şey çıkmadı. Ve BIOS virüsleri genellikle BIOS Update'lerden bulaşıyormuş. Sizce bilgisayarımın BIOS'una zararlı yazılım girmiş midir?
Resmi sitesinden Bios Update için indirdiğiniz dosyada nasıl virüs olacakmış ben onu anlamadım.

Aslında oyunu YouTube'dan City Car Driving diye bilgisayar oyunu görmüştüm ve bir video da nasıl indirildiği gözüküyordu bende adamın açıklamada verdiği linke tıkladım indirdikten sonra bilgisayarıma trojan girdi.

Tamam işte o normal bir trojan. BIOS virüsüyle uzaktan yakından alakası yoktur onun.

Bios'a virüs bulaşabilir mi? Sorusuna cevap olarak

BIOS'a da virüs bulaşabilir. BIOS, bilgisayarın işletim sistemi yüklendikten sonra bile çalışan bir yazılım olduğundan, kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı savunmasız kalabilir. Bu saldırılar genellikle bilgisayarın önyükleme sürecinde gerçekleştirilir ve kötü amaçlı yazılım, işletim sistemi yüklenmeden önce bile bilgisayarın tüm işlemlerini kontrol edebilir.

Geri
Yukarı