BIOS'da yüksek performans seçince 3700X'in çok ısınması

Emre Aslan100

Hectopat
Merhabalar, BIOS ayarlarına geldiğim de görsel attığım kısımdaki normal yazan yeri yüksek performans seçiyorum, fakat yüksek performans seçtikten sonra işlemcim 82-86 derece görmeye başlıyor. Ve bu yüzden kasayı açamadığım zamanlar oluyor. Bir tane uyarı geliyor ve bilgisayar açamıyorum yüksek ısıdan dolayı. BIOS'dan yüksek performans seçmek ne kadar önemlidir? Daha yüksek bir FPS almak istediğim için bu ayarı yapıyorum fakat sıkıntı oluyor tavsiyesi olan var mı?

Dosya Ekleri

• bios performance.png
    bios performance.png
    139,1 KB · Görüntüleme: 48
Performans modu kapalıyken bu denli sıcaklık sorunu yaşamıyorsunuz anladığım kadarıyla. Soğutucunun temas etmemesi gibi bir durum aklıma geldi lakin, böyle bir şey olsa normal şartlarda da kısa süre içinde ısınır ve kapanırdı sisteminiz.

Aklıma gelen tek şey BIOS update şu anda. Yapabiliyorsanız BIOS güncellemesi yapın derim. Performans modunu yükselttiğinizde gerektiğinden fazla voltaj veriliyor olabilir. Ryzen soğutucular iyi olsalar da overclock için ya kaliteli hava soğutma ya da sıvı soğutma gerekiyor malum.

Performans modu kapalıyken bu denli sıcaklık sorunu yaşamıyorsunuz anladığım kadarıyla. Soğutucunun temas etmemesi gibi bir durum aklıma geldi lakin, böyle bir şey olsa normal şartlarda da kısa süre içinde ısınır ve kapanırdı sisteminiz.

Aklıma gelen tek şey BIOS update şu anda. Yapabiliyorsanız BIOS güncellemesi yapın derim. Performans modunu yükselttiğinizde gerektiğinden fazla voltaj veriliyor olabilir. Ryzen soğutucular iyi olsalar da overclock için ya kaliteli hava soğutma ya da sıvı soğutma gerekiyor malum.
Bu görsel benim değil aslında ben bios'u örnek göstermek için attım ben de corsair sıvı soğutucu var kullandığım işlemci i7 7700k 4200ghz. Biosu 3 gün önce güncelledim.

Bu görsel benim değil aslında ben bios'u örnek göstermek için attım ben de corsair sıvı soğutucu var kullandığım işlemci i7 7700k 4200ghz. Biosu 3 gün önce güncelledim.

Hocam vallahi aklıma başka bir şey gelmedi ya. Sırf yorum yapmak için de yanlış yönlendirmek istemem.

Geri
Yukarı