BIOS'ta görünen RAM Windows'ta görünmüyor

DrOetker

Kilopat
Yer
Bursa
Aynı MHz ve CL değerlerinde 2 adet 8 GB RAM almıştım. Bugün Windows'ta 8 GB yazmaya başladı. Normalde arada bir bunu yapıyordu ve CMOS temizleyince düzeliyordu. Bugün anakart pilini çıkarıp taktım, CMOS temizledim. Hala çözülmedi sorun. BIOS'ta ve CPU-Z'de iki RAM'de görünüyor. 16 GB gösteriyor. Ancak görev yöneticisinde 8 GB yazıyor. Oyunlarda ve programlarda da 8 GB çalışıyor.
Tek tek taktığımda iki RAM'de çalışıyor. Farklı sistemde de iki RAM sorunsuz çalışıyor. Tüm anakart slotları da sorunsuz çalışıyor. Forumdaki benzer başlıklarda çözüm bulamadım. Bu saçma sorunu nasıl çözebilirim acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncel mi? BIOS güncel değilse güncellemenizi, güncelse eğer bellek testi yapınız.

Evet güncel. Sorun kaynağını yazayım. Belki gören faydalanan olur. Anakartımda Gaming mode diye bir seçenek var. Onu açtığımda RAM BIOS'ta 16 GB görünmesine rağmen Windows'ta 8 GB çalışıyor. Anakart pilini çıkarıp CMOS sıfırlayınca tekrar düzeliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı