BIOS'tan EXPO yaptığımda sistem açılmıyor

pamondella

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16x2GB Gskill Flare x5 CL30 5600mhz
Ekran kartı
RX 7800XT
Anakart
Gigabyte B650M DS3H
İşlemci
Ryzen 5 7500F
Sistemi yeni topladım. Önce sadece tek RAM'i görüyordu. XMP ayarladığımda sıkıntı olmadı. Sonra iki RAM'i de görene kadar uğraştım. Şu an iki RAM'i de görüyor ancak bu sefer de hızları düşük. BIOS'tan XMP açtığımda bilgisayar hiç açılmıyor. BIOS reset yaptıktan sonra açılıyor tabii ki ama yine düşük hızlarda. Görüntüleri koyuyorum.
Acaba yanlış bir şeyler mi yapıyorum? RAM slotları 1 ve 3'te şu anda. İkisini beraber ancak bu slotlarda okudu. Fazla oynamak istemediğim için sizlere sormak istedim.
Şimdiden teşekkürler.

1.png

2.png

güncel hocam

güncel hocam sadece EXPO 1 var ayarlarda onu yaptığımda biosu sıfırlamadan sistem açılmıyor.

Şahsen RAM'lerin sorunlu olduğunu düşünmüyorum çünkü RAM'lerin bozuk-hatalı olma ihtimali çok düşük. Şu an B650 ve X670 çipsetli anakartlarda bir sürü sorun var, BIOS güncellemeleri ile çözüleceğine inanıyoruz. Üstüne üstlük Gigabyte gibi BIOS konusunda başarısız bir markada bu sorunları yaşaman normal geliyor bana.

Bende MSI B650M Mortar'da bir sürü sorun yaşadım ve yaşıyorum hala 😀

Şahsen RAM'lerin sorunlu olduğunu düşünmüyorum çünkü RAM'lerin bozuk-hatalı olma ihtimali çok düşük. Şu an B650 ve X670 çipsetli anakartlarda bir sürü sorun var, BIOS güncellemeleri ile çözüleceğine inanıyoruz. Üstüne üstlük Gigabyte gibi BIOS konusunda başarısız bir markada bu sorunları yaşaman normal geliyor bana.

Bende MSI B650M Mortar'da bir sürü sorun yaşadım ve yaşıyorum hala 😀

O zaman bu şekil kullanmaya devam. 4800 ile 5600MHz arasında çok fark yoktur umarım. 7800XT alıp 4800MHz oynamak zorunda kalmak... Teşekkürler bu arada

O zaman bu şekil kullanmaya devam. 4800 ile 5600MHz arasında çok fark yoktur umarım. 7800XT alıp 4800MHz oynamak zorunda kalmak... Teşekkürler bu arada

Şahsen ben ona razıydım 🤣 Benim sistemim direk CPU ile RAM görmüyor.

4800 MHz'de zaten geçici süre kullanacaksınız. En kötü 6 aya kalmaz düzeltirler diye düşünüyorum.

Şahsen ben ona razıydım 🤣 Benim sistemim direk CPU ile RAM görmüyor.

4800 MHz'de zaten geçici süre kullanacaksınız. En kötü 6 aya kalmaz düzeltirler diye düşünüyorum.

Sizinki daha sıkıntıymış. Bende 2 gündür RAM'lerle uğraşıyorum artık pes ettim. BIOS güncellemesi ile düzeldiğini nasıl anlayacağız? Yine deneme ile mi?

Sizinki daha sıkıntıymış. Bende 2 gündür RAM'lerle uğraşıyorum artık pes ettim. BIOS güncellemesi ile düzeldiğini nasıl anlayacağız? Yine deneme ile mi?

BIOS dosyasını indirdiğiniz yerde zaten hangi sorunların çözüldüğü kabaca not düşülüyor. EXPO veya RAM ile ilgili bir not görürseniz deneme yaparsınız. Onun dışında BETA BIOS güncellemelerini yapmayın.

BIOS dosyasını indirdiğiniz yerde zaten hangi sorunların çözüldüğü kabaca not düşülüyor. EXPO veya RAM ile ilgili bir not görürseniz deneme yaparsınız. Onun dışında BETA BIOS güncellemelerini yapmayın.

Kafamı kurcalayan bir nokta var. Tek RAM ile XMP açabilmiştim ve sistem normal olarak açılmıştı. Ancak 2 RAM olduğunda XMP açtığımda açılmıyor. Tek RAM XMP desteği var da 2 RAM yok mu? RAM'ler 2023 Mayıs'ta çıkmış bu arada. G.Skill sitesinde benim anakartımla uyumlu olduğunu gösteriyor. Ama anakartın ana sayfasında uyumlu bellekler arasında yok.
Neyse bekleyelim bakalım.
Çok teşekkürler hocam içimi rahatlattınız.

Kafamı kurcalayan bir nokta var. Tek RAM ile XMP açabilmiştim ve sistem normal olarak açılmıştı. Ancak 2 RAM olduğunda XMP açtığımda açılmıyor. Tek RAM XMP desteği var da 2 RAM yok mu? RAM'ler 2023 Mayıs'ta çıkmış bu arada. G.Skill sitesinde benim anakartımla uyumlu olduğunu gösteriyor. Ama anakartın ana sayfasında uyumlu bellekler arasında yok.
Neyse bekleyelim bakalım.
Çok teşekkürler hocam içimi rahatlattınız.

İki RAM'de ayrı ayrı XMP açtırıyorsa bu anakartın BIOS'u ile ilgili bir sorun olduğu ihtimalini güçlendirir.

RAM'ler kit olarak alındı değil mi?

Geri
Yukarı