BIOS'tan USB'leri kapattım nasıl açabilirim?

• Konuyu başlatan UYUKA
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 2B
CLR_CMOS ( clrtc) olarak da geçer yapmanız gerekiyor.

Bilgisayarınızı kapatın anakart üzerinde CLR_CMOS pinini bulun ve bir metal ile iki pine aynı anda temas ettirin yani şase yaptırın ve 5 saniye öyle tutun. Daha sonrasında bilgisayarı açın ve F1 ekranı gelecektir F1'e bastıktan sonra sizi BIOS'a atacaktır sonrasında gerekli ayarları yapın.

Hocam selamünaleyküm dün akşam PC Valorant'ta mavi ekran verdi daha sonra kasadan resetledim siyah ekran American Megatrends diye bir şeyler yazdı sonra en altta press F1to return run setup diyordu. Bastığımda BIOS'a yönlendirdi hiçbir değişiklik yapmadan F10 basıp kaydet ve çıkış yap dedim PC açıldı daha sonra formatladım PC'yi formattan sonra Windows 11'e yükselttim bana lazım olan tüm programları indirdim CS:GO ve Steam PUBG yükledim CS oynarken PC dondu bende bir şey yapamadım son olarak kasadan resetledim ve monitöre ekran gelmedi mouse ve klavyede çalışmıyor ama kasa çalışıyor. Bu arada ekran kartı RAM'leri ve kabloları sök tak yaptım ama olmadı. Ne yapmalıyım.

Dostum selam, uzun zamandır forumdan uzaktım. Senin durumuna gelecek olursak buradan kesin bir kanıya varmak son derece güç. Sistemi yeniden başlattıktan sonra BIOS sıfırlanması garibime gitti. Yakın zamanda saat ile ilgili bir problemin oldu mu ? Örneğin yanlış gösterme yada tarihin yanlış olduğunu fark ettin mi ?

Daha öncesinde bu durumun aynısını yaşayan bir arkadaşımın yonga setinde yani chipsetinde problem oluşmuştu.

Anakartınızın marka modeli nedir ? Yakın zamanda BIOS güncellemesi yaptınız mı ?

Dostum selam, uzun zamandır forumdan uzaktım. Senin durumuna gelecek olursak buradan kesin bir kanıya varmak son derece güç. Sistemi yeniden başlattıktan sonra BIOS sıfırlanması garibime gitti. Yakın zamanda saat ile ilgili bir problemin oldu mu? Örneğin yanlış gösterme ya da tarihin yanlış olduğunu fark ettin mi?

Daha öncesinde bu durumun aynısını yaşayan bir arkadaşımın yonga setinde yani chipsetinde problem oluşmuştu.

Anakartınızın marka modeli nedir? Yakın zamanda BIOS güncellemesi yaptınız mı?

BIOS güncellemesi yapmadım ASUS Prime B450 mk II.

BIOS güncellemesi yapmadım ASUS Prime B450 mk II.

CLR CMOS denemesi yaptınız mı ?

Sisteme sadece 1 adet ram takın, ramı takmadan önce varsa elinizde silgi ile bakır kısımlarını bastırmadan temizleyin.

Akabinde PSU nun arkasında bulunan düğmeyi "0" konumuna getirin.

CLR CMOS işlemini yapın, işlemi yaptıktan sonra PSU nun arkasında bulunan açma kapama tuşu hala "0" iken kasanın açma kapama tuşuna 10 15 saniye basılı tutun ve arından 3-4 defa 2 saniye aralıklarla basıp bırakın.

Daha sonrasında PSU nun konumunu "1" e getirin ve sistemi çalıştırın. Görüntü alamazsanız ram i sökün ve yer değiştirerek bir daha çalıştırmayı deneyin.

CLR_CMOS denemesi yaptınız mı?

Sisteme sadece 1 adet RAM takın, RAM'ı takmadan önce varsa elinizde silgi ile bakır kısımlarını bastırmadan temizleyin.

Akabinde PSU'nun arkasında bulunan düğmeyi "0" konumuna getirin.

CLR_CMOS işlemini yapın, işlemi yaptıktan sonra PSU'nun arkasında bulunan açma kapama tuşu hala "0" iken kasanın açma kapama tuşuna 10 15 saniye basılı tutun ve arından 3-4 defa 2 saniye aralıklarla basıp bırakın.

Daha sonrasında PSU'nun konumunu "1" e getirin ve sistemi çalıştırın. Görüntü alamazsanız RAM'i sökün ve yer değiştirerek bir daha çalıştırmayı deneyin.

Deneyeceğim çok teşekkür ederim.buda olmazsa aon çare bilgisayarcı heralde

Sisteme sadece 1 adet RAM takın, RAM'ı takmadan önce varsa elinizde silgi ile bakır kısımlarını bastırmadan temizleyin.

CLR_CMOS işlemini yapın, işlemi yaptıktan sonra PSU'nun arkasında bulunan açma kapama tuşu hala "0" iken kasanın açma kapama tuşuna 10 15 saniye basılı tutun ve arından 3-4 defa 2 saniye aralıklarla basıp bırakın.

Daha sonrasında PSU'nun konumunu "1" e getirin ve sistemi çalıştırın. Görüntü alamazsanız RAM'i sökün ve yer değiştirerek bir daha çalıştırmayı deneyin.

Hocam çooooooookk teşekkür ederim.

Deneyeceğim çok teşekkür ederim. Bu da olmazsa aon çare bilgisayarcı herhalde.

Hocam çooooooookk teşekkür ederim.

Oldu sayenizde.

Kendi hesabıma giremiyorum pınimi ayarla diyorum New usere atıyor beni New user hesabınıda ben açmadım kendiliğinden açıldı. Ne yapacağım.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    94,7 KB · Görüntüleme: 8
  • image.jpg
    image.jpg
    97,8 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Selam, öncelikle sorununun çözüldüğüne sevindim. Benim daha çok yatkın olduğum alan donanım bilgisi. Kişisel hesaplar hakkında pek bilgim yok, bunun için forumda araştırma yaparsan belki farklı bir çözüm yöntemi bulabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı