BIOSTAR B450 sistem internal_power_error mavi ekran hatası

jojobo

Centipat
Makaleler
1

Arkadaşlar selamlar :)
harici hopörlörü olmadığı için ses çıkaramadığını sonradan öğrendiğim "monitörümden" ses çıkarmaya çalışırken tamamen şuursuzca her türlü ayarlarına daldığım, "bilgisayar ya nolacak çok çok reset attırrım" düşüncesi ile başlayan, sonrasında işlemcisine kadar söküp tekrar taktığım, sorun SSD kaynaklı olabilir diye düşünüp laptopun SSD'sini anakarta monte etmeye çalışırken laptopun montörünün hakkın rahmetine kavuştuğu ve en nihayetinde Windows'unu pes ettirdiğim bilgisayarımla olan bu çetin savaşta tekrar desteklerinize başvurmuş bulunuyorum.
(Pes ettirmekten kastım da saldı kendini yani, başlat menüsü bir tarafta, task bar bir tarafta hatta klasörlerin bazen ben başka şeylerle uğraşırken kendi aralarında yer değiştirdiklerine yemin bile edebilirim ama ispatlayamam.)

Mavi ekranlarla süslü bu 2-3 aylık bilgisayar maceramın yüzde 90'ı BIOS ve kurulum ekranlarında geçen, abartısız 200'den fazla reset atılan bir savaştan bahsediyorum hafife almayın lütfen. :) bulunduğum şehirde programcı ne yazık ki yok denecek kadar az. Götürdüğüm birkaç "ben yaparım yaaa" tribinde olan arkadaşa da burada öğrendiklerim sayesinde birkaç numara öğretip (UEFI Windows kurulumu vb.) Ümidimi kesip evimin yolunu tuttum.
Ankara'ya gidince yaptırmayı düşünüyordum ama o da iptal oldu.
(Monitörden ses çıkartamadım. Ama yaklaştığımı düşünüyorum. Havalandırma delikleri değil bence onlar)

BIOSTAR B450 mh 6.X
Ryzen 5 2600.
Crucial BX500 (480GB)SSD
Ballistix 16 GB (8*2)RAM
GTX 1660 Ti ekran kartım.

Beni bu dertten kurtaracak kişinin resmini hem BIOS start up girişine hem de Windows girişe kapak resmi yapıp her PC'yi açtığımda kendisine dua edeceğimi de ayrıca belirtmek isterim.☺️

Saygılar cümleten ve şimdiden teşekkürler yardımlarınız ya da yorumlarınız için...

İç güç hatası diyor ise kendi kendime teorik denemeler yapacağım, umarım işinize yarar.
1)Anakart PSU tarafından yeterli gücü alamıyordur. (hata ismine göre)
2)Anakart yeterli gücü dağıtamıyor.
Ama ben bunlardan biraz uzağım çünkü mavi ekran alıyorsunuz. Ayrıca Windows temiz kurulumları da denediğinize göre ve buna rağmen açılmadı ise sorun;
1)Boot problemi var. (anakart)
2)Sata kabloların da hata var.
3)Kullandığınız diskler bozulmuş olabilir.
4)PSU diskinize yeterli güç veremiyor olabilir.

Burda en yakın sonuç anakart, PSU problemi. PSU'nuzu farklı bir sistemde deneme şansınız varmı?

Artı -1 Eksi
öncelikle çok teşekkür ederim cevabınız için :)
psu tabi başka pc'ye bağlayabilirim ama biraz sıkıntı olabilir bence.
benim düşünceme göre aslında şu yazdıklarınızın tamamı doğru.
zira ben aygıt yöneticisinden zorlaya zorlaya zamanında birsürü smbus'ları efendime söyliyim pci - cpu expres portlar vs ne varsa değiştirmiştim.
benim tahminim biosta gömülü bir aygıt yarattım ve o aygıt tüm yolları mahfediyor.
biosa da sayısız reset attım jcmoslar pil çıkartmalar vs.
öyle tahmin ediyorum ki çok ama çok minik bir müdahale ile tamamen düzene girecek herşey.
ama işte onu bulamıyorum :(
misal bi ayar yapıyorum pc açılırken mavi ekran veriyor.
başka bir ayar yapıyorum busefer kapanırken hata veriyor.
ikisinin ortası bişey yapıyım diyorum busefer pc ortasında hata veriyor :)
tüm fikirlerinize açığım.
ben anakartı sistemiyle söküp başka bir psu'da deniyim en iyisi psu'yu başka sisteme takmak zor olabilir :)
sonuçlları paylaşacağım 😇

öncelikle çok teşekkür ederim cevabınız için :)
PSU tabi başka pc'ye bağlayabilirim ama biraz sıkıntı olabilir bence.
benim düşünceme göre aslında şu yazdıklarınızın tamamı doğru.
zira ben aygıt yöneticisinden zorlaya zorlaya zamanında birsürü smbus'ları efendime söyliyim pci - cpu expres portlar vs ne varsa değiştirmiştim.
benim tahminim biosta gömülü bir aygıt yarattım ve o aygıt tüm yolları mahfediyor.
biosa da sayısız reset attım jcmoslar pil çıkartmalar vs.
öyle tahmin ediyorum ki çok ama çok minik bir müdahale ile tamamen düzene girecek herşey.
ama işte onu bulamıyorum :(
misal bi ayar yapıyorum pc açılırken mavi ekran veriyor.
başka bir ayar yapıyorum busefer kapanırken hata veriyor.
ikisinin ortası bişey yapıyım diyorum busefer pc ortasında hata veriyor :)
tüm fikirlerinize açığım.
ben anakartı sistemiyle söküp başka bir psu'da deniyim en iyisi PSU'yu başka sisteme takmak zor olabilir :)
sonuçlları paylaşacağım 😇
Aslında 24pin güç ve CPU güç bağlantısını dener iseniz sorunu PSU'da ise bulabilirsiniz.
PC tam olarak açılmadığına göre flashback+ bios update denemeniz de fayda olabilir. Aynı surum değil bir alt veya bir üst sürümü denemek daha mantıklı geliyor.
Ayrıca dikkat edin PSU, CPU, GPU, RAM, SSD gibi kısaltmalar büyük harf ile yazılır.
Sizi takip ediyorum.
Aslında 24pin güç ve CPU güç bağlantısını dener iseniz sorunu PSU'da ise bulabilirsiniz.
PC tam olarak açılmadığına göre flashback+ bios update denemeniz de fayda olabilir. Aynı surum değil bir alt veya bir üst sürümü denemek daha mantıklı geliyor.
Ayrıca dikkat edin PSU, CPU, GPU, RAM, SSD gibi kısaltmalar büyük harf ile yazılır.
Sizi takip ediyorum.
Üzgünüm Biostar flashback bios desteklemiyor sadece MSI anakartlar için geçerli :(.
Aklımda fırtınalar koptu!!! Hocam acaba bios sürümünüzden farklı bir bios yazılımı ile update/downgrade yaptınız mı? Dikkat edin aynı değil farklı bir sürümden bahsediyorum.
Umarım yapabildiğiniz en kısa süre için de yaparsınız.

Son düzenleme:
Tekrar selamlar :)
initial Bos'tan sırayla yüklemesinden tutun da başka model anakart bioflashı yüklemeye kadar denedim :)

:)

Şu an PC açılıyor. BIOS'da birkaç ayar değişikliği ile hemen açabiliyorum tekrar :)
En fazla 5 bilemediniz 10 mavi ekrandan sonra tekrar geliyor sistemim.
Yaptığım zekice ayarlardan sonra tabii ki 😎 (yaptığım onca saçmalıktan sonra hala kendimi zeki ilan edebiliyorum :D )
Fakat performans alamıyorum öyle olunca da.
İş yerindeki bilgisayarım sabah akşam açık olmasına rağmen benim PC'mden kat kat daha hızlı. Donanım olarak benim bilgisayarımın yanından geçmez.
Çok zoruma gidiyor inanın.
Yüklemediğim program kalmadı iyileştirmek için ama nafile
(Bu arada PC'ye hiçbir zaman takmamış olduğum PS'2 klavye ve mouse hala takılı görünüyor :D )

Güç ayarlarıyla oynamaya çekiniyorum açıkçası. Korkuyorum derken donanımların bozulmasından değil, ciddi patlaması ve fiziksel zarar görmekten korkuyorum :D
yoksa her türlü dediğinizi yaparım. Misal o bahsettiğiniz 24 pin olayını nasıl yapacağım çok bilmiyorum.

Tekrar selamlar :)
initial Bos'tan sırayla yüklemesinden tutun da başka model anakart bioflashı yüklemeye kadar denedim :)

:)

Şu an PC açılıyor. BIOS'da birkaç ayar değişikliği ile hemen açabiliyorum tekrar :)
En fazla 5 bilemediniz 10 mavi ekrandan sonra tekrar geliyor sistemim.
Yaptığım zekice ayarlardan sonra tabii ki 😎 (yaptığım onca saçmalıktan sonra hala kendimi zeki ilan edebiliyorum :D )
Fakat performans alamıyorum öyle olunca da.
İş yerindeki bilgisayarım sabah akşam açık olmasına rağmen benim PC'mden kat kat daha hızlı. Donanım olarak benim bilgisayarımın yanından geçmez.
Çok zoruma gidiyor inanın.
Yüklemediğim program kalmadı iyileştirmek için ama nafile
(Bu arada PC'ye hiçbir zaman takmamış olduğum PS'2 klavye ve mouse hala takılı görünüyor :D )

Güç ayarlarıyla oynamaya çekiniyorum açıkçası. Korkuyorum derken donanımların bozulmasından değil, ciddi patlaması ve fiziksel zarar görmekten korkuyorum :D
yoksa her türlü dediğinizi yaparım. Misal o bahsettiğiniz 24 pin olayını nasıl yapacağım çok bilmiyorum.
PSU'nuzu eski sistemden çıkarın ve ofisiniz de bulunan bir prize takın.
Ofis bilgisayarınız kapalı haldeyken anakartın sol üst köşesinde bulunan 4pin'lik CPU güç bağlantısını ve sağ orta tarafça bulunan 24pin güç bağlantısını sökün.
PSU'nuzdan gelen 24 pin ve 4pin güç bağlantı kablolarını kasanıza tam olarak yerleştirmeden takın.
Çalıştırın ve sistem hata vermez ise sorun diğer parçalardadır.
Not:CPU ve ana güç bağlantısının pin sayıları değişebilir.

Hatanın ismi güç kaynağı ile alakalı gibi gözüküyor ama aslında öyle değil. Bu yata genelde disk kaynaklı oluyor. Minidump dosyasını paylaşırsanız sorunun neyden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Konunun başındaki dosyayı silmişsiniz.

teşekkür ediyorum öncelikle hepinize ayrı ayrı.
paylaşım süresi bitmiş sanırım uzattım tekrar.
minidump klasörüm zaten benim C: klasörümden bile büyük, hangi çeşit isterseniz hemen veriyim çok garip kodlu hatalar alıyorum ansiklopedi gibiyim :)

ben de güç kaynağı olabileceğini düşünüyordum düne kadar fakat sabaha kadar yaptığım ''deney''lerde ( :) ) ssd diskimin scsi olarak görüldüğünü ve trim-smart özelliğinin çalışmadığını farkettim.

biraz daha detaya inince konunun başında biraz bahsetmiştim, A4tech klavye-mausum vardı, bunları usb çoklayıcı ile usb2.0 girişine takmaya çalışınca ışıkları söndü ve klavye çalışmamaya başladı. o gün bu gündür eski klavyemi her taktığımda ''unknow device'' olarak tanımlar bilgisayarım, aynı zamanda da hayatında ps/2 girişi görmemiş anakartımda her daim takılı bir ps'2 klavye ve mause görünmekte bu olay akabinde

yani özetlemem gerekirse iyi bir anakarta ihtiyacım var gibi :D
zira ssd girişi ile usb 2.0 girişi yolu ortak sanırım.
usb 2.0'da kaynaklanacak bir hasar sanırım ilk olarak SSD diski etkiler gördüğüm kadarıyla. 250. resetimden sonra anlamış bulunmaktayım.
her türlü yardıma açığım.

Minidump dosyalarını yarın inceleyip sorunun kaynağını size söyleyeceğim.
AMD SATA Controller sürücüsünü güncelleyiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı