Çözüldü BIOSTAR B450MH RAM MHz değeri otomatik düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fatihmercury

Hectopat
Selamlar BIOSTAR B450MH anakart kullanıyorum BIOS ayarlarından XMP etkinleştirip RAM frekansını 3200 MHz çıkartıp kaydediyorum. Fakat sonrasında kendiliğinden 2666 MHz'ye düşüyor. Sebebi ne olabilir?

Çözüm
Hayır tabii ki. :) İşlemci modelin nedir? 3133 MHz ile çalışıyorsa herhangi bir sorun yoktur. Bazen anakart modeli izin vermiyor. Ben de 3000 MHz yerine 2933 MHz kullanıyorum, herhangi bir sorun yok.

Kaldı ki elindeki RAM'in çipi çok kaliteli. 3600 MHz'e kadar çıkabilirsiniz.
Bir alt frekansı dene.
Deniyorum.
3000 MHz veya 2933 MHz dene onlarda da sorun oluyor mu? Ek olarak RAM'lerin dual channel mı?
3000'e aldım XMP açtığım şekilde ki gibi ilk açtığımda şu an 3000 MHz gözüküyor fakat normalde ekran kartı fanlarım ilk açılırken bir tur hızlı dönüp sonradan ışıklandırması açılırken bu sefer 2 tur dönüp öyle açıldı. (Tek slot 8 gb ram kullanıyorum)

Dosya Ekleri

• asdasdasdasd.jpg
    asdasdasdasd.jpg
    106,3 KB · Görüntüleme: 45
BIOS ayarı yaptığından dolayı olmuş olabilir bu durum ama pek emin değilim.
3000'e aldım XMP açtığım şekilde ki gibi ilk açtığımda şu an 3000 MHz gözüküyor fakat normalde ekran kartı fanlarım ilk açılırken bir tur hızlı dönüp sonradan ışıklandırması açılırken bu sefer 2 tur dönüp öyle açıldı.

Corsair LPX mi belleğin?

O dediğin şey, BIOS ayarlarının uygulanamadığı için BIOS'un sıfırlanması. Bir nevi kendini korumaya alarak ayarları sıfırlıyor. Bellekler 3200 MHz'de stabil çalışmıyor demek ki. 3133 MHz deneyin.
Crucial Ballistix Ram kullanıyorum 3200 Mhz olarak aldım rami işlemcim ve anakartımda destekliyor o frekansta sabit çalışmıyor olması bir sorun değil midir? Garantiye göndermem gerekir mi?

Hayır tabii ki. :) İşlemci modelin nedir? 3133 MHz ile çalışıyorsa herhangi bir sorun yoktur. Bazen anakart modeli izin vermiyor. Ben de 3000 MHz yerine 2933 MHz kullanıyorum, herhangi bir sorun yok.

Kaldı ki elindeki RAM'in çipi çok kaliteli. 3600 MHz'e kadar çıkabilirsiniz.

Çözüm
Hocam, bazen 3000 MHz RAM'ler 3000'de sorun oluyorken 2933 MHz'de taş gibi çalışıyor. Sizinkisi de öyle gibi duruyor. @MisakiTaro dediğini uygulayabilirsin.

İadelik bir durum yok. Eğer 3200 MHz RAM'i 2666 MHz'den yukarıya çıkartamasaydın iadelik veya garantiye göndermelik olurdu.

Geri
Yukarı