BIOS'u kaydedildiğinde PC 3 ila 4 sefer kapanıp açılıyor

emira1do

Femtopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill Ripjaws V 32 GB 3600 MHz DDR4 CL18 F4-3600C18D-32GVK
SSD veya HDD modeli
Kingston NV2 2 TB SNV2S/2000G M.2 PCI-Express 4.0
Ekran kartı
Palit Nvidia GeForce RTX3080 GAMINGPRO 10GB 320Bit
Anakart
Gigabyte B550M-DS3H AMD AM4 DDR4
İşlemci
AMD Ryzen™ 5 5600X 3.7GHz (Turbo 4.6GHz) 6 Core 12
B550M DS3H rev 1.5 anakartım var BIOS ile ilgili bir sorun ama çözemedim, RAM olabilir mi diye düşünüyorum.

Hocam çözüme bakın.

BIOS sürümü ile ilgili bir sorun olabilir.

Biraz daha detaylı açıklama yapar mısınız. BIOS üzerinde her yaptığınız değişikten sonra mı oluyor bu ? Çünkü bazı BIOS değişiklikleri bu tür art arda atılan resetlere gereksinim duyar.

Şu an sürümü düşürüp geri yeniden yükselttim çekebilirsem telefon ile çekip yüklemeye çalışacağım sorunum biraz daha farklı. BIOS'u kaydetmeden çıkarsam hiçbir sorun yok lakin kayıt ettiğimde PC güç kısmından kendini 3 4 kere kapatıp açıyor, reset atar gibi değil.

Şu an sürümü düşürüp geri yeniden yükselttim çekebilirsem telefon ile çekip yüklemeye çalışacağım sorunum biraz daha farklı. BIOS'u kaydetmeden çıkarsam hiçbir sorun yok lakin kayıt ettiğimde PC güç kısmından kendini 3 4 kere kapatıp açıyor, reset atar gibi değil.
Bunu eğer sıradan ve her değişiklerde yapıyorsa bir problem var demektir. Ama daha önce yazdığım gibi bazı BIOS değişikliklerinde bahsettiğiniz art arda atılan resetlere gereksinim duyar. Voltaj değişiklerinde olur genelde, RAM OC fln fln...

Biraz daha detaylı açıklama yapar mısınız? BIOS üzerinde her yaptığınız değişikten sonra mı oluyor bu? Çünkü bazı BIOS değişiklikleri bu tür art arda atılan resetlere gereksinim duyar.

Ne yaptığım fark etmiyor kaydet ve yeniden başlat dediğim her seferinde yapıyor kaydetmeden çıkarsam bir sorun yok. RAM'i kendi elimle MHz'ini arttırmak istediğimde hiç kayıt etmiyor.

RAM MHz 2933'e çektiğimde aynı şeyi yapmadı galiba RAM'lerle alakalı. 3600'ü kaldırmıyor olabilir mi?

Neden kaynaklanıyor bulamadım. RAM'i 3466 ya çıkarabildim üstüne çıkınca PC deliriyor bende 3466 da bıraktım.

Son düzenleme:
Ne yaptığım fark etmiyor kaydet ve yeniden başlat dediğim her seferinde yapıyor kaydetmeden çıkarsam bir sorun yok. RAM'i kendi elimle MHz'ini arttırmak istediğimde hiç kayıt etmiyor.

RAM MHz 2933'e çektiğimde aynı şeyi yapmadı galiba RAM'lerle alakalı. 3600'ü kaldırmıyor olabilir mi?

Neden kaynaklanıyor bulamadım. RAM'i 3466 ya çıkarabildim üstüne çıkınca PC deliriyor bende 3466 da bıraktım.
Olabilir. Ama anakartınız max "Support for DDR4 4733(O.C.)" destekli. Yani XMP profil destekliyor. Yine de bazen XMP uyum problemleri oluyor. RAM'leri Dual şeklinde taktığınıza eminsiniz değil mi. Eğer Dual taktıysanız taktığınız slotları değiştirin. 1-3 ise 2-4 deneyin.

Olabilir. Ama anakartınız Max "Support for DDR4 4733(O.C.)" destekli. Yani XMP profil destekliyor. Yine de bazen XMP uyum problemleri oluyor. RAM'leri Dual şeklinde taktığınıza eminsiniz değil mi? Eğer Dual taktıysanız taktığınız slotları değiştirin. 1-3 ise 2-4 deneyin.

2 ile 4 taktım. 2 gündür bunun üstünde düşünüyorum 3600 ila 3466 arasında fark çok az bence uğraşmaya değmez. RAM'leri anakart planına göre taktım.

Yeni konular

Geri
Yukarı