Bir anakarta en fazla kaç adet ekran kartı takılabilir?

Orcunver

Hectopat
Daha fazla  
Eski konularda esprili ve normal cevaplar vardı. Ama esas merak ettiğim konu tek PCI-e 1X yuvasında 4'lü çıkış veren kartlarla maksimum kaç kart takılabilir? Benim X470 chipsetli 3500X işlemcili anakarta 7 tane sorunsuz bağlanırken 8. kartı çoğaltıcı veya başka bir yuvaya taktığımda anakart post vermiyordu. Bu konuda bilgisi ve deneyimi olan arkadaşlar yazarsa ben ve ihtiyacı olan herkes yararlanabilir.

Bahsettiğim kartın görselini de ekleyim.

Dosya Ekleri

• indir.jpeg
    indir.jpeg
    7,7 KB · Görüntüleme: 13
Eski konularda esprili ve normal cevaplar vardı. Ama esas merak ettiğim konu tek PCI-e 1X yuvasında 4'lü çıkış veren kartlarla maksimum kaç kart takılabilir? Benim X470 chipsetli 3500X işlemcili anakarta 7 tane sorunsuz bağlanırken 8. kartı çoğaltıcı veya başka bir yuvaya taktığımda anakart post vermiyordu. Bu konuda bilgisi ve deneyimi olan arkadaşlar yazarsa ben ve ihtiyacı olan herkes yararlanabilir.

Bahsettiğim kartın görselini de ekleyim.

Chipsetin desteklediği Max değere kadar.
Lakin AMD sayfasında kaç desteklediği ile ilgili bir bilgi belirtmemiş.

PCI Express Değişiklik Sürümü3.0, 4.0
PCI Express Yapılandırmaları ‡x1,x2,x4
Maksimum PCI Express Hattı Sayısı28
Kağıt üstündeki bilgiler böyle. Tabii uygulamada nasıl olur? Bir fikir belirtemeyeceğim tecrübem olmadı maalesef.
Not: PCI Express Hattı Sayısı, işlemci tarafından desteklenen toplam sayıyı belirtir

Geri
Yukarı