Bir bölümde kayıt varken üniversite değiştirme

altaybond40

Decapat
Makaleler
1
Bir bölümde kaydım varken, başka üniversiteye yatay geçiş olmadan 1.sınıftan başlamak için ne yapabilirim? Tercih dönemi geldiğinde tercih falan mı yapmam gerekiyor ne yapmalıyım? OBP falan etkiliyor mu acaba?

Yok MYP yi biliyorum bununla geçince 2. sınıftan başlattığı için ben bu yaz 1. sınıftan başlayabilir miyim onu öğrenmek istiyorum
Neden 2. sınıftan başlatıyor anlamadım. Aynı bölüme mi geçeceksiniz yine? Sen yeni geçtiğin üniversiteye transkriptini vermezsen, yani dersleri denk olarak göstermezsen kimse sana gel seni 2. sınıftan başlatalım demez.

Neden 2. sınıftan başlatıyor anlamadım. Aynı bölüme mi geçeceksiniz yine? Sen yeni geçtiğin üniversiteye transkriptini vermezsen, yani dersleri denk olarak göstermezsen kimse sana gel seni 2. sınıftan başlatalım demez.
Geçiş olunca direkt sonraki sınıftan başlatıyorlar diye biliyorum ben. Hani lisede 2.dönemi başka liseye nakil olmak gibi yani anlatBildim mi? O zaman Myp ile geçince de 1. Sınıftan başlatıyorlar öyle mi?

Geçiş olunca direkt sonraki sınıftan başlatıyorlar diye biliyorum ben. Hani lisede 2.dönemi başka liseye nakil olmak gibi yani anlatBildim mi? O zaman Myp ile geçince de 1. Sınıftan başlatıyorlar öyle mi?
Hayır, öyle bir şey yok. Sen geçiş yaptığın zaman öğrenci işlerine gidip ben şu şu dersleri daha önce aldım ve burada tekrardan almak istemiyorum diye transkriptini ve o derslerin içeriğini vereceksin. Kabul edip etmemek inceleyenlere kalmış. Aynı bölümde geçiş yaparken ders adları aynı olmasına rağmen içeriği biraz farklıysa o dersi kabul etmeyebiliyorlar bile. Ders denkliği vermek zor bir şey.

Hayır, öyle bir şey yok. Sen geçiş yaptığın zaman öğrenci işlerine gidip ben şu şu dersleri daha önce aldım ve burada tekrardan almak istemiyorum diye transkriptini ve o derslerin içeriğini vereceksin. Kabul edip etmemek inceleyenlere kalmış. Aynı bölümde geçiş yaparken ders adları aynı olmasına rağmen içeriği biraz farklıysa o dersi kabul etmeyebiliyorlar bile. Ders denkliği vermek zor bir şey.
Peki ben 1.donem gittim ama 2.donem hic gitmedim şimdi kaldığım tüm dersleri tekrar mi vermem gerekecek ne olacak peki?

Peki ben 1.donem gittim ama 2.donem hic gitmedim şimdi kaldığım tüm dersleri tekrar mi vermem gerekecek ne olacak peki?
Zaten siz 1. sınıftan baştan başlamak istemiyor musunuz? Vermediğin tüm dersleri yeni gideceğin üniversitede baştan almak zorundasın tabi ki.
Üniversitede lise gibi sınıf olayı yok. Dersi verirsin, veremezsen alttan alırsın. Ortalaman belli bir puanın altına düşerse bir sonraki dönem ilk defa alacağın derslerin hiçbirini alamazsın. Yani sınıfta kalma veya çapraza düşme olayı bu. Kısacası aldığın dersleri vermek zorundasın. Mezun olmak için belli bir kredi var, onu tamamlarsan mezun olursun. O da aldığın tüm dersleri vererek ulaşılan bir şey. Lisedeki gibi kaldığın dersi seneye almama durumu yok. Kaldığın ders varsa onu verene kadar mezun olamazsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı