Bir buçuk aylık dişi kedi sahiplenildiğinde ne yapılması gerekir?

Lyk7a

Hectopat
Yer
Türkiye, Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3050Tİ
i5-12500H
512GB M.2 SSD
16GB RAM
Yarın sahipleneceğiz. Sahibi cinsinin olmadığını söylüyor, ama Rus mavisine benziyor muhtemelen kırma, neyse orası önemli değil kedi kedidir. Şimdi kediyi ilk eve getirdiğimizde yapmamız gereken önemli bir şey var mı? Mamasını, kumunu ve oyuncaklarını alacağız ve tabii ki de bol bol oyunlar oynayacağız fakat bize alışması gerekiyor alışma sürecine onu rahat bırakmak gerekir mi? Bir arkadaşım ilk gece kalkıp tüm evi gezeceğini söyledi evi tanıması için, ve muhtemelen koltukların altına falan girer diyor geldiği gün her kedi böyle mi yapar? Gibi sorularım var ve bilmediğim bir şeyler olursa da söyleyin.

Yarın sahipleneceğiz. Sahibi cinsinin olmadığını söylüyor, ama Rus mavisine benziyor muhtemelen kırma, neyse orası önemli değil kedi kedidir. Şimdi kediyi ilk eve getirdiğimizde yapmamız gereken önemli bir şey var mı? Mamasını, kumunu ve oyuncaklarını alacağız ve tabii ki de bol bol oyunlar oynayacağız fakat bize alışması gerekiyor alışma sürecine onu rahat bırakmak gerekir mi? Bir arkadaşım ilk gece kalkıp tüm evi gezeceğini söyledi evi tanıması için, ve muhtemelen koltukların altına falan girer diyor geldiği gün her kedi böyle mi yapar? Gibi sorularım var ve bilmediğim bir şeyler olursa da söyleyin.
Rahat bırakın evi gezsin alışır zaten 2-3 güne tamamen. Yemini suyunu eksik etmeyin bide kumunu belli periyotlarda temizleyin pis kuma girmez kedi.

Rahat bırakın evi gezsin alışır zaten 2-3 güne tamamen. Yemini suyunu eksik etmeyin bir de kumunu belli periyotlarda temizleyin pis kuma girmez kedi.

Onların hepsini yapacağız hocam bebeğimiz gibi bakıcağız ki zaten öyle. Bu alışma sürecine özel yapmamız gereken bir şey yok herhalde bir de tırnak kesimi tüy bakımını evde yapabilir miyiz yoksa veteriner şart mı?

tırnak kesimi tüy bakımını evde yapabilir miyiz yoksa veteriner şart mı?
Tırnak kesimi için kesinlikle küçüklükten patilerini elletmeyi ve tutturmayı alıştırmanız lazım. İlk kedimde bunu yapamadım ve patisini tutturmaktan hiç hoşlanmıyor, tırnaklarını kesemiyorum. 2. kedimde buna dikkat ettim ve onunkini kesebiliyorum rahatça.

Bende kedi istiyorumda çok da çekiniyorum. Tırmalar, eşyaları telef eder diye korkuyorum daha once hiç beslemedim. Sahiplenirsem bırakmamda vijdanım kaldırmaz.
Evet, evi ona göre dizayn etmek lazım biraz. Mesela koltukları korumak istiyorsanız koltukların üstüne kılıf/örtü sermek, raflarda aşağı fırlatmalık eşya bırakmamak vs. gibi.

Tırnak kesimi için kesinlikle küçüklükten patilerini elletmeyi ve tutturmayı alıştırmanız lazım. İlk kedimde bunu yapamadım ve patisini tutturmaktan hiç hoşlanmıyor, tırnaklarını kesemiyorum. 2. kedimde buna dikkat ettim ve onunkini kesebiliyorum rahatça.

Kuşların bildiğim kadarıyla tırnaklarında bir şeye dikkat etmemiz gerekiyor galiba kedilerlerde de öyle bir şey var mı?

Evet, evi ona göre dizayn etmek lazım biraz. Mesela koltukları korumak istiyorsanız koltukların üstüne kılıf/örtü sermek, raflarda aşağı fırlatmalık eşya bırakmamak vs. gibi.

O yönden sorunum yok evdeki eşyaları istediği gibi kullanabilir zaten en fazla ne kadar zarar verebilir ki? :).

Kuşların bildiğim kadarıyla tırnaklarında bir şeye dikkat etmemiz gerekiyor galiba kedilerlerde de öyle bir şey var mı?
Kedilerin de tırnaklarının altında belli bi mesafeden sonra eti var. Ucundan sivriliğini alsanız yeter.

zaten en fazla ne kadar zarar verebilir ki?
Belli olmaz. Perdeye tırmanıp yırtmıştı mesela benimki küçükken.

İlk gün evi komple tanıyacak ürkek davranacaktır. Evi gezmesine müsade edin. Bir kaç gün sonra evin belli bir yerini beğenecek ve genelde orda oturup yatacaktır. Eğer yatak tarzı bir şeyler alacaksanız seçtiği yere koyarsınız. Mamasını ve suyunu kumuna yakın koymayın. Kediler temiz hayvanlardır. Pisledikleri yerde yemek ve su içmezler. Aynı şekilde suyunu da mamasından uzağa koyun. Her ne kadar evcil olsalar da avcı iç güdüsü gereği o suyun da pis olduğunu düşünür. Aralarında biraz mesafe olsun. Tuvaletinizi yaparken sizi izleyecektir bazı kediler çişini tuvalete yapmayı bu şekilde öğreniyor. Mesela benim kedim, çişini tuvalete yaparken kakasını kuma yapar. Tamamen bu şekilde kendi öğrendi. Bunun bir sebebi de çişini kuma yaptığı zaman kumun çok pislenmesi. Haftada 2-3 kere kumu temizleyin. Yoksa evin ortasında kakasını bulursunuz.

İlk gün evi komple tanıyacak ürkek davranacaktır. Evi gezmesine müsaade edin. Birkaç gün sonra evin belli bir yerini beğenecek ve genelde orada oturup yatacaktır. Eğer yatak tarzı bir şeyler alacaksanız seçtiği yere koyarsınız. Mamasını ve suyunu kumuna yakın koymayın. Kediler temiz hayvanlardır. Pisledikleri yerde yemek ve su içmezler. Aynı şekilde suyunu da mamasından uzağa koyun. Her ne kadar evcil olsalar da avcı iç güdüsü gereği o suyun da pis olduğunu düşünür. Aralarında biraz mesafe olsun. Tuvaletinizi yaparken sizi izleyecektir bazı kediler çişini tuvalete yapmayı bu şekilde öğreniyor. Mesela benim kedim, çişini tuvalete yaparken kakasını kuma yapar. Tamamen bu şekilde kendi öğrendi. Bunun bir sebebi de çişini kuma yaptığı zaman kumun çok pislenmesi. Haftada 2-3 kere kumu temizleyin. Yoksa evin ortasında kakasını bulursunuz.

Çok teşekkür ederim umarım oturma odasını sever çünkü günümüzün çoğunluğu orada geçiyor ve kum kabını başka odaya koyacağız yani kullanmadığımız odaya orada çok vakit geçirmez değil mi? İşini görse yeterli çünkü o odayı hiç kullanmıyoruz. Ve tuvalet kapısını kapalı tutacağız girmesine izin vermeyeceğiz çünkü onun için tehlikeli olabilir yine de tuvaletini yapmasında bir sorun olur mu? Zaten tuvalet eğitimi var diyor.

Geri
Yukarı