Bir din oluşturmak veya yaymak suç mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne cahilliğimi gördün dostum? Din konusu tartışmaya müsait bir konu. Asla kimse için tek bir doğru yok. Ayrıca sen benim bilgimi nerede tarttın da cahil diye bana hitamda bulunuyorsun Ben zaten diğer saygısız elemanı engelledim, dert etme sen.
Meteorların şeytana atılan taş olduğunu söylemişsin. Bir yere kadar haklısın lakin o cenetten kovulan şeytana değil şeytanın soyundan gelenlere yani cinlere.

Yani cin kavimlerinin meteor yoluyla insanlara benzer şekilde helak olduğundan bahsediyor. Ve sen bu ayeti ''küçümser'' bir şekilde eleştiriyorsun. Bundan bir kaç sayfa önce bir mesajım var. Ona bakmanı öneririm. Saygı çerçevesi altında konuşalım istersen.

Hiçbir sonuca varılmadığı gibi konu uzatılmış ve gene inanan ile inanmayan arkadaşlar arasında anlamsız 9413493403. forum kavgası çıkmış, bırakın lütfen.

Artık nerenizden sallıyorsanız
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
attığınız görselin kaynağı bu video ve adam açıklamaya açıkça nehir ile okyanusun birleştiği yer diye yazmış. Doğal olarak bu suların tuzluluk oranı, yoğunluluğu vb. daha bilemediğim nedenler dolayısıyla birbirine karışmıyor. Yağ ile suyun birbirine karışmadığı gibi.
Bilmiyorum profesör paylaşmıştı o dediğim görseli. Lakin yine de senin şu anda bilmediğin şeyi 1400 yıl önce okuma yazma bilmeyen bir insanın söylemesi ne kadar mümkün? Kuranda da tuzluluk oranından bahsediyor zaten. Yanlış kaynak kullanmışım hata bende.

Meteorların şeytana atılan taş olduğunu söylemişsin. Bir yere kadar haklısın lakin o cenetten kovulan şeytana değil şeytanın soyundan gelenlere yani cinlere.

Yani cin kavimlerinin meteor yoluyla insanlara benzer şekilde helak olduğundan bahsediyor. Ve sen bu ayeti ''küçümser'' bir şekilde eleştiriyorsun. Bundan bir kaç sayfa önce bir mesajım var. Ona bakmanı öneririm. Saygı çerçevesi altında konuşalım istersen.
Ayetin saçmalığını geçtim tüm bunlar mantıklı geliyor yani? Cinlerin meteorlara yem olacağı falan? Senin bahsi geçen cinin nasıl bir varlık olduğunu biliyor musun? Yav hadi tüm bunları geçtim. Dünyaya inanılmaz bir meteor yağmuru oldu ve cin soyu bu şekilde helak edildi? Bunun kaydı günümüzde neden yok? Bak saçmalığına saçmalıkla cevap veriyorum, senin mantığınla.

Hiçbir sonuca varılmadığı gibi konu uzatılmış ve gene inanan ile inanmayan arkadaşlar arasında anlamsız 9413493403. forum kavgası çıkmış, bırakın lütfen.

Bu hep İslam'ı ölümüne savunanlardan kaynaklanıyor. Alıntılarla cevap veriyorlar her zaman.

Şurada iki farklı bakış açısı sunarız, insanlar bilgiden istifade eder, belki araştırır diye yazıyoruz. Adamlar daha mesajları okumadan, ya da okuyup anlamadan kavga çıkararak islam gözlüğüyle olaya bakıyorlar. Bu kafalar zaten bizi sona götürecek çok geçmiş olsun yapacak bir şey yok!

Ayetin saçmalığını geçtim tüm bunlar mantıklı geliyor yani? Cinlerin meteorlara yem olacağı falan? Senin bahsi geçen cinin nasıl bir varlık olduğunu biliyor musun? Yav hadi tüm bunları geçtim. Dünyaya inanılmaz bir meteor yağmuru oldu ve cin soyu bu şekilde helak edildi? Bunun kaydı günümüzde neden yok? Bak saçmalığına saçmalıkla cevap veriyorum. Senin mantığınla.
Arkadaşım hala daha olumsuz bir üslup ile konuşuyorsun.

Bak şimdi cinler de canlı ve Allah'ın yarattığı kullardır. Onlar da ölümlüdür tıpkı melekler gibi. Cinler de senin benim gibi doğup ölürler. Açıkçası kendileri hakkında çok bir bilgim yok ve kurcalamak da istemiyorum lakin aynı boyutta değiliz. Aynı boyutta olmadığımız için dünya bizim yaşadığımız dünya değil. Ayrıca tüm cinler helak olmadı. Lut kavmi nasıl helak olduysa onların da kavimlerinden biri yok olmuştur.
Ayrıca haşa kendileri yaratıcı değil ve bu yüzden onların da üstünde bir güç var.

Örnek olarak sen basit bir çalışansın ve şefin cinler(Tabii ki eşitsiniz örnek vermek için.) şef sana bağırıyor kızıyor onu yapıyor bunu yapıyor. Sonra patron bunu görüyor. Diyor ki sana böyle yaparsa bana seslen ben müdürü yollarım o halleder bir daha bağırmaz.

Benzetmeler:
Basit çalışan= Sen
Şef=Cin
Patron= Allah
Müdür=Melek
Seslenme= Dualar, Besmele, sureler falan.

Kaydının günümüzde olmaması sebebi farklı bir boyutta olması.

Biz şu an 3.boyuttayız ve 4.boyutu anlayamıyoruz değil mi?

Şimdi gel @Dewey e ayetlerin iniş sırasını, nasih mensuh saçmalığını anlat ama hiç vaktim yok. Gerçekten forum Müslüman demeyeceğim. Ben Müslümanlara ve müslümanlığa kesinlikle karşı değilim ama geri kafa İslamcılığa karşıyım. Gerçekten forumda adam olmaz bir tayfa var. ALLAH* Hidayet etsin!
Ben kitabı anlamak için iniş sırasını bilmek zorunda değilim. Kitabın kendisinde bununla alakalı hiç bir bilgilendirme yok çünkü. Nesih etme durumu da mantığa aykırıdır. Yaratıcı, kendi ayetlerinin "güncellenmiş versiyonlarını" gönderip, eskisini yok etmeyi unutacak kadar aciz değildir.
Gerçek dini anlamak istiyorsanız öncelikle tarih-kültür-üçüncül kaynak (hadis kitapları vs.) üçgeninden sıyrılmanız gerekir. Üçü de çok rahatlıkla manipüle edilebilir, uydurulabilir, anlam olarak saptırabilir.

Geri kafalılık, sadece İslam değil bütün dinlerde çok yaygın şekilde mevcut. Üç büyük dinde de din çıkarcıları, toplulukları kendi keyiflerine göre yönlendirebilmek için ellerinden geleni yapmışlar ve yapıyorlar. Çok detaya inmeye gerek yok, İslam kelime anlamı olarak barış yanlısı anlamına gelir. Oldukça basittir. Herkesle (kendin ve yaratıcı dahil) barışık olmak en temel özelliklerinden birisidir. Ama görüyoruz ki bu "din" adına insanların konuşma özgürlüklerini ellerinden alıp hatta hapsedip, ve hatta öldüren milyonlarca insan var. Daha inandıkları dinin isminin kelime anlamını anlayamamışlar. Şimdi bunlara bakıp "İslam buymuş" deyip saçma bulanlar haksız değil de nedir.

İnkâr edenlere de ki: “Sizler yakında mağlup edilecek ve topluca cehenneme sürüleceksiniz. Orası ne kötü bir yataktır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı