Bir ekran kartının maximum sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Bu değer ekran kartından ekran kartına değişmektedir. Genelde Treshold Temperature olarak belirtilen bir değer vardır. Bu değer kartın sıcaklık eşiğidir. Kart bu sucaklığa ulaştığında ya frekans düşürür ya da kendini kapatır. Ekran kartı kendini kapattığında ekrandaki görüntü gider. PC'niz çalışmaya devam eder ama oynadığınız oyunun sesi takılmış gibi bir durum olur.

Örneğin GTX 1060 ekran kartının termal eşiği 94 derece. Bu değere geldiğinde kart, frekanslarını düşürecektir.

Bu durumda bir ekran kartının en yüksek sıcaklığının 90 derece olmasını söylemek çok da yanlış olmaz.

:aşk: çok doğru bir tespit:)

Ekran kartı modeli değil o bilgisayar markası :LOL:
Ama yorumumda bir kart 90 dereceye nasıl çıkabilir demiştim arkadaş ise hiç CASPER kullanmadınız galiba deyince bir kart olarak başladığım soruma istinaden CASPER kart markası olarak düşündüm kusura bakmayın.

Ama yorumumda bir kart 90 dereceye nasıl çıkabilir demiştim arkadaş ise hiç CASPER kullanmadınız galiba deyince bir kart olarak başladığım soruma istinaden CASPER kart markası olarak düşündüm kusura bakmayın.
Merak etmeyin kusurluk bir şey yok bilmemek değil öğrenmemek ayıp. :)

Hiç Casper kullanmadınız galiba?

Birgün Casper'i savunacağım aklıma gelmezdi. Sisteme 3-5 sene hiç bakım yapmazsan kasanın içi örümcek ağı gibi toz tutup ekran kartı fanları tozlanmışsa isterse en kral marka PC olsun ekran kartı yine o dereceye kolayca çıkar. Çözüm önce doğru parça tercihi sonraysa sistematik bakımdandan geçer.

Şuda var bilinçsiz ve yetersiz donanım bilgisinden dolayı Casper tercih eden kullanıcı sistem bakımı konusunda da ihmali fazla olduğundan dolaylı olarak yafta markaya atılıyor.

Birgün Casper'i savunacağım aklıma gelmezdi. Sisteme 3-5 sene hiç bakım yapmazsan kasanın içi örümcek ağı gibi toz tutup ekran kartı fanları tozlanmışsa isterse en kral marka PC olsun ekran kartı yine o dereceye kolayca çıkar. Çözüm önce doğru parça tercihi sonraysa sistematik bakımdandan geçer.

Şuda var bilinçsiz ve yetersiz donanım bilgisinden dolayı Casper tercih eden kullanıcı sistem bakımı konusunda da ihmali fazla olduğundan dolaylı olarak yafta markaya atılıyor.
Benim eski bilgisayarım Casper'dı. Ayda 1 kez temizliyordum. Kasa soğutması ve tasarımı kötü olduğundan kasa çok ısınıyordu. O arkadaki kasa fanının arkasına elimi koyduğumda ne kadar ısındığını anlıyordum. Bir aralar bilgisayara çok bakmıyordum. 3 ay felan temizlemedim herhalde kasa kendiliğinden kapanmaya başladı. Baktım sıcaklıklara boşta 70 derece çalışan bir ekran kartı. Zaten ekran kartı fanı sorunluydu. Zorunlu olarak çıkardım. Bilgisayar artık ekran kartsız kafayı yemeye başladı. Bilgisayar başlangıcında kasıyor ve kendiliğinden donuyordu. İşlemci kendiliğinden çalışmayı durduruyordu. Boşta 60 derece çalışan bileşenler vardı yani anlayacağın. Ne demeye çalıştığını anlıyorum fakat böyle PC'ler üreten bir markanın iyi olmadığını söylemek istiyorum. ''Casper'ı evde kombi amaçlı kullanıyoruz.'' gibi lafları doğru buluyorum o elimi fanın arkasına koyduğumda mantıklı geliyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı