Bir FPS Oyuncusunun Gözünden: ASUS VG279QM 280 Hz 1 ms (GTG) Fast-IPS İncelemesi

Selamlar. Uzun zamandır denemek istediğim -ve insanların 144 Hz'den sonra çok büyük bir değişiklik olmayacağını söylediği- 240 Hz ve üstüne nihayet geçiş yapmış bulunmaktayım. Aklıma gelen önemli noktalarla başlayayım, sonrasında genel bir incelemeye döneceğim.

144'ten 280'e geçişte değişikliği fark ettim mi?
Kesinlikle evet. Önceki monitörüm 144 Hz VA panele ve 1 ms MPRT tepkime süresine sahip bir Samsung (C24FG73) idi. VA'ların tepkime süresinde gerçekten kötü olduğunu zaten biliyoruz fakat iki panel arasında bu kadar açık bir fark olmasını şahsen beklemiyordum, en azından Fast-IPS ile. Bir de C24FG73'e geçtiğimde paneli hızlı sanmıştım🤦‍♂️

Her şey ELMB olmadan bile inanılmaz net görünüyor. Özellikle oyunlardaki aniden dönüşlerde her detayı görüyorum. Blur ve ghosting sıfır. Aşağıya testufo ghosting testlerinden görüntüler de bırakacağım :) Gerçeğe çok yakın olsa da kameram ve fotoğrafı çekme metodum nedeniyle gerçekle bire bir olmayabilir.

ELMB Sync (Hem ELMB hem G-Sync) ile:

elmb testufo.jpg

ELMB olmadan (280 Hz):

280hz.jpg

27" panelde 1080p rahatsız ediyor mu?
"PPI daha düşük olduğundan rahatsız eder mi?" diye çok düşünmüştüm monitörü alırken. Monitörle şu an aramda 30-40 cm kadar bir boşluk var ve PPI düşüklüğü hiç rahatsız etmiyor. Sadece monitörün köşe veya kenarlarına bakarken biraz rahatsız ediyor ama ona da alışırım sanırım. Ayrıyeten, CS'yi zaten black bars (sağda ve solda boşlukların olması) ile oynadığım için, oyunda hiç rahatsız etmiyor.

Fast-IPS satış tekniği mi; gerçekten iyi çalışıyor mu?
Hızı, fabrika çıkışı renk kalibrasyonu ve görüş açıları gayet iyi. Yanlardan, üstten ve alttan bakınca renklerde hiç solma yok. Hatta yandan bakınca cam gibi görünüyor, daha önce hiç deneyimlememiştim bunu :) Giriş gecikmesini test edebilecek bir ekipmana sahip değilim fakat hissettiğim kadarıyla yok denecek kadar az.

ELMB ve ELMB Sync nedir? Görüşüm nedir?
ULMB, motion blur ve ghosting gibi efektleri tamamen elimine etme prensibiyle çalışan bir sistem. Daha detaylı açıklamasına BlurBusters - Motion Blur Reduction adresinden ulaşabilirsiniz. ELMB'ye de, ULMB'nin ASUS versiyonu denilebilir. ELMB Sync ise, ELMB ile Adaptive Sync (G-Sync veya FreeSync) özelliklerinin birlikte aktif edilebiliyor olması. Yanılmıyorsam ASUS, VG27AQ modeli ile ilk defa bu özelliği piyasaya sundu.

Teknolojinin artıları ve eksileri var.
Eksilerinden bahsedecek olursak; aktif ettiğinizde ekran parlaklığı yarı yarıya düşüyor (parlaklığı sürekli olarak 100'de bırakan bir kullanıcı olarak hoşuma gitmiyor) ve giriş gecikmesi artıyor. İkisi de FPS oyuncularının hoşuna gitmeyecek şeyler.

Artıları ise; hızın CS'deki kadar önemli olmadığı veya 200+ FPS'i sürekli olarak sürdüremediğim oyunlarda ghosting ve motion blur olmadan monitörün, görüntüyü yağ gibi akıcı şekilde göstermesi. 280 Hz'e kadar da ELMB destekliyor.

HDR400
Parlaklığı düşürdüğü için en azından oyun oynarken kullanmamaya karar verdiğim özellik. Fakat açınca renkler gerçekten kendilerini belli ediyor. Fotoğraf veya video düzenlerken kullanabilirim o yüzden. :)

IPS Glow ve backlight bleed
Ben baktığımda minimal bir IPS glow var fakat fotoğrafta 10x daha kötü görünüyor.

ipsglow.jpg

Şimdi, dönelim 'genel inceleme'ye.

Paketleme, kutu içeriği ve kurulum
Kısaca değineceğim sadece. Paketin kendisi estetik duruyor ve paketlemesi iyiydi, sağlamdı.

Kutu içeriğinde 2x Display Port kablosu, 1x güç kablosu ve 1x AC power adapter var. Güç kablosunun 2 parçadan oluşmasından çok hoşlanmıyorum ama yapacak bir şey yok :)

Kurulumu daha basit olamazdı sanırım. Pivot şeklinde çıkıyor kutudan, sonrasında panel alta gelecek şekilde düz (ve mümkünse yumuşak, çizmeyecek) bir yere koyup standını takıyorsunuz. Standında da sıkmanız gereken tek yıldız vida var. Akabinde (Selam sana Recep Baltaş!) güç ve görüntü kablosunu takıp kullanmaya başlıyorsunuz.

Materyal kalitesi ve sağlamlık
Endüstri standardı olan sert plastikten yapılmış her yeri. Çok özel bir şey yok fakat çok sağlam duruyor. Masayı oynattığımda vs. çok fazla titreşmiyor monitör.

OSD ve erişilebilirlik
Basit fakat kapsamlı bir OSD'ye sahip VG279QM. Fakat direkt olarak şikayet edeceğim ilk şey, hızlı profil değiştiremiyor olmamız. 2020'deyiz yahu, ne demek tek tıkla profil değiştiremiyoruz?! Profil değiştirebilmek için izlememiz gereken yol şu: OSD'yi joystick ile aç, 2x üst, 1x sağ, 1x aşağı, 1x sağ yap ve ancak orada kendimize göre özelleştirdiğimiz 4 profili görebiliyoruz. Çok fazla profil değiştirmiyorum fakat değiştirmek istediğimde resmen zevkimi kaçırıyor bu olay.

Değinmediğim çok şey var fakat an itibariyle aklıma gelen bu kadar ve yarım saattir yazıyorum, beynim patatese döndü :D Değinmemi istediğiniz yer varsa lütfen söyleyin, hemen cevap vermeye çalışacağım :) İyi Sosyal'ler.

Öncelikle özellikle ASUS monitör alırken sakın İnternet'ten almayın. Eğer 1, 2 vb. ölü piksel çıkması durumunda 14 günlük beğenmeyip iade olayı olsa bile geri almıyorlar. Çok fazla yorum gördüm. Sizin için Vatan'dan deneyerek almak şu an en mantıklı çözüm gibi duruyor.
@KağanBey aramıza hoş geldiniz 😄 hayırlı olsun.
VG259QM 235TL GERİ ÖDEME geri ödeme başvurusu yapmayı unutmayın. @KağanBey.

Ufak bir güncelleme:
Son zamanlarda (sadece oyunlarda) OverDrive ayarını 100'e çekiyorum. Overshoot birazcık rahatsız ediyor ama monitör daha hızlı tepki veriyor gibi, eğer plasebo değilse :)

@Savia Bu monitorde CS:GO da 1024 gibi çözünürlüklerde 240 veya 280 Hz oluyor mu? Sitesinden desteklediği çözünürlüklere baktığımda sadece Full HD yaptığımızda 280 Hz desteklediği yazıyor. Doğru mudur?

@Savia Bu monitorde CS:GO da 1024 gibi çözünürlüklerde 240 veya 280 Hz oluyor mu? Sitesinden desteklediği çözünürlüklere baktığımda sadece Full HD yaptığımızda 280 Hz desteklediği yazıyor. Doğru mudur?
Hayır, yanlış yazılmış veya yanlış anlamış olabilirsiniz. Denediğim her çözünürlükte 280 Hz'e kadar destekliyor.

Hayır, yanlış yazılmış veya yanlış anlamış olabilirsiniz. Denediğim her çözünürlükte 280 Hz'e kadar destekliyor.

Ben de bu konuda size yazacaktım. Monitörü almak istiyorum fakat kullanım kılavuzunda 1024X768P için 85Hz'ye kadar desteklediği yazıyor. Ayrıca altında bir not bırakarak ELMB’nin sadece 1080P çözünürlüğünde kullanılabileceğini eklemişler. Monitörü almayı düşünüyordum fakat CS:GO oyununda 768P de 280Hz almayacağım düşüncesi biraz kafamı karıştırdı açıkcası.

Ben de bu konuda size yazacaktım. Monitörü almak istiyorum fakat kullanım kılavuzunda 1024X768P için 85Hz'ye kadar desteklediği yazıyor. Ayrıca altında bir not bırakarak ELMB’nin sadece 1080P çözünürlüğünde kullanılabileceğini eklemişler. Monitörü almayı düşünüyordum fakat CS:GO oyununda 768P de 280Hz almayacağım düşüncesi biraz kafamı karıştırdı açıkcası.
CS:GO çözünürlüğü hakkında bir fikrim yok fakat Tom Clancy's Rainbow Six: Siege’de 1920x1080 resolution da 3:2, 4:3, 16:9, 16:10 aspect ratio farketmiyor, hepsinde sorunsuz 280hz veriyor. Rekabetçi oyunlarda ELMB Sync ve G-Sync kullanmıyorum, tavsiye etmem. ELMB Sync ekran parlaklığını ciddi derecede düşürüyor ve ELMB açıkken Overdrive ayarı yapılamıyor, devre dışı oluyor. G-Sync zaten bilindiği üzere rekabetçi, yüksek fps veren hiçbir oyunda kullanılmaması gerekir, sisteme input lag ekler ve yüksek fps de herhangi bir katkısı yok. Monitördeki G-Sync ve ELMB Sync hikaye oyunlarında (özellikle düşük fps alınan oyunlarda; RDR 2 vb) görüntüyü iyileştirmek, güzelleştirmek için kullanılıyor, bende bu şekilde kullanıyorum. HDR özelliği ise ELMB Sync’dan da daha fazla parlaklığı azaltıyor, maalesef HDR 400 (400 nit) parlaklığı yetersiz kalıyor. Netflix film ve dizilerini Asus Cinema HDR ile doğru renklerde izlemek keyifli fakat Gaming HDR özelliğini oyunlarda kullanmıyorum, bana göre sadece Cinema HDR kullanılabilir. Oyunlarda HDR kullanımı için en az HDR 600 sertifikalı bir monitör olması gerektiğini düşünüyorum.

CS:GO çözünürlüğü hakkında bir fikrim yok fakat Tom Clancy's Rainbow Six: Siege’de 1920X1080 resolution da 3:2, 4:3, 16:9, 16:10 aspect ratio fark etmiyor, hepsinde sorunsuz 280Hz veriyor. Rekabetçi oyunlarda ELMB Sync ve G-Sync kullanmıyorum, tavsiye etmem. ELMB Sync ekran parlaklığını ciddi derecede düşürüyor ve ELMB açıkken OverDrive ayarı yapılamıyor, devre dışı oluyor. G-Sync zaten bilindiği üzere rekabetçi, yüksek FPS veren hiçbir oyunda kullanılmaması gerekir, sisteme input lag ekler ve yüksek FPS'de herhangi bir katkısı yok. Monitördeki G-Sync ve ELMB Sync hikaye oyunlarında (özellikle düşük FPS alınan oyunlarda; RDR 2 vb) görüntüyü iyileştirmek, güzelleştirmek için kullanılıyor, bende bu şekilde kullanıyorum. HDR özelliği ise ELMB Sync’dan da daha fazla parlaklığı azaltıyor, maalesef HDR 400 (400 nit) parlaklığı yetersiz kalıyor. Netflix film ve dizilerini ASUS cinema HDR ile doğru renklerde izlemek keyifli fakat Gaming HDR özelliğini oyunlarda kullanmıyorum, bana göre sadece cinema HDR kullanılabilir. Oyunlarda HDR kullanımı için en az HDR 600 sertifikalı bir monitör olması gerektiğini düşünüyorum.

Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. ELMB Sync'in parlaklığı düşürdüğünü biliyordum ama dediğiniz kadar olduğunu bilmiyordum. Monitörde öncelikli amacım oyun oynamak ama elbette oyun oynayacağım diye gerçeğe yakın olmayan renkler istemiyorum. Monitör araştırmalarını izlerken kafama takılan bir hususta OverDrive idi. Neye yaradığını hala anlayamadım. Ve son olarak bu fiyat bandında bu monitörü düşünüyorum. Siz başka bir monitör önerir miydiniz?

Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. ELMB Sync'in parlaklığı düşürdüğünü biliyordum ama dediğiniz kadar olduğunu bilmiyordum. Monitörde öncelikli amacım oyun oynamak ama elbette oyun oynayacağım diye gerçeğe yakın olmayan renkler istemiyorum. Monitör araştırmalarını izlerken kafama takılan bir hususta OverDrive idi. Neye yaradığını hala anlayamadım. Ve son olarak bu fiyat bandında bu monitörü düşünüyorum. Siz başka bir monitör önerir miydiniz?
“Monitörden memnun değilim” gibi algılanmasın, çok memnunum. Verdiği özelliklere, fiyatına göre alınabilecek en mantıklı monitör olabilir. Uzun süre (4+ yıl) Asus VG248QE Tn panel monitörü kullandım, o monitörde Tn panel olmasına rağmen her harekette fark edilebilir derecede ghosting mevcuttu ve tabiki Tn panel renkleri berbattı. 17.3” IPS laptop monitörüde kullanmaktayım, bu monitörde de ips glow, ışık sızması mevcut. Kullandığım VG259QM monitörde bu sorunlar (IPS glow, ışık sızması, ghosting) ve ölü piksel gibi hiçbir sorunu bulunmuyor. Ben monitörü çok uygun bir fiyata satın aldım, HB indirimde 2593 TL’ye düştü Asus’un 235 TL geri ödeme kampanyasıyla 2358 TL’ye aldım. Fakat şu an ki fiyatlarıylada halen f/p olarak en iyisi.
229CBC6D-8ADE-4768-9AF7-CFE328451DC3.jpeg

Asus kampanya başvurusu üzerinden 4 aydan uzun bir süre geçtikten sonra geri ödemeyi hesabıma yatırdı fakat sonuçta yatırdı.
Overdrive piksellere daha yüksek voltaj vererek geçişleri hızlandırır, monitörün tepkime süresini azaltır. Fakat fazla yükseltildiğinde görüntüde bozulmalar oluyor.

Geri
Yukarı