Rehber Bir GNU/Linux dağıtımını USB'ye kurmak

Merhaba arkadaşlar. Bu rehberde bir GNU/Linux dağıtımını USB belleğimize kurmayı göstereceğim. Bunun için öncelikle https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v3.7/rufus-3.7.exe bu dosyayı indirip çalıştırıyoruz. Ardından USB belleğimizi bilgisayarımıza takıp ISO dosyamızı seçiyoruz. Bizi buna benzer bir ekran karşılayacak.

1618248508646.png

Bu resimde görüldüğü üzere işaretlediğim yerdeki sayıyı artırıp azaltarak kuracağımız GNU/Linux dağıtımında ne kadar alanımızın olacağını belirliyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra kalan Rufus ayarlarını kendi sisteminize göre yapmanız gerek. Mesela sisteminiz UEFI ise GPT, leagcy ise MBR yapmalısınız. Başlat tuşuna basarak yazdırmayı başlatabilirisiniz, yazdırma tamamlandığında bilgisayarınızı USB bellekten önyükleyerek kullanmaya başlayabilirisiniz.

Ben burada Ubuntu tabanlı bir dağıtım denedim ve çalıştı, büyük ihtimalle diğer dağıtımlarda da çalışacaktır diye umuyorum. Burada aslında USB belleğe dağıtımı kurmaktan ziyade kalıcı bir şekilde yazıyoruz. Örneğin normal bir yolla bunu yazdınız diyelim bilgisayarınızı kapattığınız anda yaptığınız değişiklikler kaybolur ama bu yöntemle yazarsanız kaybolmaz. Ve ayrıca dikkat etmemiz gereken bir diğer unsur ise kullandığımız ISO dosyasının canlı önyükleme desteği olması gerekmektedir. :) ;)

Program hata verdi Pardus desteklenmiyormuş hocam.
O halde dediğim gibi yukarıdaki rehberdeki Rufus sürümü ile Linux Mint dağıtımını deneyebilirsiniz, son kullanıcı için güzel bir dağıtım. Ubuntu, Debian tabanlı dağıtımların çoğunda çalışır bu yöntem ama tüm dağıtımlar için garanti veremem. Bu arada Linux Mint dememin sebebi de denenmiş olması. :D

Kalici disk bölümü boyutunu arttirmana gerek var mi? 1 GB disk olur o zaman, o nasıl olsun? Yazdirdiginda hepsini kullanir. Dedigin neredeyse cogu dagitimda gecerli degil, Slax gibi portable dagitimlar buna izin veriyor. Live kullanilabilir dedigin metot ile.
Live kullaninca GNU/Linux kullanıyorum demem kendime acikcasi. Live'da cogu ozellik kapali ve yuklu olmayan bir halde geliyor. Zaten bir dagitim yuklerken bile Live deniyebiliyorsun.
Ellerine saglik fakat pek gerek duyamadim.

Evet, Ubuntu/Debian tabanlı olmayan dağıtımlar için denemediğimden garanti veremem ama büyük ihtimalle olur.

Niye taban ayirt ediyorsun ki? Slax Debian tabanli.

@Şefik Mert hocam dediğiniz yöntemle Pardus kurdum açtım Live olarak 2 adet program kurdum kapatıp açınca gitmişti hepsi. USB 64GB 10GB verdim kalıcı olarak.

Cok normal, Live kullaniyorsun. MetaData gibi dusun. Sen her bilgisayarini kapat ac yaptiginda o veriler kaybolacak. Bu yontem hafif kaciyor kisacasi. Slax gibi dagitimlar kullan.

Kalıcı disk bölümü boyutunu arttırmana gerek var mı?
Evet, var.
Live kullanınca GNU/Linux kullanıyorum demem kendime açıkçası.
USB belleğe dağıtımı direk kurmayı bilmiyor değilim, eğer USB belleğe dağıtımı direk kurarsanız çok yavaş olur ve uzun sürede açılır. Günümüz USB bellekleri bu kadar hızlı değil. Ama yukarıdaki yöntemde dağıtım kendisini RAM'e aktararak hızlı açılıyor/kapanıyor/çalışıyor.
Niye taban ayırt ediyorsun ki?
Diğer tabanlarda denemediğin için garanti vermiyorum sadece.
Zaten bir dağıtım yüklerken bile canlı deneyebiliyorsun.
Kalıcı olmuyor.
1 GB disk olur o zaman, o nasıl olsun?
1 GB sadece kalıcı olan alanın boyutu, ISO ayrı yerde depolanır.
Yazdırdığında hepsini kullanır.
Fakat kalıcı olmaz.
beni yanlış anlamayın ama rehberi kötülemek amacıyla mı yazdınız? :)@paralul
Bu yöntem yerine normal bir disk gibi kurmak daha mantıklı, desteklemiyor da olmaz.
Onu da denedim, gerçekten çok yavaş oluyor.

Evet, var.

USB belleğe dağıtımı direk kurmayı bilmiyor değilim, eğer USB belleğe dağıtımı direk kurarsanız çok yavaş olur ve uzun sürede açılır. Günümüz USB bellekleri bu kadar hızlı değil. Ama yukarıdaki yöntemde dağıtım kendisini RAM'e aktararak hızlı açılıyor/kapanıyor/çalışıyor.

Kalıcı olmuyor.

Fakat kalıcı olmaz.
beni yanlış anlamayın ama rehberi kötülemek amacıyla mı yazdınız? :)

Seni elestirmek icin yazdim.
Bu yontemi ilk senden duydum, ama GNU/Linux kullanmak ile Live system kullanmak farkli. Ornek veriyorum, sen gidip Pi Live kullanirsin, Pi kullaniyorum dersin. Ama bir terim sorsalar bilemezsin.
Ogretici bir metot degil. Live systemler dagitimi denemek amaciyla olusturulmustur. Kullanmak icin uygun degildir.
Iste ben onu diyorum, hizli degil. Portable dagitimlar USB`de calisip kendini RAM`e aktarmamasina ragmen hizlilar.

USB daha mi hizli? USB veri depolamak icin, biliyorsun herhalde. Kati hal suruculeri degil. Disk daha stabil calisir.
Kalıcı olmuyor.

Live system deniyorsun, yine kalici olmuyor? Ne anladim bu isten.

O halde dediğim gibi yukarıdaki rehberdeki Rufus sürümü ile Linux Mint dağıtımını deneyebilirsiniz, son kullanıcı için güzel bir dağıtım. Ubuntu, Debian tabanlı dağıtımların çoğunda çalışır bu yöntem ama tüm dağıtımlar için garanti veremem. Bu arada Linux Mint dememin sebebi de denenmiş olması. :D
Hocam Pardus u USB ye PC ye kurar gibi kuracağım. Açılış kapanış hızı umrumda değil ancak kurulumda bir sorun çıkmaz değil mi?

Evet, var.

Kalıcı olmuyor.

Fakat kalıcı olmaz.
beni yanlış anlamayın ama rehberi kötülemek amacıyla mı yazdınız? :)@paralul

Bununla uğraşacağına, USB 3.2 alıp keyfine bakabilirsin. Gereksiz yani.

Hocam Pardus'u USB'ye PC'ye kurar gibi kuracağım. Açılış kapanış hızı umrumda değil ancak kurulumda bir sorun çıkmaz değil mi?

Kurulumda sorun çıkmaz ama gerçekten yavaş olur.
Öncelikle @Bsd Kaymak yazımınızda yanlışlar olduğu için alıntılamadım, sanırım rehberi doğru okumadınız ben bu rehberde canlı sistemi nasıl kalıcı hale getirebileceğinizi göstermek için yazdım. Portable sürümler kendilerini RAM'e aktararak çalışırlar diye biliyorum. Rehberde anlattığım yöntem akıcı oluyor. Öncelikle rehberi dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. :)
Bununla uğraşacağına, USB 3.2 alıp keyfine bakabilirsin. Gereksiz yani.
Bunu yapmak varken neden fazladan bir belleğe para versin insanlar? Lütfen önce siz de bir rehberi düzgünce okuyun. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı