mertpivvo

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
RAM
4
Ekran kartı
R7 250
Anakart
asus p5k-se
İşlemci
Core 2 quad Q6600
Tamamını okuyun.

Sorun başlıkta, bilgisayar başta çalışıyor. Gece kapatıyorum sabah kalkıyorum Power basıyorum ve fanlar dönüyor görüntü yok. Eskiden bu nadir olurdu 2-3 ayda bir falan şimdi her gün oluyor. BIOS pili çıkardım bir süre bekledim hatta 20-30 dk bile bekleyip sonra taktım. Statik elektrik muhabbeti, Power kablosunu çektim Power tuşuna basılı tuttum bıraktım. Bas-çek yaptım, işlemciyi çıkarıp taktım RAM'leri çıkarıp taktım. Tek tek taktım, RAM olmadan çalıştırmayı denedim sonra tekrar taktım. Bir sürü şey denedim, ama bu bilgisayar neyin kafasını yaşıyor ise. 3 saat uğraş sonucu tıpkı dün açılmadığı gibi 3. saat uğraşım sonunda açılmıştı. Tam 2.30 veya 3 saat sonra açıldı. Evde başka prize bile taktım bilgisayarı. Canı ne zaman isterse o zaman açıldı ya görüyor musun sen şu işi? Sorun Power ve anakart olduğunu düşünüyorum fakat sorun tam olarak nedir teknik bilgim olmadığı için ne yapabilirim başka bilmiyorum. Sizin de başınıza böyle bir şey geldiyse tahmin ve yardım yardımlarınız işime yarar.
Bu arada tamirciye götürsem, bayağı sağlam ücret kitleyecektir(öğrenciyim param yok) bu yüzden olabildiğince hiç para harcamadan çözmem lazım şu anlık.

Power Supply: FSP Hyper 500.

Sistemde elektik kaçağı var
Anakart kasa ile temas ediyor.
Sistemi komple sök öyle dener misin?(uzay montaj)
Elektirik kaçağını varsa nasıl önleyebilirim?
Anakart'ın kasayla temas etmesi olası gibi geldi bunun için ne yapmalıyım vidaları gevşetmeli miyim? veya direkt sökmem mi lazım? hani anakartı sökersem kabloları doğru düzgün takamayabilir veya anakartı bile doğru çıkaramam gibi geliyor(pek deneyimli değilim en son uzay montaj bi sistem yaptığımda zar zor uyumlu takabilmiştim kabloları. zaten apu bir ddr2 sistemdi sattım sonradan) kasa bayağı dar ve kablolar sıkıntı çıkartır.
Şu an sistem çalışıyor, hani tekrar böyle bir durum yaşarsam diye ki bilgisayarı kapatınca ve sabah açınca yine açılmayacağına eminim o yüzden kapatmayacağım. Fakat bir şekilde PC kapanırsa ve açılmazsa denerim hocam sağolun.

Elektrik kaçağını varsa nasıl önleyebilirim?
Anakartın kasayla temas etmesi olası gibi geldi bunun için ne yapmalıyım vidaları gevşetmeli miyim? Veya direkt sökmem mi lazım? Hani anakartı sökersem kabloları doğru düzgün takamayabilir veya anakartı bile doğru çıkaramam gibi geliyor(pek deneyimli değilim en son uzay montaj bir sistem yaptığımda zar zor uyumlu takabilmiştim kabloları. Zaten APU bir DDR2 sistemdi sattım sonradan) kasa bayağı dar ve kablolar sıkıntı çıkartır.
Şu an sistem çalışıyor, hani tekrar böyle bir durum yaşarsam diye ki bilgisayarı kapatınca ve sabah açınca yine açılmayacağına eminim o yüzden kapatmayacağım. Fakat bir şekilde PC kapanırsa ve açılmazsa denerim hocam sağ olun.

Hocam anakartı sökün kasa ile arasını yükseltin.
Karton falan sıkıştırın.

Hocam anakartı sökün kasa ile arasını yükseltin.
Karton falan sıkıştırın.
Dediğiniz gibi anakartın kasaya temas etmesinden kaynaklıymış. Yine bu gün soğutucu gevşemiş sıcaklık arttı çünkü çıkarıp takayım dedim. Bastırdım soğutucuya kilitleri kapattım baktım kasa açılmadı. Sonra soğutucunun 2 ayağını söküp öyle açtım kasayı ve açıldı. Sonra biraz anakart'ın vidalarını gevşettim ki CPU soğutucusunu bastırınca anakart kasaya değmesin. Neyse aynen öyle yaptım vidaları gevşetinde sorun halloldu. Çok teşekkürler.

Geri
Yukarı