Bir güzel uygulama #1 ulauncher

GNU or NOT

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhaba Technopat Sosyal üyeleri bugün aklıma GNU/Linux'ta kullandığımız faydalı uygulamaları seri haline getirme fikri geldi. Aklınıza gelen faydalı uygulamalar varsa siz de yazın. Ben de inceleyip seriye koyarım.

İndirme​

Arch Linux​

sudo pacman -S yay
yay -S ulauncher

Ubuntu/Debian tabanlılar

sudo apt-add-repository ppa:agornostal/ulauncher
sudo apt update
sudo apt install ulauncher

Fedora ve diğer dağıtımlar​

git clone https://github.com/Ulauncher/Ulauncher.git
pip3 install -r requirements.txt
python3 setup.py

Ulauncher nedir?​

Ulauncher adı üstünde bir Launcher yani uygulama başlatıcısıdır. CTRL+ space tuşuyla başlatıp uygulama açabilir, Google çeviri eklentisini kullanabilir, güncel kuru takip edebilirsiniz. Python ile yazılmıştır.

Ulauncher özellikleri​

• Bir sürü eklenti deposuna sahip olması. Örneğin. Google çeviri, kur takip, uygulama arama vb. birçok eklentiye sahiptir ve çok işlevseldir.
  • Kullanışlı ve basit olması.
  • Çoğu dağıtımla uyumlu ve optimize çalışması.
  • Hızlı olması.

Ulauncher'a eklenti ekleme​

Ulauncher'a eklenti eklemek için Ulauncher Extensions sitesinden eklenti beğeniyoruz ardından CTRL+ space yapıp ulauncheri çağırıyoruz. Sonrasında ayarlar simgesine tıklıyoruz. Oradan extension kısmına gelip add extension seçeneğine tıklıyoruz verdiğim siteden beğendiniz bir eklentini linkini yapıştırıyoruz.

Ulauncher tavsiye ettiğim eklentiler​

Google çeviri: Word'de belgelerle uğraşırken çok lazım oluyor.
prev.gif

Timer: Bir süre belirliyorsunuz ve süre bitince size bildirim gönderiyor. Özellikle kahve suyunu Ocak'ta unutanlar için.
2018-01-20T15_08_52.725109.png

Zoom toplantı eklentisi: Zoom'dan dersin olanlar için ideal
2020-03-19T23_07_48.715519.png

Ulauncher'dan görüntüler​

ULauncher-panda-theme.png

Geliştiricinin sitesi: Ulauncher — Application launcher for Linux 🐧
Geliştiricinin GitHub adresi: Ulauncher/Ulauncher
Ulauncher GitHub sayfası: Ulauncher/Ulauncher

Son düzenleyen: Moderatör:
Rofi veya Dmenu de kullanabilirsiniz buna alternatif olarak. DE tarafında kullanan görmedim pek ama kullanılmaması için hiçbir sebep göremiyorum ben. Sadece kısayolu nasıl atayabileceğinizi kestiremedim, i3'de .config dosyasından kolayca yapılabiliyor fakat öbür türlüsünü bilemiyorum.

Kod:
[sudo] password for habar:
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
E: Unable to locate package ulauncher
Peki neden bu çıktıyı aldım hocam?

Debian ise.

Kod:
sudo ppa:agornostal/ulauncher
Kod:
sudo apt-get update
Kod:
sudo apt install ./packagename.deb

Bir uygulama da ben önereyim.
WinFF, video dönüştürme, ses arttırma, dakika olarak kırpma ve videoları sağından/solundan/aşağıdan/yukarıdan kırpmak için mükemmel bir uygulama. Kullanımı gayet basit. Ayrıca videoları içine atıp işlem yaparsanız(ses arttırma dahil) videoların boyutları yarı yarıya kadar düşüyor.

Ubuntu türevlerinde yüklemek için sudo apt install winff yazmanız yeterli.
Manjaro'da yüklemek için Yazılım Ekle/Kaldır'dan Aur depolarını açın ve Yazılım Ekle/Kaldır'dan aratıp veya uçbirime sudo pacman -S winff yazarak yükleyebilirsiniz.

Şimdi bu uygulama "lxqt-runner" ve "xfce4-appfinder" benzeri mi?
lxqt-runner kullanmadım fakat xfce4-appfinderden kat kat daha gelişmiş bir yazılım bu. Temelinde aynı gibi fakat gerek görünüm olsun gerek eklentiler olsun çok farklı bir şey. Bir linke yönlendiriyordu seni, orada yüzlerce harici eklenti var. Translate, tarayıcı araması falan bir sürü şey yapılabiliyor. Eğer xfce4-appfinder gibi bir şey kullanıyorsan direkt vazgeç ondan bence.
Düzenleme: Her şey konuda belirtilmiş zaten, keşke yazmadan önce okusaydım. uygulamayı zaten biliyorum diye okumamıştım fakat eline sağlık, bayağı hoş olmuş konu.

Son düzenleme:
Şimdi bu uygulama "lxqt-runner" ve "xfce4-appfinder" benzeri mi? Eline sağlık bu arada.
Onlardan daha gelişmiş olduğunu düşünüyorum. Gerek eklenti desteği ile gerek optimizasyonu ile çok daha iyi.
Kod:
[sudo] password for habar:
Reading package lists... Done
Building dependency tree      
Reading state information... Done
E: Unable to locate package ulauncher
Peki neden bu çıktıyı aldım hocam?
sudo apt update
Bunları dene. Bir yanlışlık yapmışım şimdi raporladım düzeltirler.

Son düzenleme:
Debian ise.

Kod:
sudo ppa:agornostal/ulauncher
Kod:
sudo apt-get update
Kod:
sudo apt install ./packagename.deb

Onlardan daha gelişmiş olduğunu düşünüyorum. Gerek eklenti desteği ile gerek optimizasyonu ile çok daha iyi.

sudo apt update
Bunları dene. Bir yanlışlık yapmışım şimdi raporladım düzeltirler.
Kurulumu buradaki koddan yaptım hocam, ikisi arasında bir fark yoktur herhalde?
Bir de böyle olma sebebi nedir?

Geri
Yukarı