Bir insan kendine çekidüzen nasıl verir?

Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz acaba?

Sosyal medya sil. Her ne yaparsan yap sil. Başka çaresi yok ben üniversitede kullanmaya başladığım için daha sonra bu sorunu yaşadım. 6 ay önce sildim ve rahatım.
Neden sosyal medya çünkü çok vaktini alıyor ve vakit senin için şu an çok kıymetli bir şey.
Haftalık aylık ders planı yap. Ben tüm kitaplarımı böyle planladım hatta geçen şu yazdığımı gördüm duygulandım.

IMG_20240401_232315.jpg

20 günde kitap bitiriyormuşum😅
Daha sonrasında arkadaş ortamından uzaklaş ama çok da değil.
Maddi sıkıntılar can sıkıcı evet ama lisede iken çok bir şey yapamıyoruz.
Eğer ders yapamaz isen masaya otur hiçbir şey yapmadan dur 1 2 saat. Buna alış.
PC oyunundan vazgeç.
Bunlar kolay gibi görünüyor ama değil. Yaparsan başarırsın.
Şimdi yatıp uyucam sonra yazarım gene.
En azından motorum var araba istiyorum PC vs sahibiyim maddi durumum kötü değil. Bazı şeyleri başardığıma inanıyorum ve iyi ki çalıştım diyorum.

Her şeyi erteliyorum, yapamıyorum sonrasında hırs yapıp çabalarsam o konuda çok iyi birisi olacağımı biliyorum.

Ve en sonunda bir bakmışsın 40 yaşında da "çabalarsam yaparım" demeye devam ediyorsun. Bunu çözümü iradedir, kendine bu motivasyonu öyle ya da böyle yaratacaksın. Sen bahanelere sığınmaya devam edersen kimse yardımcı olamaz.

Şu anda yaptığım işte "sayılı" kişilerden biriyim ve buraya gelmek için 2 hafta boyunca günde 3-4 saat uyuduğum da oldu, bel ağrısından oturamadığım da, çalışken bilgisayarımdan internet kablosunu söktüğüm de.

Şu anda tembellik ve erteleme yapıyorum keyfime göre. Çünkü hak ettim.

Sosyal medya sil. Her ne yaparsan yap sil. Başka çaresi yok ben üniversitede kullanmaya başladığım için daha sonra bu sorunu yaşadım. 6 ay önce sildim ve rahatım.
Neden sosyal medya çünkü çok vaktini alıyor ve vakit senin için şu an çok kıymetli bir şey.
Haftalık aylık ders planı yap. Ben tüm kitaplarımı böyle planladım hatta geçen şu yazdığımı gördüm duygulandım.

Eki Görüntüle 2156787

20 günde kitap bitiriyormuşum😅
Daha sonrasında arkadaş ortamından uzaklaş ama çok da değil.
Maddi sıkıntılar can sıkıcı evet ama lisede iken çok bir şey yapamıyoruz.
Eğer ders yapamaz isen masaya otur hiçbir şey yapmadan dur 1 2 saat. Buna alış.
PC oyunundan vazgeç.
Bunlar kolay gibi görünüyor ama değil. Yaparsan başarırsın.
Şimdi yatıp uyucam sonra yazarım gene.
En azından motorum var araba istiyorum PC vs sahibiyim maddi durumum kötü değil. Bazı şeyleri başardığıma inanıyorum ve iyi ki çalıştım diyorum.
Yanıtınız için teşekkür ederim sosyal medyayı silip oyunları hayatımdan çıkarmaya çalışacağım en kısa süre zarfında

Ve en sonunda bir bakmışsın 40 yaşında da "çabalarsam yaparım" demeye devam ediyorsun. Bunu çözümü iradedir, kendine bu motivasyonu öyle ya da böyle yaratacaksın. Sen bahanelere sığınmaya devam edersen kimse yardımcı olamaz.

Şu anda yaptığım işte "sayılı" kişilerden biriyim ve buraya gelmek için 2 hafta boyunca günde 3-4 saat uyuduğum da oldu, bel ağrısından oturamadığım da, çalışken bilgisayarımdan internet kablosunu söktüğüm de.

Şu anda tembellik ve erteleme yapıyorum keyfime göre. Çünkü hak ettim.
İrade sahibi bir insan nasıl olabilirim tarzında bir soru sorayım

İrade sahibi bir insan nasıl olabilirim tarzında bir soru sorayım.

Kendini frenleyerek ve dayanarak. Spora mı başlıyorsun, kilo mu vereceksin, sigarayı mı bırakacaksın, diyet mi yapacaksın, oyun mu oynamayacaksın?

İlk adımı attıktan sonra ne kadar zorlanırsan zorlan, acı çekersen çek yapmayacaksın. 1 gün, 2 gün, 3 gün en sonunda buna alışacaksın ve zor gelmeyecek bir süre sonra. İrade en çok başlangıçta lazımdır o da kafanın içinde bitiyor.

Saatlerce ders çalıştın ve oyunu hak ettim diyorsun hayır etmedin. Kitap oku, camdan dışarıyı seyret ya da git uyu. Ne zaman çalışmanın karşılığını alırsın o zaman hak edersin. Bunu kendi kafana kendin sokacaksın.

Merhaba ilk önce. Zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim.
Lise 3 (11.sınıf) öğrencisiyim ve her şeyi erteliyorum, yapamıyorum sonrasında hırs yapıp çabalarsam o konuda çok iyi birisi olacağımı biliyorum dersler hakkında örnek vermem gerekirse sayısal bölüm öğrencisiyim sayısal derslere de kafam basıyor işlemlere vs. fakat düzenli ve istikrarlı bir şekilde ders çalışamıyorum her kitabı açmamla beraber 15 saniye sonra içimden o kitabı kapatıp oyun oynamak, video izlemek geliyor ama bir yandan da teknoloji bağımlılığım olduğunun farkındayım fakat çözüm bulamıyorum. Bir yandan da borsayı takip edip bir şeyler için çabalıyorum (ekonomik özgürlük).

Kısacası sorunum olduğunu biliyorum, ya etkili bir çözüm bulamıyorum ya da bu çözümü yapamıyorum.

Bu tembelliğe, erteleyemeye, eksik hissetmeye ve bağımlılıklara bir son vermek istiyorum acaba bu konuda ne yapmamı önerirsiniz şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Ekstra olarak odaklanma seviyemin çok düştüğünü fark ettim bir videoya başlayınca çok dayanamadan sonrakine geçiyorum galiba sosyal medya uygulamalarındaki kısa videolara bağımlı olmanın yan etkisi. :/

Sanırım burada öğüt vermekten keyif alan yaşlı dayılar yok yalnızca emoji bırakılıyor :)

Ertelediğin şeyleri azar azar yapmaya başla. Tamamen bitirme kafasında olduğundan sürekli erteleme ihtiyacı hissediyorsun. Gözünde büyüyor. Misal bir ödevin bir sayfasını bitir sonrasını yarına bırak yarında birer sayfa vs diyerek git. Teknoloji konusunda ise yine kendine süreler koy. Misal telefona, oyuna yarım saat bakacağım gibi. Bunları da kesinlikle aşmazsan çekidüzen vermiş olursun. Bu arada Tiktok, Shorts, Reels gibi şeyleri bırakman veya azaltman odaklanma sürene müthiş katkı sağlayacak.

Geri
Yukarı