Bir insan neden mobil oyun oynar?

Yaklaşık 2 aydır oynadığım oyun bu: Immortal Destiny - Google Play'de Uygulamalar
  • Autoplay olması
  • Taşınabilir olması
  • Online oyunlar daha fazla bağımlılık yapıyor, bir nevi hırslanıyorsun diyelim gelişmek için
  • Reklamlar izleyerek küçük ödüller kazabiliyoruz vs.

Tyconn, idle tarzı oyunlar bağımlılık yapıyor ama matematiğini iyi yapman gerekiyor.

Yazılımla uğraşan biriyim ve mobil oyun çıkartmayı düşünüyorum. Size sorum şu, sizi herhangi bir mobil oyunu oynamaya iten şey ne? Ne bağımlılık yapıyor sizde? Online-offline fark etmez, cevaplarınızı bekliyorum.

Git gide güçlenme git gide üstün olma duygusu ondan sonra insanların ilerlemesi için paraya muhtaç et zaten bağımlı olduktan sonra insanların cüzdanına hakim olursun.

Ben sadece Clash of Clans oynuyorum o da sıkıldığımda kardeşim bilgisayardayken falan
Bağımlılık kısmı dersen mesela PUBG Mobile diyelim 1 el daha girer yatarım dersin sonra 1 el daha girem 1 el daha son böyle böyle bağımlı olursun XD bu en fazla 7-10 yaş arası çocuklarda olur.

Ben genelde old school tarzı rpg oyunlarını oynuyorum ama genel kitle için konuşmak gerekirse basit ve zaman geçirtecek oyunları seviyorlar birde tatmin duygusu çok hoşlarına gidiyor insanların.

Telefon her yere götürebildiğiniz bir cihaz. Sıkıldığınız zaman oyun oynayabiliyorsunuz veya yolculukta kafa dağıtacak bir şeyler oynamak isteyebilirsiniz. Telefon oyunculuğunun hedef kitlesi yetişkin ve çok küçük insanlar. Bu kişilerin oyunla alakası yok. Bizim gibi oyundan istediğini bilen ve oyun oynamayı seven kişilerden değiller. Telefon oyunu kolay oynanabilir olmalı, kafayı boşaltmalı, detay içermemeli ve düşünme gerektirmemeli. Buna göre oyun yapıyorlar.

Yazılımla uğraşan biriyim ve mobil oyun çıkartmayı düşünüyorum. Size sorum şu, sizi herhangi bir mobil oyunu oynamaya iten şey ne? Ne bağımlılık yapıyor sizde? Online-offline fark etmez, cevaplarınızı bekliyorum.
3A tarzı oyunlar android'de olmuyor bu aklının bir kenarında dursun. Telefon, konforlu değil bu oyunlar için. İnsanlar genellikle mobil oyunları ya kafa dağıtmak ya da kısa eğlenceli vakitler geçirmek için oynarlar. Bu yüzden benden sana tavsiye basit ve kısa kısa, bulmaca veya parkur geçmeli bir oyun yapman.

Masaüstü bilgisayarımda bir yere bağlı kalarak oynuyormuşum gibi hissediyorum. Telefonda ise balkon, mutfak, tuvalet fark etmiyor.
Şirin grafikler beni her zaman kendisine çekmiştir. Telefonun zaten gücü belli. Üstüne grafik yapmaya çalışınca çöp oluyor oyun iyice. Clash of Clans, Little Nightmares türevi oyunların şirin grafiklerini seviyorum. Üstüne iki dakika sonra elinizdeki telefonu alev topuna dönüştürmüyorlar.
Kontroller konusunda zengindir denebilir. İsviçre çakısının oyun kontrolcüsü gibi düşün. Mesela telefonu sallayınca nesneler hareket eder, telefonu ters yatırınca nesneler yere düşer falan. Ölünce telefon titrer. Minicik bir Dualshock 4 adeta.
Online oyunlar için geçerli bir görüşüm daha var. Bilgisayardaki kadar rekabetçi değil insanlar. Haliyle daha az öfke birikintisi falan oluyor. Bu beni mobile yönelten şeylerden birisi.
Telefon oynayanların kitlesi 18 yaşından büyük değil. Buna göre bir şeyler yap. Küçük yaşlardaki insanlar bir oyundan çabuk sıkılabilir.
Minik oyunlar deneyebilirsin hocam. Granny mesela. Oyunun amacı korku ama o kadar da korkunç değil. Evden ya kapıdan ya arabadan kaçman gerekiyor. Kapı kilitle dolu, araba parçaları ise takılı değil. Çoğunlukla 20 dakika içerisinde hallediyorsun. Bilgisayardaki gibi oraya git, şurayı kaz, yukarıya tükür, şunu döv falan demiyor. Direkt açıyorsun kilidi kaçıyorsun. Basit.

Geri
Yukarı