Bir insan neden oyunda hile açar?

Bu tipe denk gelmediğim için şanslıyım.

Reddit'te daha önce açık açık neden multiplayer oyunlarda hile kullandığını, amacını ve bundan nasıl keyif aldığını söyleyen birisinin yazısını okumuştum. Sayıları da hiç az değil. İlla hilecilere denk gelirsin de hangi kategoriden bilemezsin. Ama çoğunluğu hırslılar oluyor, kazanma bağımlıları.

Eskiden çok kullanırdım. Bir sürü PUBG Mobile hesabım patladı, VAC banlar yedim ama en son bıraktım.

Zevk veren şey ise hile ile edinilen üstünlüğün verdiği haz. Kendisi oynayarak asla alamayacağı galip gelme hissini hile ile alıyor. Ek olarak yenilmenin verdiği öfkeden kaçıyor. En azından benim için böyleydi.

E tabii bir sürü para baydığım hesap uçunca ya da virüs yeme korkusu sarınca ister istemez bırakıyorsun, olgunlaşıyorsun.

BF1 oynarken aklımdan geçmedi değil. Çünkü her lobide en az 2-3 hileci oluyordu oynadığım dönemde. Dedim ben de açayım en azından eşitlenelim (!) Şaka bir yana açmadım tabii ki.

Bir insanın oyunda hile açması, çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Bazı nedenler şunlar olabilir:

1. Kazanmak için: Bir oyuncu, kazanmak için yapabileceği her şeyi yapmak isteyebilir. Hile açarak, rakiplerinden daha avantajlı bir konuma geçmek veya oyunun sonucunu kendi lehine çevirmek isteyebilir.
  2. Eğlence için: Bazı oyuncular, oyunun normal kurallarının dışına çıkmak ve farklı şeyler denemek için hile açabilirler. Bu, oyun deneyimlerini daha heyecanlı ve eğlenceli hale getirebilir.
  3. Özgüven eksikliği: Bazı oyuncular, yeteneklerinin yeterli olmadığını düşündükleri için hile açabilirler. Hile kullanarak, kendilerini daha iyi bir oyuncu olarak gösterebilirler.
  4. Rekabet için: Bazı oyuncular, sadece rakiplerini yenmek için hile açarlar. Bu tür oyuncular, diğer oyuncuların oyun deneyimlerine zarar verme konusunda fazla endişelenmeyebilirler.
  5. Yetersizlik hissi: Bazı oyuncular, bir oyunu bitirmekte zorlandıklarında veya ilerlemekte zorlandıklarında hile açarak ilerlemeyi kolaylaştırabilirler. Bu, oyun deneyimlerini daha kolay hale getirebilir.
  6. Yarışma için: Bazı oyuncular, bir yarışma veya turnuva için hazırlanırken hile açarak avantaj elde etmek isteyebilirler.
Yukarıdaki nedenlerin herhangi biri veya birkaçı, bir insanın oyunda hile açmasına neden olabilir. Ancak, hile açmanın, oyuncular arasında güvensizlik ve haksızlık hissi yaratabileceği ve oyunun zevkini ve deneyimini bozabileceği unutulmamalıdır.

Ben bir oyunda hile açarsam eğlence için açarım sanırım.

Delikanlı adam hile açmaz. Küfür yemek kimsenin hoşuna gitmez diye düşünüyorum. Bu hayatta kaybetmekte var her zaman kazanılmaz, ayrıca emeksiz kazançla anca ego tatmin edilir. O gerçek bir kazanma değildir, ancak kendini kandırır insan.

Online oyunda açıyorsa: Ego tatmini arıyordur.
Single player oyunda açıyorsa: Zamanı yoktur, uğraşmak istemiyordur, herhangi bir zorluk yaşamadan oynamak istiyordur, o şekilde oynadığı zaman eğleniyordur..vs

Online oyunlarda açana acırım ama single player campaign sırasında açana empati yapabilirim.

Geri
Yukarı