Bir insana doğru bildiğinin yanlış olduğunu anlatmak

Akerfeldt

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Son zamanlarda çok yaşadığım bir şey. Bir örneği geçenlerde 200 TL'ye James Donkey'in M.2 SSD'sini almak isteyen bir adama tavsiye veriyorum bunu alacağına paranı biriktir daha kaliteli bir şey al diye, adam hem ne anlatmaya çalıştığımı anlamıyor hem de küfür ediyor. Sinirlenmemek elde değil. Ben o adamın iyiliğini istiyorum parası çöpe gitmesin istiyorum ama eşeğe altın semer vurmuşlar, eşek gene eşek. Böyle tiplere yanlış bildiğinin doğru olduğunu nasıl anlatırsınız arkadaşlar?

Son zamanlarda çok yaşadığım bir şey. Bir örneği geçenlerde 200 TL'ye James Donkey'in M.2 SSD'sini almak isteyen bir adama tavsiye veriyorum bunu alacağına paranı biriktir daha kaliteli bir şey al diye, adam hem ne anlatmaya çalıştığımı anlamıyor hem de küfür ediyor. Sinirlenmemek elde değil. Ben o adamın iyiliğini istiyorum parası çöpe gitmesin istiyorum ama eşeğe altın semer vurmuşlar, eşek gene eşek. Böyle tiplere yanlış bildiğinin doğru olduğunu nasıl anlatırsınız arkadaşlar?
Donkey sudan gelinceye kadar dövmek gerekiyor öyle tipleri. :D

Zorla iyilik olmaz. Bırak hata yapsın parası boşa gitsin ondan sonra kendi kendine tecrübe ederek anlar doğruyu.

Aslında yardımcı olmaya çalıştığınız kişi genelde sizden gerçekten yardım istemiyor. Kafasına koyduğu şeyi yapmak için sizinde onayınızı istiyor. Laf insan olana bir kere söylenir. Ürünü almayıp, sizin önerdiğiniz ürünü alıp 3-4 ay sonra bozulursa suçlusu yine siz olacaksınız yardım etmeye çalıştığınız kişinin gözünde.

Arkadaşın söylediğine katılıyorum. Youtube'daki kanallardan izliyorlar, kanallar da para için sonuna kadar o ürünleri övdüğü için bilmeyen izleyiciler de gerçekten harika bir ürün olduğunu sanıyor ve gelip burada konu açıyor. Sonra ne anlatırsan anlat anlamıyor çünkü o izlediği kanal her şeyi bilir, en iyisini o yapar sanıyor. Kısacası laf olsun diye konu açıyor, kafaya koymuş.

Evet biraz kendini rahatlatma ve mutlu etme meselesi. Sizin "o ürün çok iyi" demenizi bekliyor ki doğru bir karar verdiğini bilip mutlu olsun. Zaten bu tiplerin kararını çok değiştiremezsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı