Bir insanın saf ve korkak olduğunu nasıl anlarsınız?

Tartışma, kavga gibi durumda özgüvenli insan veya kendinden emin olan insan alttan almasını bilir ve sakinliğini korur ama özgüvensiz insan daha saldırgan tavır sergiler. Gözleri gözlerine korku ve endişeyle bakar, her an geri adım atmaya hazırdır. Atmasa da korktuğunu belli etmemek için "tutmayın beni" der gibi bir tavır sergiler ama gözlerinden belli olur. Tartışma vs. harici konularda da gözlerinden, bakışlarından, tavırlarından yine anlaşılır. Diğerlerini inceler, süzer ki onları taklit edebilsin ve özgüvenlerinden nasiplenebilsin. Farklı alanlarda da farklı şekilde belli edebilir kendisini. İnsanlarla iletişimdne çekinebilir, heyecan yapıp saçmalayabilir.

Düzenleme: Ben özgüvensizliği ve korkaklığı ele almışım, konudan sapmışım. Saflık ve korkaklık daha çok şeker gibi insan olmak gibi geldi bana, korkaklığı da bunun getirdiği özgüvensizlikten olabilir. Aradığınız cevap yukarıda bahsettiğim yerde de olabilir.

Aynen iyi bir insan olduğumu düşünüyorum.
Bizim millette son 20 yılda yozlaşma fazla olduğu için böyle görülüyorsun bence. Herkes birbirine geçiriyor. Kimse işini iyi yapmıyor. Doğru yardımsever iyi kalpli biriside görülünce saf deniliyor.

Boş konuşmazsan, kaşlarını biraz çatarsan, dik durursan falan ciddi ağır olgun falan görürler. Ciddiye alınırsın. Tabi bu durumdan rahatsız oluyorsan. Birde herşeyi herkesle konuşma. Yeterli bunlar.

Saf insanlar daha korkusuz oluyor. Sonuçda konulara daha çocuksu yaklaşıyorlar. Arpası suya katılmamış demek işde. Zengin şımarık çocuk gibi.

Konuya tamamen yanlış yaklaşmışım. İnsanların artık normal karşıladığı, alışkanlık haline gelen kötü şeylerden çekinmen, onlardan kendini soyutlaman seni saf yapar ama temiz kalpli, iyi niyetli bir saf. Etrafında olan bitenden habersiz saf değil. Doğru bildiğinden şaşma, farklı birisi gibi davranmaya çalışma, neysen osundur.

Saf insan işini bilmez sürekli başkalarına kanar ve aklı kötülüğe pek çalışmaz. Korkak insan daha çok tartışmada belli olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı