Bir İnsanın gerçektende Bilgili olduğunu Nasıl anlarsınız ?

er36po

Kilopat
Makaleler
9
Yer
Kars/ Ordu
Daha fazla  
Meslek
İnşaat
Merhaba,
Arkadaşlar bazı insanların (üyelerin, kullanıcıların) mesajlarına bakarak çok zeki olduklarını düşünüyorum. Ama gerçektende zekiler mi, marifetlililer mi diye de tereddüt ediyorum...

Biraz daha açayım; Bilirsiniz ki bazı kişiler görsel olarak (sağdan, soldan edinilen bilgi sahibi) birde uygulamada (gerçekte olması gereken) bilgili kişiler var. Bunu anlama şansımız sizce varmıdır ?

Aslında bu tür tespit yapabilmek bile çok geniş bir farkındalık gerektirir. Yani bir insanı tartabilmek için bütün ağırlıkları terazide nasıl durduğunu görmeniz gerek. Bilgi yığını olmak ve bilgi üretmek arasındaki farkı şahıslar üzerinde net görebiliyorsanız anlama şansınız tabiiki de var diye düşünüyorum.

Aslında bu tür tespit yapabilmek bile çok geniş bir farkındalık gerektirir. Yani bir insanı tartabilmek için bütün ağırlıkları terazide nasıl durduğunu görmeniz gerek. Bilgi yığını olmak ve bilgi üretmek arasındaki farkı şahıslar üzerinde net görebiliyorsanız anlama şansınız tabiiki de var diye düşünüyorum.
Uzman olduğu konu hakkında salak saçma sözlerin havada uçuşması anında kendisinin bozmayıp bu olaydan daha ne kadar keyif alabilirim zihniyetine kapılıp karşısındakinin saçmalıklarını can kulağıyla dinleyip keyif bulan kişidir.

Herkese karşı bilgiyi açık, sade net anlaşılır bir şekilde veren kişidir. Bence bir bilgiyi verirken herkesin anlayabileceği kısa, öz, anlaşılır, sade bir şekilde veren kişidir. Ancak her bilgili kişi başkasına bilgi aktaramayabilir. Sonuçta bilgiyi aktarmak da uzmanlık gerektirir.

Mesela ben, Sosyal'de bir özel sıvı soğutma konusu görsem mutlaka sizi etiketlerim çünkü sizin bilginiz yaşınızın ve tecrübelerinizin getirdiği bilgidir.

Sizdeki bilgiler bende de var ancak özel sıvı soğutmalar konusunda yalnızca bilgiye dayanıyor. Bir tecrübem yok yani. Elime bir boru alıp bükmeye çalışmadım açıkçası.

Bilgi ve tecrübe olarak ikiye ayıralım derim :)

Ancak birebir karsilikli sohbet ettigin zaman anlarsin er36 abi.
Ben sanal alemde birisinin bilgili yada cahil oldugu düsüncesine hemen kapilmiyorum , birebir sohbet etmeden.
Skype olur yada Sesli Chat falan :)

@BilgisayarKurdu açıkçası, bu Sosyal'de bilgili gördüğüm ilk isimlerdensin.
Aramızda yaklaşık 20 yaş olmasına rağmen sizi özelliklede yorumlamanızı kendime hep örnek almışımdır. :)

İnsana tecrubeyi geçici olmayan heves (severek yapmak) kazandırıyor, yapılacak şeyi/şeyleri sevmek hatta ona aşık olmak zamanla tecrübeye dönüşüyor. Bu da zaten sizde görülüyor.(y)

@Silinen üye arkadaşımızın da dediği gibi, bilgili olup ancak o bilgiyi aktarabilmek te uzmanlık/tecrübe gerektirir. Bu gerçekten çok önemli, kendimden örnek vererek; Ben 10-20 dakikada algılayıp ve yaptığım bir şeyin tanıtımını yada bilgisini aktarmam nereden bakarsanız 1 saatimi alıyor, o da yarım yamalak. :(
Ama siz o konuda çok iyisini yani bilgi aktarmayı çok iyi biliyorsunuz. Tabi bu zamanla dahada gelişecektir sizde.(y)

Yeni konular

Geri
Yukarı