Bir Intel GPU'nun gücü nasıl bir ekran kartına yaklaşabiliyor?

Sarp Demir

Hectopat
Daha fazla  
Benim bilgisayarımda HD 4000 entegre grafik işlemcisi ve GT 740M ekran kartı var. Notebookcheck sitesinden ikisinin de özelliklerine bakıyorum. Birinin (GT 740M) 384 çekirdeği, 1058 MHz'e kadar (orada 980 yazsa da bu hıza çıkabiliyor) frekansı olduğunu, 2 GB 1800 MHz belleği olduğunu görüyorum. Diğerinin ise (HD 4000) 1350 MHz frekansa çıkabilen ama sadece 16 çekirdekli bir işlemcisi olduğunu görüyorum. Yani arada 2-3 kattan çok daha fazla bir güç farkı olması gerekiyor. Ancak ben oyunlarda, örneğin GTA 5'te ikisini de ayrı ayrı test ettiğimde HD 4000 ile düşük ayarlarda (1366 X 768P'den daha düşük çözünürlükte) ortalama 20 FPS, GT 740M ile ise orta diyebileceğim bir ayarda (1366 X 768P ve orta ayarda) darboğazsız bir durumda ortalama 30 FPS alıyorum. Tamam arada büyük bir fark var ama HD 4000, GT 740M'deki çekirdek sayısının sadece 1/24'üne sahip olmasına rağmen aynı ayarda vs. test ettiğimde de 1/2 gibi bir performans sergiliyor. Neden böyle olduğunu uzun süredir merak ediyorum, bunun sebebi nedir?

Ayrıca ek bir örnek olması için, Intel UHD 630 GPU'su 24 çekirdek ve 1150 MHz frekansa sahip olmasına rağmen oyun testlerinde GT 740M ile aşağı yukarı aynı performansı veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mobil ekran kartlarının kapasitesi belirli. Masaüstü ile karşılaştırın, 10 sene fark olduğunu görebilirsiniz.

Ona bakarsanız yeni Intel xe dahili grafik mimarisi MX350'den daha güçlü. Yaklasik GTX 1050 gücüne yaklaşıyor. Hatta daha geliştirilen ve asıl performansını 12.nesile saklayan bir grafik birimi.

Orada yazan sayılar her zman her şeyi ortaya koymuyor. Ornegin Core 2 Quad'da 4 çekirdekli, i3'de öyle. Ama aradaki fark büyük.

Yeni konular

Geri
Yukarı