Bir işlemcinin sistem sıcaklığı 80 derece olur mu?

Hocam ben hiç ölçmedim. Merak ettim. Nasıl bakılıyor bilmiyorum. Bazı konularda diyorlar. Termal macundan da anlamıyorum. Öğretirseniz sevinirim.
Zaten siz ölçmüyorsunuz algılayıcı ölçüyor. Bunun için programlar var CoreTemp, HWMonitör vs. gibi ya stres testi ile ya da aplikasyonda işlem sırasında bakabilirsiniz. 90 dereceye kadar yük altında makul görülebilir 75 üzeri kritik değer sayılır ki yük bu durumda 75 üzerinde soğutucuların (fan) devreye girmesi ve sıcaklığı düşürmesi beklenir eğer yük altında değilken bu sıcaklıkları görüyorsa veya yük altında iken soğutucular yeterli işlevi görmüyor veya devreye girmiyorsa yine bir sorun vardır. Bunun yanı sıra elbette genel olarak sıcaklığın yüksek olması ısı iletimini sağlayan termal macunun daha hızlı bitmesine ve diğer etken olduğu kasa içi bazı malzemelerin ömrünü görece kısaltıyor ancak bu zaten malzemenin doğası gereği olacak bir şey yani 10 yıl gidecekti 2 yıl gitti gibi bir sebep doğuracak kadar etken değil zira ona göre tasarımı yapılıyor zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı