Bir laptopa 3-4 monitör bağlamak mümkün mü?

hepi

Yoctopat
Daha fazla  
Selam, yıllardır aramalarda karşıma çıkan ve pek çok derdimi çözdüren foruma ilk kez üye olma ihtiyacı oldum, foruma büyük bir eyvallah geçmişteki yardımları için :)

İşim gereği çoklu monitör ihtiyacım var, oyun oynamayacağım ve gerektiğinde laptopu alıp çıkabilme özgürlüğünden dolayı kasa kurmak istemiyorum, iki ayrı PC işine de sıcak değilim, şu an zaten iki laptopla takılıyorum, yok onda şu kaldı bunda bu kaldı derken dara düşüyorum :) Şu an için planım 4 tane 3440 1440 geniş ekran monitör bağlamak da 4x4k da olabilir, Hz ya da latency derdim yok.

Elimde 3 laptop var;
Şu an iki monitör bağlayıp kullandığım laptop biraz eski kafa, HDMI ve VGA çıkışı var ama Type-C (ya da Thunderbolt) çıkışı yok. Bu iki çıkıştan iki ayrı monitör sürebiliyorum, kalas bir alet olduğu için de yol vermek istiyorum ancak iki monitör bağlayabildiğim için mecbur ana PC olarak bunu kullanıyorum.

HP Envy 13-AQ1002NT, rahat taşımak için kullandığım bir PC, tek USB C çıkışı var. Elimdeki USB C adaptörle (altta benzerini capsledim, usbcden usbc+VGA+HDMI+USB3.0) denediğimde (VGA ve HDMI) iki montiörü ayrı ayrı görmedi, ikisini ekran yineleme yaparak laptopun monitöründen ayrı bir monitör olarak çalıştırdı. Windows ayarlarında vs monitör değil de adaptörün adı gözüküyor.

Aynı docktan bir tanesini daha ilk docktaki USB C çıkışına bağlasam iş yapar mı? Bana pek oluru yok gibi geldi.

Bu dock u hanımın iş PC'si HP 14S-DQ2000NT 4G6e2EA de denedim. USB Cden ayrı HDMI var ama USB C adaptörüme tepki vermedi alet, tek monitör bağlayabiliyorum haliyle. Hanımın iş bilgisayarı bu, denklem dışı arkadaş da denemek için kullandım.

1671443132372.png

HP Envy'i bu iş için kullanabilirsem mutlu olurum, güzel bir bilgisayar ama diğer ikisine yol verip bu işe daha uygun yeni bir laptop da alabilirim. Anladığım kadarıyla harici ekran kartları (USB'den basit kartlar) ile çözüm mümkün ama çok sağlıklı aletler değiller. 3 tane birden böyle bir şey almak da pek ucuza hallolmayacak, PC de zaten 2 USB bir usbc port var, çoklayıcıyla ekran kartı kullanmam gerekecek ayrı sıkıntılar çıkacak muhtemelen. Bu yüzden amaca daha uygun bir laptop da alabilirim. Alırken neye dikkat etmem gerek fikrim yok ama. Kuracağım sistemde laptopa ne kadar az kablo bağlarsam da o kadar rahat olurum (galiba Thunderbolt'la böyle şeyler mümkün ama emin olamadım) ancak önceliğim değil.

Teşekkürler şimdiden yardımlarınız için :)

Dediğiniz gibi bu aletlerde görüntü çipi olduğu için ayrı çalışır. Maalesef tek ekran kartından çıkış gibi olmuyor.

Geri
Yukarı