Bir linke tıklamanın riskleri

Arkadaşlar kuzenim saçma sapan linke tıklamış telefondan sabahtan beri başımın etini yiyor.
En fazla ne yapılabilir bir linke tıklandığında?
Gözünüzü seveyim bir yorumlarda belirtin kendisi de okuyacak.
Şu kadar söyleyim. Bilgisayarına farkına varmadan keylogger indirmiş olabilir. Ve bu keylogger bütün tuş vuruşlarını kaydeder. Eğer gelişmiş bir keylogger ise kamerasını bile izleyebilir.

Hocam ben kendim denedim, araştırdım en fazla IP adresi alınabilir kaynaklarım da var isterseniz atarım.

Hocam doğrudur bir şey diyemem. Ama benim kızdığım nokta şu. Arkadaş böyle bir şeyin olmayacağını inkar etmiş. Ama düzgün bir açıklama yapmamış. Bende dedim ki böyle bir şey mümkün. Detaylı şekilde mümkün ama "şöyle ya da böyle olursa" mümkün diye açıklasa tartışma olmayacak. Doğrudur direk çalınmıyor dur sadece IP adresi alınıyordur bir şey diyemem. Ama açıklamasını yapmak zorunda.

Filmlerde gördüğünüz şeyleri gerçeklikle karşılaştırıyorsunuz. Konudaki bütün mesajlarınız birbirinden komik, normalde size cevap yazacaktım fakat sonradan vazgeçtim. Ama siz bana yazmışsınız, bana da cevap vermek düşer.

Öncelikle bir bağlantıya tıkladıktan sonra kart bilgileri çalınması olabilir fakat bu sadece bağlantıya tıklar tıklamaz olacak iş değil. İnternet tarayıcısına bir eklenti, işletim sistemine kurulan bir program sonucu bu bilgiler tabii ki çalınabilir fakat bir bağlantıya tıklar tıklamaz bütün bilgilerinin birisine gitmesi gerçeklik değil, IP adresi çalınabilir bu şekilde ki IP adresinin çalınması pek mühim bir şey değil.

Madem ben her insanın kredi kartı ve türevi bilgilerinin paylaşıldığından haber değilim, sen nereden haberdarsın? Söylesene bana bütün insanların bilgileri nerede dolaşıyor? 1-2 hacker filmi izleyip gaza mı geldin yoksa?

Konu sahibi daha siteye bile erişim sağlayamamış, ortada bir etkileşim bile söz konusu değilken burada boş boş konu sahibini korkutmayı iyi biliyorsunuz, onun haricinde bir şey yok.
Farkına varmadan program kurmuş ise ne olacak peki?

Ortamı sakinleştirmeye geldim beyler bankada XSS açığı yoksa ve link bankaya ait bir link değilse zaten banka bilgileri çalınmaz, öyle web sayfaları da direkt olarak işletim sistemi ile iletişime geçemez. Yani güvendesin.
Şu kadar söyleyim. Bilgisayarına farkına varmadan keylogger indirmiş olabilir. Ve bu keylogger bütün tuş vuruşlarını kaydeder. Eğer gelişmiş bir keylogger ise kamerasını bile izleyebilir.

Farkına varmadan program kurması imkansız.

O zaman bilgileri çalınır tabii ki ama bu bir bağlantıya tıklar tıklamaz bilgilerinin çalınması olmaz. Konu sahibi zaten güvenilir AV'leri kullanarak virüs taraması yapmış, o yüzden bir zararlının telefona girmediğinden emin olabiliriz. Zaten konu sahibi siteye bile giremediğini belirtmiş.

O zaman bilgileri çalınır tabii ki ama bu bir bağlantıya tıklar tıklamaz bilgilerinin çalınması olmaz. Konu sahibi zaten güvenilir AV'leri kullanarak virüs taraması yapmış, o yüzden bir zararlının telefona girmediğinden emin olabiliriz. Zaten konu sahibi siteye bile giremediğini belirtmiş.
Virüs ile tarattığını okumadım. Eğer virüs çıkmamışsa sorun yok. Fakat boyut çok küçük olabilir.

Farkında olmadan program kuramaz ki.

-Aaa güvenilir olmayan bir link hemen tıklamalıyım.
-Aaa güvenilir olmayan bir apk dosyası hemen indirmeliyim
-Aaa antivirüsüm hata veriyor antivirüsü kapatmalıyım
-Aaa bankamdan 500 lira çekilmiş farkında değildim ki ben.

Böyle bir şey mümkün mü ? Dediğim gibi sayfa yüklenemedi hatası verdi zaten.
Ortamı sakinleştirmeye geldim beyler bankada XSS açığı yoksa ve link bankaya ait bir link değilse zaten banka bilgileri çalınmaz, öyle web sayfaları da direkt olarak işletim sistemi ile iletişime geçemez. Yani güvendesin.

Farkına varmadan program kurması imkansız.
Eyvallah hocam.
Farkında olmadan program kuramaz ki.

-Aaa güvenilir olmayan bir link hemen tıklamalıyım.
-Aaa güvenilir olmayan bir apk dosyası hemen indirmeliyim
-Aaa antivirüsüm hata veriyor antivirüsü kapatmalıyım
-Aaa bankamdan 500 lira çekilmiş farkında değildim ki ben.
Anladım hocam teşekkür ederim :D

Yeni konular

Geri
Yukarı