Bir mağazaya ürün iade edilip tekrar alışveriş yapılır mı?

• Konuyu başlatan Leo3
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 64

Leo3

Yoctopat
Geçmişte bilgisayar ile ilgili bir yerden iade durumum olmuştu. Sorum saçma olacak belki ama bilmem lazım, geçmişte böyle bir iadem olduğu için mağazanın bana tekrar bir ürün vermeme ihtimali var mı? Bir ara bir mesaj hatırlıyorum yanlış hatırlamıyorsam adamın biri spor salonuna kayıt olmuş sonra bir sebepten iptal etmek istemiş ama etmemişler. Sonra adam gerekli yere şikayet edip galiba parasını almış ama aradan bir süre geçtikten sonra tekrar kaydolmak istediğinde salona kaydolamazsınız demişler. Ne kadar doğru artık bilmiyorum, hangi salondu unuttum öyle geyiğine salon fiyatlarını araştırırken görmüştüm yazıyı. Bir ara salona kaydolacaktım ve piyasa fiyatlarını merak ediyordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu üründen spor salonuna nasıl geldi bilmiyorum ama mağazaların hakkı sınırlı.

İlgili kanun maddesi:
Satıştan kaçınma
Madde 6- (1) vitrinde, rafta, elektronik ortamda veya açıkça görülebilir herhangi bir yerde teşhir edilen malın, satılık olmadığı belirtilen bir ibareye yer verilmedikçe satışından kaçınılamaz.
(2) Hizmet sağlamaktan haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamaz.
(3) Ticari veya mesleki amaçlarla hareket edenler; aksine bir teamül, ticari örf veya adet ya da haklı bir sebep yoksa; bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin, kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz.
(4) Bakanlık ve belediyeler, bu madde hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle görevlidir.

Spor salonuna almama ise ayrı bir durum. Müşterileri rahatsız ediyor, kurallara uymuyor, hijyen gereksinimlerini karşılamıyor diye reddetme hakları var.

Konu üründen spor salonuna nasıl geldi bilmiyorum ama mağazaların hakkı sınırlı.

İlgili kanun maddesi:
Satıştan kaçınma
Madde 6- (1) vitrinde, rafta, elektronik ortamda veya açıkça görülebilir herhangi bir yerde teşhir edilen malın, satılık olmadığı belirtilen bir ibareye yer verilmedikçe satışından kaçınılamaz.
(2) Hizmet sağlamaktan haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamaz.
(3) Ticari veya mesleki amaçlarla hareket edenler; aksine bir teamül, ticari örf veya adet ya da haklı bir sebep yoksa; bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin, kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz.
(4) Bakanlık ve belediyeler, bu madde hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle görevlidir.

Spor salonuna almama ise ayrı bir durum. Müşterileri rahatsız ediyor, kurallara uymuyor, hijyen gereksinimlerini karşılamıyor diye reddetme hakları var.
Teşekkürler. Salonu örnek için verdim yani bir bakıma iadeye benziyor. Adam üyeliğini iptal etmek ve parasını geri almak istediğinde vermemişler ve adam gerekli yerlere başvurarak parayı almış. Sonra bir süre geçtikten sonra tekrar gittiğinde galiba bu olaydan dolayı salona üye olamamış. İade sorumu buna örnekleyerek sormak istemiştim. Adam ne kadar doğru söylüyor elbette bilemem, böyle bir şey okumuştum.

Yeni konular

Geri
Yukarı