Bir münazara sorusu

Ichimaru

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar yarın okulda münazara takımı için seçmeler var. Bende katıldim.
"Ülkenin kalkınmasında sanayi mi, yoksa tarim mi daha onemli?"
Bende sizden yardım bekliyorum bu konuda arkadaşlar.
Bu arada muhalefet mi, hukumet mi olucagimiz belli degil. Onun icin 2 taraf icin de tez yazarsaniz sevinirim. Lutfen ikisi de birbirine bagli gibi cevaplar yazmayin, illa birini savunmak zorundayiz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Amerika'nın dış ihracatlarından sağladığı gelir Türkiye'den fazladır ancak ABD'nin ekonomisinin %1'ini tarım oluştururken Türkiyenin yaklaşık %25'ini tarım oluşturuyor.
Yani olay şudur ki; tarımı bile yapmak için sanayileşme gerekir. Sizin ne kadar tarım yaptığınız önemli değil, ne kadar verimli tarım yaptığınız önemlidir. Aynen bu düşünceyi savunabilirsiniz.

Tarımı yurtdışından aldığınız zirai aletler, traktörler, biçerdöverler ile mi yapmak mantıklıdır; Ülkenizde ürettiğiniz bu aletleri satmak ve 'satın almadan' sahip olduğunuz tarımı da geliştirmek mi mantıklıdır ?

Türkiye'nin arazileri tarıma çok elverişli araziler, doğru. Ancak bu tarımı ithal ettiğiniz traktörlerle, zirai ilaçlar ile yapmaya çalışırsanız kalkınmak yerine başka ülkeleri kalkındırmış olursunuz. Bu durumda ne çiftçi kazanır, ne de esnaf. Velev ki kendiniz ürettiniz, bu durumda hem siz kazanırsınız, hem de devletiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı