Bir otomobili hareket ettirmek için gereken güç hesabı nasıl yapılır?

M50B28

Kilopat
Bir ödev hazırlıyorum yardımınız gerekli. Basit normal bir araç düşünün misal Tofaş Şahin. Şimdi aracımızın bir aktarma organına elektrik motoru bağlayacağımızı düşünelim. Bu aracı hareket ettirip yaklaşık 20KM/H hıza ulaşabilmesi için ne kadar güçte bir elektrik motoru gerekir?
Bunun hesabını nasıl yapabiliriz?
Bu aracın eğimli bir yol çıktığını düşünelim 10 derece gibi. Güç ihtiyacı nasıl değişir? Mesela 10kW bir elektrik motoru yeterli diyebilir miyiz? Teşekkür ederim.

Bunlara bi bak.
Takıldığın yer varsa sor.

Son düzenleme:
Bunlara bi bak.
Hocam bu kaynaklar harika ancak devirin ne deviri olduğunu çözemedim.
Aracın şarfının yaptığı devir mi yoksa elektrik motorunun devri mi? Maksimum devri mi hesaplayacağız yoksa 20KMH hızdaki şaftın yaptığı devir mi? Çözemedim valla.

Beygir gücü ağırlık ortalaması 75 kg olan bir yükün bir saniye içerisinde 1 m mesafede hareketi için gerekli olan güç oranıdır diyebiliriz.
Ortalama büyüklükteki bir atın yani beygirin bir saniyede 1 metre mesafede hareketi ile taşıdığı yük miktarı ortalama 50 kg olmaktadır.
Ancak araba motorlarında bu durum farklılaşır. Araba üretiminde görev alan teknisyenler ve mühendisler motorlu araçların gücünü belirtilirken yük miktarını ortalama bir insan ağırlığı olan 75 kg kabul ederler.
Araç motorunun gücünün ifade edilebilmesi için 1978 yılında uluslararası güç ölçü birimi olan KW kullanılmaya başlanmıştır. Beygir gücü KW’a çevrilerek aracın motor gücü ifade edilir.
1 KW = 1,36 beygir gücüdür, 1 beygir gücü ise 0,736 KW’dir. Peki aracın motorunun gücünü ifade eden beygir gücü, KW cinsinden nasıl hesaplanır?
Örnek olarak vermek gerekirse 2400 KW gücündeki bir motorun beygir gücü şu şekilde hesaplanabilmektedir.
2400 x 0,001340 = 3,21 HP (horse power - beygir gücü), ya da 450 KW gücündeki bir motorun beygir gücü hesaplaması için;
450 x 0,001340 = 0,6 HP (horse power - beygir gücü) formülü kullanılmaktadır.

Beygir gücü ağırlık ortalaması 75 kg olan bir yükün bir saniye içerisinde 1 m mesafede hareketi için gerekli olan güç oranıdır diyebiliriz.
Ortalama büyüklükteki bir atın yani beygirin bir saniyede 1 metre mesafede hareketi ile taşıdığı yük miktarı ortalama 50 kg olmaktadır.
Ancak araba motorlarında bu durum farklılaşır. Araba üretiminde görev alan teknisyenler ve mühendisler motorlu araçların gücünü belirtilirken yük miktarını ortalama bir insan ağırlığı olan 75 kg kabul ederler.
Araç motorunun gücünün ifade edilebilmesi için 1978 yılında uluslararası güç ölçü birimi olan KW kullanılmaya başlanmıştır. Beygir gücü KW’a çevrilerek aracın motor gücü ifade edilir.
1 KW = 1,36 beygir gücüdür, 1 beygir gücü ise 0,736 KW’dir. Peki aracın motorunun gücünü ifade eden beygir gücü, KW cinsinden nasıl hesaplanır?
Örnek olarak vermek gerekirse 2400 KW gücündeki bir motorun beygir gücü şu şekilde hesaplanabilmektedir.
2400 x 0,001340 = 3,21 HP (horse power - beygir gücü), ya da 450 KW gücündeki bir motorun beygir gücü hesaplaması için;
450 x 0,001340 = 0,6 HP (horse power - beygir gücü) formülü kullanılmaktadır.
Hocam bu bilgiler tamam ama 1 tonluk aracı saatte 20 KM yol almasını sağlamak için kaç kW gücünde elektrik motoru gerek bunu bulmam lazım. Bu durumda moment lazım sanırım. Elektrik motorunu aracın şaftına konumlandıracağımdan şaftın yarıçapını 4 CM olarak düşünüyorum. Ancak gerisini hesaplayamadım.

Tmm hesaplıycaz 1 saate.Problemini bilinir bir çözümü yok ama üreticeğiz bi çözüm.
Şimdi bize aracın maksimum devri ve son hızı lazım.
Örnek megane 2 112 bg @ 6000 dev/dak , 192 km/saat maksimum sürat .
6000/192*20=625 dev/dak eder.
Megane 2 torku 152 Nm @ 4200 dev/dak .

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı