Bir otomobili hareket ettirmek için gereken güç hesabı nasıl yapılır?

M50B28

Kilopat
Bir ödev hazırlıyorum yardımınız gerekli. Basit normal bir araç düşünün misal Tofaş Şahin. Şimdi aracımızın bir aktarma organına elektrik motoru bağlayacağımızı düşünelim. Bu aracı hareket ettirip yaklaşık 20KM/H hıza ulaşabilmesi için ne kadar güçte bir elektrik motoru gerekir?
Bunun hesabını nasıl yapabiliriz?
Bu aracın eğimli bir yol çıktığını düşünelim 10 derece gibi. Güç ihtiyacı nasıl değişir? Mesela 10kW bir elektrik motoru yeterli diyebilir miyiz? Teşekkür ederim.

Dur-kalklarda elektrikli motor kullanılması daha fazla maliyete sebep olur. Karbon salınımı hakkında da elektrikli araç kullanmak karbon salınımını azaltır diyemeyiz. O elektriği nasıl elde ettiğimiz önemli. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygın olmadığı Dünya'mızda aslında elektrikli araç ve normal fosil yakıtla çalışan araçlar arasında aslında karbon salınımında pek bir fark yok.
Elektriği zaten araçta bulunan içten yanmalı motor ile sağlamayı planlıyoruz. İçten yanmalı motordan alternatör ile enerji sağlanacak teoride. Karbon salınımı dışında yakıt tüketimi ve hararet gibi şeylerinden önüne geçmek amaç.
Bu istediğin teknoloji benzeri birşey yok.Hybrid ler dediğinin tam tersi özellikte çalışır.Elektrik sistemine içten yanmalı motor gereksiz olur.Elektrik motoru dediğine göre sadece kalkmada kullanıyorsa bu bildiğin içten yanmalı motor olcak o zaman elektrik kalkış sistemi bir işe yaramadığı gibi ekstra yer ve maliyetten başka birşey getirmez hocana bir söyle projeyi biraz mantıklı versin sırf uğraş diye mantıksız şeyler çıkarıyorlar insanın önüne.
Valla hocam hiçbir şey anlamadım dediğinizden. Hybrid araçların fabrika verilerindeki tüketim değerleri genellikle şehirdışı ve şehiriçi tüketimleri benzer değerlerde oluyor. Elektrik motorunun gücü aracı süratlendirmeye yetemez ki?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoya bir bakar mısınız? Burada amacının emisyonları düşürüp yakıt tüketimini azaltmak olduğu yazıyor.

merhaba aynı proje bana verildi şuanda :) elektrikli araç yapım projesi.

1.5 kwh lık bir motora ihtiyacımız var. bunu nereden temin edebiliriz.
ve bu motora uygun batarya seçimini nasıl yapacağız. lütfen yardım.

Yeni konular

Geri
Yukarı