Bir oyun neden donar?

İşletim sistemi
Windows 10
İlk olarak tüm performans ayarları (pil ayarı, Geforce veya AMD ayarı vs yapılmış) sayıyorum. Onlar harici temizlik ve termal macun çok önemli çünkü ısınma = donma. Laptopta bunu resmen yaşadım, masaüstünde zannetmiyorum gözle görülür ısı derecelerine ulaşılacağını ama kendi Monster dizüstü bilgisayarımda 97 dereceden düşmediğinden herhangi bir oyun açıkken işlemci kendini kısıyor ve 100 FPSden 30-40 FPSlere anlık veyahut 3-4 saniye sürecek şekilde düşüşler oluyor. Dizüstü bilgisayarınız varsa bu sorun için bir soğutucu şart gibi bence. Sonrasında ise Windows 10 Defender... Evet yanlış duymadınız, Windows 10 Defender resmen oyunların kasmasını sağlıyordu bende. İlk duyduğumda şaşırıp inanmasam da gözlemleyerek farkı gördüm. @Lord Raiden hocamın tavsiyesiyle yaptığım ayar sonrası Rocket League ve benzeri oyunlardaki donmaları giderdim. İlgili ayar:
Başlat > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Güvenliği > Virüs ve Tehdit Koruması > Virus ve Tehdit Koruması Ayarları yazan yerde Ayarları Yönet'e basın.

Aşağı gelip Dışlamalar yazan yerde Dışarıda Bırakılanları Ekle veya Kaldır seçeneğini seçin.

Bir Dışlama Ekle'ye basın.

Klasör'e basın ve diski seçin.

Bilgisayarınızdaki her disk için ayrı ayrı uygulayıp seçin.
Sistemim günümüzde orta düzeye tekabül ediyor sanırım, GTX 1060, i7-8750H, 16GB 2666MHz RAM. Ben problemlerimi bu şekilde hallettim. Yararı olursa ne mutlu, yanlışım varsa da lütfen düzeltin. Teşekkürler.

Soruyu açarsanız seviniriz, anlık donmalar mı, donup tamamen kilitlenmeler mi yoksa donup oyundan atma tarzı bir şey mi bunlara göre cevaplar farklılık kazanır.

Anlık donma ve takılmaların sebepleri depolama birimindeki yoğunluk, RAM ve VRAM yetmezliği, darboğaz, bozuk oyun dosyaları, yazılımsal hatalar veya arkaplanda sisteme öncelikli iş bindiren uygulamalar, Windows güncelleştirmeleri gibi gibi birçok şey söylenebilir.

Donup hiç tepki vermeme sebepleri yazılımsal olabilir, depolama biriminde bad sector veya türlü sorunlar olabilir.

Donup kapanıp masaüstüne atmasına bozuk oyun dosyaları ve sistemle alakalı uyumsuzluklar sebep olabilir. Örnek olarak GTA 5'e yeni gelen haritada gölge ayarını AMD chs olarak seçerseniz yeni haritaya gider gitmez oyun kilitleniyor ama diğer seçeneklerde sorunsuz oynanıyor.

Oyun boyunca ses paraziti, eylem geçilmesi ve görüntü donması oluyor. Daha önce GTA 5 indirdim ancak bir sorun olmadı. Hayatımda hiç crack yüklemedim diyemem ama artık yüklemiyorum. Bilgisayarın ekran kartı ile ilgili bir program var idi, güncelledim. Tüm ayarları yaptım ama... Olmuyor.
İlk olarak tüm performans ayarları (pil ayarı, GeForce veya AMD ayarı vs yapılmış) sayıyorum. Onlar harici temizlik ve termal macun çok önemli çünkü ısınma = donma. Laptopta bunu resmen yaşadım, masaüstünde zannetmiyorum gözle görülür ısı derecelerine ulaşılacağını ama kendi Monster dizüstü bilgisayarımda 97 dereceden düşmediğinden herhangi bir oyun açıkken işlemci kendini kısıyor ve 100 FPS'den 30-40 FPS'lere anlık veyahut 3-4 saniye sürecek şekilde düşüşler oluyor. Dizüstü bilgisayarınız varsa bu sorun için bir soğutucu şart gibi bence. Sonrasında ise Windows 10 Defender... Evet yanlış duymadınız, Windows 10 Defender resmen oyunların kasmasını sağlıyordu bende. İlk duyduğumda şaşırıp inanmasam da gözlemleyerek farkı gördüm. @Lord Raiden hocamın tavsiyesiyle yaptığım ayar sonrası Rocket League ve benzeri oyunlardaki donmaları giderdim. İlgili ayar:

Sistemim günümüzde orta düzeye tekabül ediyor sanırım, GTX 1060, i7-8750h, 16 GB 2666MHz RAM. Ben problemlerimi bu şekilde hallettim. Yararı olursa ne mutlu, yanlışım varsa da lütfen düzeltin. Teşekkürler.

Soğutucum var ve Windows Defender'ı kapattığımı düşünüyorum. Yani en azından bildirim vermiyor veya başka bir şey ancak dediğiniz gibi FPS 40-30'a düştü bilgisayarımda.

Laptop ise temizliğini detaylıca ve iyi yapacak birisine yaptırın. Termal macun yenilemelerini yapın. Windows’undan oyununa kadar her sürücü ve yazılımı güncel tutun.

Bazı oyunlar hala aktif bir şekilde güncelleme aldığı için dün kasmayan oyun bugün kasabiliyor. Sistem de zamanla eskisiyle birebir aynı performansı veremediğinde bu olayları yaşamanız normal.

Sisteminizi ve yaşadığınız sorunu detaylıca yazar mısınız.

Laptop ise temizliğini detaylıca ve iyi yapacak birisine yaptırın. Termal macun yenilemelerini yapın. Windows’undan oyununa kadar her sürücü ve yazılımı güncel tutun.

Bazı oyunlar hala aktif bir şekilde güncelleme aldığı için dün kasmayan oyun bugün kasabiliyor. Sistem de zamanla eskisiyle birebir aynı performansı veremediğinde bu olayları yaşamanız normal.

Sisteminizi ve yaşadığınız sorunu detaylıca yazar mısınız.
Sorun yukarıda yazıyor.

Sorunun yukarda yazıyor ancak sistemin yazmıyor. İyi bir sisteme sahibim gibi bir cevaptan ziyade detaylı bir şekilde anlat ki yorum yapabilelim. Bak yorumumda örnek bile verdim sorunsuz bir sistemde AMD CHS ayarının bir oyunda tamamen kilitlenmeye bile sebep olabildiğini.

Hocam;

1-) Nihai performans dediğiniz olay, maksimum performans değil mi?
2-) "WHQL" Sürümleri ne demek acaba?
1- Cmd'yi çalıştırıp aşağıdaki kodu yapıştırın ve enterlayın. Windows güç seçeneklerinde nihai performans diye bir mod belirecektir. Onu seçin.

Kod:
powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

WHQL sürümler Windows Donanım Kalite Laboratuvar testlerinden geçmiş stabil olan sürücülerdir.

1- Cmd'yi çalıştırıp aşağıdaki kodu yapıştırın ve enterlayın. Windows güç seçeneklerinde nihai performans diye bir mod belirecektir. Onu seçin.

Kod:
powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

WHQL sürümler Windows Donanım Kalite Laboratuvar testlerinden geçmiş stabil olan sürücülerdir.
Teşekkürler hocam. Şuan ki güncel olan Nvidia driverimi DDU ile silip, WHQL sürümü indirsem mantıklı bir iş yapmış olur muyum peki? :D

Sorunun yukarda yazıyor ancak sistemin yazmıyor. İyi bir sisteme sahibim gibi bir cevaptan ziyade detaylı bir şekilde anlat ki yorum yapabilelim. Bak yorumumda örnek bile verdim sorunsuz bir sistemde AMD CHS ayarının bir oyunda tamamen kilitlenmeye bile sebep olabildiğini.
detaylı anlatırsam yücelttiğimi idda ediyorlar. -_-

Geri
Yukarı