Bir oyunu birden fazla açınca FPS düşüşünün sebebi nedir?

Lawrus

Decapat
Daha fazla  
İşlemci
i5-12400F (Stok fan)
Merhaba, bir oyunda daha çok eşya kasmak için birden fazla açıyorum, pek zorlayacı bir oyun değil 6 tane açınca bir sorun olmuyor. Ancak FIFA gibi oyunlara girdiğimde FPS'leri çok düşüyor aslında işlemci sıcaklığıda aynı kalıyor ortalama hep 80 derecede. Acaba işlemcim mi yetersiz geliyor yoksa ısınacağı için mi işlemci FPS'leri düşürüyor? Sağlam bir soğutucu alırsam sorun çözülür mü?

Yani, birden fazla oyun açmak hem RAM, hem işlemci, hem de HDD için işkence gibi bir şey. Soğutma performansı iyi olursa elbet işe yarar ama arka arkaya bırakın oyunu herhangi bir uygulamayı bile 6 kere açarsanız performans düşer.

Elinizde bir kase var, onu çırpma teliyle karıştırıyorsunuz. Sonra şef sizden aynı anda 5 tane kaseyi çırpma teliyle karıştırmanızı bekliyor. Zorlanmaz mısınız?

Umarım güzel benzetme yapabilmişimdir.

Elinizde bir kase var, onu çırpma teliyle karıştırıyorsunuz. Sonra şef sizden aynı anda 5 tane kaseyi çırpma teliyle karıştırmanızı bekliyor. Zorlanmaz mısınız?

Umarım güzel benzetme yapabilmişimdir.
Hocam en iyi sistemi getirsek büyük ihtimal 20 tane açsakta problem çıkmaz. Ben sistemimde ki yetersiz olan şeyi merak ediyorum.

Merak ettiğim bu performans düşüşü sıvı soğutma geçersem düzelecek mi?
Eğer işlemciniz, RAM'iniz veya ekran kartınız birden fazla oyunun kaynak ihtiyacını karşılayamıyorsa istediğiniz kadar soğutucuyu güçlendirin, düzelmeyecek.

Hocam en iyi sistemi getirsek büyük ihtimal 20 tane açsakta problem çıkmaz.
Doğru.
Ben sistemimde ki yetersiz olan şeyi merak ediyorum.
Bunun için oyun açıkken görev yöneticisine bakabilirsiniz, örneğin X oyununda 1 tane açtığınızda bile işlemci %60 kullanılıyorsa işlemciniz yetersiz demektir. Çünkü %120 kullanılması mümkün değil.

Geri
Yukarı